Gürün’den Dünyaya Altın Lezzet

 Gürün’den Dünyaya Altın Lezzet

Türkiye’de kayısı üretiminde ilk 10’da yer alan ve yıllık 25 bin ton yaş kayısının üretildiği Gürün’de hasat başladı.

Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek, Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz ile birlikte Gürün ilçesini ziyaret etti. İlçede kayısı hasadına katılan Vali Şimşek, üreticilere bol kazançlar diledi.

İlçede ilk olarak Gürün Hanı’nın açılışını gerçekleştiren Vali Dr. Yılmaz Şimşek ve Milletvekili İsmet Yılmaz, organik ürünlerin, yöresel lezzetlerin ve el sanatlarının sunulacağı Gürün Hanı’nın ilçeye hayırlı olmasını diledi.

– Gürün’den Dünyaya Altın Lezzet

Vali Dr. Yılmaz Şimşek ve Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, Gürün Tepecik köyünde 200 dönümlük kayısı bahçesini gezdi. Vali Şimşek, bu yılın kayısı hasadıyla ilgili İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız’dan bilgi aldı.

Gürün’de üretilen kayısı hakkında bilgi veren İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, “Gürün toplam kayısı üretimi Yaklaşık 25000 ton yaş olarak üretiliyor. Tepecik köyünde ise yaklaşık 18000 ton yaş kayısı üretimi yapılıyor. Kuru kayısı yaş kayısının dörtte bir oranına düşüyor.” ifadelerini kullandı.

Kayısı üretiminde Gürün ilçesinin Türkiye’de ilk 10 arasında yer aldığına vurgu yapan Vali Şimşek; “Gürün ilçesi Tepecik köyündeyiz. Bilindiği üzere Gürün ilçemiz mikro klima özelliği taşıyan ve bu anlamda da meyve üretiminin yaygın olduğu bir ilçemiz. Özellikle de bu bölgemizde kayısı üretimi yoğun olarak yapılıyor. Yaklaşık 15 bin dekar alanda 300 bin kayısı ağacında yaklaşık 6 bin ton kayısı üretimi gerçekleştiriliyor yılda ve bu ürünün çoğunluğu yurt dışına ihraç ediliyor. Bu bölgemiz kayısı üretimi bakımından Türkiye’de ilk 10’da yer alıyor. Amacımız Gürün kayısısının marka değerini yükseltmek, üretimini daha da teşvik etmektir. Biz de bugün hem kayısı hasadına katıldık hem de üreticilerimize bol kazançlar diledik. İnşallah bu bölgemiz kayısı üretiminde bir marka haline gelecek.” dedi.

– Gürün’de Badem

Vali Dr. Yılmaz Şimşek, Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz ve beraberindekiler, 2021 yılında “Bademin Çiçekleri Bahçelerin Gelinliği” adıyla başlatılan ve Gürün Suçatı bölgesinde hazırlanan Türkiye’nin en büyük badem bahçesini ziyaret etti. Vali Dr. Yılmaz Şimşek, Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz ve beraberindekiler, ilçede son olarak yakın zamanda açılışı gerçekleştirilen Gürün Eskihamal Köy Konağı’nda köy halkı ve çevre köylerin muhtarları ile bir araya geldi.

 Haber Foto: Sivas Valiliği

Benzer Haberler