Her Alanda Kalkınmanın Temeli Eğitimdir

 Her Alanda Kalkınmanın Temeli Eğitimdir

İlimizde yapımı tamamlanan Asım Şahin Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Zeki Hayran (Hafızlık) İmam Hatip Ortaokulu, Sivas Valisi Salih Ayhan, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, Milletvekili Habib Soluk, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Yusuf Büyük, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve il protokolünün katılımı ile eğitim-öğretime açıldı.

İlk olarak Kaleardı Mahallesi Turgut Özal Caddesi üzerinde bulunan 26 derslik, 2 laboratuvar ile tilavet sınıfı, resim, müzik atölyesi bulunan, 2 mescit ve çok amaçlı salona sahip, kütüphane, zümre odası, rehberlik ve psikolojik danışma odası ile idari bölüm ve kantinlerin yer aldığı Asım Şahin İmam Kız Anadolu Hatip Lisesi açıldı.

Asım Şahin Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi 689 Öğrenci ve 52 Öğretmen İle Eğitim Verecek

Açılışta okul hakkında bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, modern donatıları ile ilimize kazandırılan okulun Sivas’a hayırlı olmasını diledi. İlimizde 54 imam hatip okulunda 11 bin 957 imam hatip öğrencisinin eğitim gördüğünü hatırlatan Savaşçı, öğrencilerin öncelikli tercihleri arasında yer alan imam hatip okullarından mezun olan öğrencilerin de sınavlardaki başarılarına dikkati çekti. Okulun 689 öğrenci ve 52 öğretmen ile hizmet vereceğini belirten Savaşçı, Asım Şahin’i de rahmetle andığını sözlerine ekledi.

Gençlerin Bir Elinde Bilgisayar Bir Elinde Kuran-ı Kerim Olmalı

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise Sivas’ın eğitim alt yapısında çok iyi noktalara geldiğini, yapılan birçok yatırımın ilimizin uzun yıllar ihtiyacını karşılayacağını ifade etti. Kimlikli binaların donatıları ile büyük misyon üstlendiğini hatırlatan Başkan Bilgin, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz’a desteklerinden dolayı teşekkür etti.  Gençlerin bir elinde bilgisayar bir elinde Kuran-ı Kerim olacağını belirten Bilgin, bilinçli nesillerin yetişmesini temenni etti.

Gelecek Nesillerden Çok Şey Bekliyoruz

Sivas Milletvekili M. Habip Soluk da başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Sivas’a büyük eserler kazandıran TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz’a, Sivas Valiliği’nin yatırımlarına ve Sivas Belediyesinin çalışmalarına teşekkür etti. Gençlere de seslenen Soluk, eğitim yatırımları ile gelecek nesillerden çok şey beklediğini ifade ederek, “Bu eserler, yarınları emanet edeceğimiz siz gençler içindir. Bahtınız yolunuz açık olsun” şeklinde konuştu.

Dünya’nın En Gelişmiş 10 Ülkesinden Birisi Olmak İstiyoruz

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz da Dünya’nın en gelişmiş 10 ülkesinden birisi olmak istediğimizi bunun da eğitimden geçtiğini söyledi. Her alanda kalkınmanın temelinin eğitim olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Ülkemizde okul öncesinden üniversiteye kadar eğitim öğretimin her aşamalarında ciddi bir gelişim sağlandı. Ülkemiz, Dünya’da en fazla milli gelir üreten ülkeler arasında olmasını beşeri sermayesine borçludur. Yarınlarımızın teminatı evlatlarımızın geleceğe yön vermesini, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bireyler olarak yetişmesini istiyoruz. Ülkemizi, Cumhuriyetimizin 100. yılında müreffeh, güçlü ve mutlu insanların yurdu yapmak istiyoruz” dedi.

“Hayırla Yâd Edilmek İkinci Kez Hayata Gelmektir”

Sivas Valisi Salih Ayhan ise en önemli yatırımın, insana yapılan yatırım olduğunu vurgulayarak; “Fonksiyonu itibariyle bu okullarımızın çatısı altında binlerce öğrencimiz yetişecek, bu gençlerimiz devletimizin bekasını tesis edecek ve yarınlarımızın güvenle inşası noktasında da önemli görevler üstlenecek.” dedi.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın “Eğitim-öğretim sisteminin asıl hedefinin, aklıselim, kalbiselim, zevkiselim sahibi bireyler yetiştirmek olduğunu” her fırsatta dile getirdiğini hatırlatan Vali Ayhan, “Tarihimize atıfta bulunan mimarisi, sosyal donatıları, işlevsel sınıfları ve atölyeleri ile sizlerin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek olan bu okulumuzda inşallah nice aklıselim, kalbiselim, zevkiselim sahibi bireyler yetişecektir” dedi.

Okulun eski binasının yıkılmasının, ihale sürecinin ve yeni binanın yapılarak bugün hizmete açılmasının pek çok zorlu süreçleri barındırdığını hatırlatan Vali Salih Ayhan, “Bu eserin ve bunun gibi daha nice eserin şehrimize kazandırılmasında en önemli görevi ise Sayın Bakanımız İsmet Yılmaz üstlenmiştir. Ben huzurlarınızda kendisine teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Eskiler, “Hayırla yâd edilmek ikinci kez hayata gelmektir.” derler. İnşallah dünya döndükçe bu yatırımları şehircimize kazandıranlar, bu işe omuz verenler, destek olanlar, bir tuğla ile olsa katkı sunanlar hayırla yâd edilecek ve bu kubbede “hoş bir sadâ” bırakmış olacaklardır. Ayrıca, Sivas İl Özel İdaremize, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüze, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze katkı sağlayan kurumlarımıza da teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Asım Şahin Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi eğitim-öğretime açılarak okul gezildi.

ZEKİ HAYRAN İMAM HATİP ORTAOKULU GENİŞ KAMPÜSÜ İLE HİZMET VERECEK

Asım Şahin İmam Hatip Ortaokulu’nun açılışının ardından Şeyh Şamil Mahallesi’ndeki 24 derslik, konferans salonu, çok amaçlı salon, spor salonu, 6 fen laboratuvarı, kütüphane, 2 yemekhane ve 1 uygulama camisinden oluşan geniş kampüsü ile dikkat çeken Zeki Hayran İmam Hatip Ortaokulu’nun açılışına geçildi.

Programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, okul hakkında bilgi verdi.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise öğrencilere seslenerek “Yarının Türkiye’sinde söz sahibi olacaksınız. Onun için daha çok çalışmalısınız. Sivas Belediyesi olarak eğitime katkı sağlayacak her projenin yanında olacağız” dedi.

Allah Böyle Okullarda Okumayı Herkese Nasip Etsin

Sivas Milletvekili M. Habip Soluk ise “Allah böyle okullarda okumayı herkese nasip etsin” ifadeleri ile sözlerine başladı. Eğitim alanında Sayın İsmet Yılmaz’ın bakanlığı döneminde Türkiye’nin her köşesine binlerce derslik kazandırdığını vurgulayan Soluk, “Gençler, yarınlar sizin. Yarınlara çok daha donanımlı yetişesiniz diye devletiniz sizlerin hizmetine bu tür modern imkânlar sunuyor. Ülkesine, milletine, bayrağına saygılı çalışkan bireyler olacaksınız. Yolunuz ve bahtınız açık olsun” ifadelerini kullandı.

Her Alanda Kalkınmanın Temeli Eğitimdir

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz ise her alanda kalkınmanın temelinin eğitim olduğunu yineledi. Eğitimin her aşamasında değişim ve dönüşüm sağlandığını vurgulayan Vali Ayhan, ülkemizde 209 üniversite olduğunu, her mezun olan öğrencinin gideceği bir üniversite bulunduğunu ifade etti. Beşeri sermayeye dikkat çeken Yılmaz, nüfusun değil genç eğitimli nüfusun önemine vurgu yaptı.

Altmış Beş Milyonun Üzerindeki Yatırımla İki Okulumuz Hizmete Girdi

Sivas Valisi Salih Ayhan da bir günde proje bedeli altmış beş milyonu aşan iki okulun hizmete girdiğini hatırlatarak bu yatırımların devletimizin büyüklüğünün, eğitime öğretime ve en önemlisi insana verdiği değerin bir göstergesi olduğunu söyledi.

İlimiz genelinde derslik başına düşen öğrenci sayılarında ve öğretmen başına düşen öğrenci sayılarında gözle görülür önemli bir iyileşme sağlandığını belirten Vali Ayhan, “Öğretmen başına düşen öğrenci sayıları 2002 yılında ilköğretimde 23, ortaöğretimde 18 iken yapılan öğretmen atamaları ile bu sayı ilköğretimde 12 ortaöğretimde ise 10 olmuştur” dedi.

Derslik başına düşen öğrenci sayısının 2002 yılında 26 iken yeni binaların eğitime kazandırılması ile 2021 yılında bu sayının ilköğretimde 17’ye, ortaöğretimde ise 19’a düştüğünü hatırlatan Vali Salih Ayhan, “Devletimiz; inşa ettiği yeni dersliklerle, spor salonları, laboratuvarlar, çok amaçlı salonlar ile yine pansiyonlar, z kütüphaneler, kodlama atölyeleri, kültür ve sanat atölyeleri ile ayrıca eğitime verdiği taşıma, yemek, parasal destek ile her zaman öğrencinin, öğretmenin ve velilerimizin yanındadır” dedi.

“Okulları işlevsel hale getirecek, maksadı hâsıl edecek, mekâna ruh ve değer katacak olanlar öğrenciler, öğretmenlerdir” diyen Vali Ayhan, “Biz eğitimin koca koca binalardan önce yüreklerde, gönüllerde verildiğine inanıyoruz. Bu mekânları işler hale getirmek, buralardan yarınların mimarı öğrenciler yetiştirmek siz değerli öğretmenlerimizin görevidir. Bizler ise bu yolcukta sizlere yardımcı olmak, hizmet etmek, varsa sıkıntılarınızı çözmek için varız.” İfadelerini kullandı.

Okulun inşasının sevgi ve emek işi olduğunu hatırlatan Vali Salih Ayhan, “Bu binanın hizmete açılması, perde arkasında pek çok zorlu süreçleri ve işlemleri barındırmaktadır. Bu eserin ve bunun gibi daha nice eserin şehrimize kazandırılmasında en önemli görevi ise Sayın Bakanımız İsmet Yılmaz üstlenmiştir. Ben huzurlarınızda kendisine teşekkürlerimi sunmak istiyorum” dedi.

 Konuşmaların ardından Asım Şahin İmam Hatip Ortaokulu eğitime açılarak okul gezildi.

Okul açılışları sonrası Fatih İlkokulu ve Danişment İlk/Ortaokulu ziyaret edilerek Z Kütüphaneleri hizmete açıldı. Haber: Tülay ÇAKMAK

Benzer Haberler