İl Genelinde Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı Gerçekleştirildi

 İl Genelinde Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı Gerçekleştirildi

İlimiz genelinde 625 okul, 115 bin 869 öğrenci ve 9 bin 640 öğretmenle birlikte eş zamanlı ‘Deprem Anı ve Acil Durum Tahliye Tatbikatı’ gerçekleştirildi.

1-7 Mart Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında Türkiye geneli tüm okullarda saat 11.30’da eş zamanlı olarak ‘Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı’ yapıldı.

Vali Salih Ayhan, Garnizon ve 5’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanı P. Alb. Yılmaz Doğan, Belediye Başkan Vekili Turan Topgül, İl Jandarma Komutanı J. Alb. İdris Tataroğlu, Emniyet Müdürü Burhan Akçay ve il protokolünün katılımıyla Halis Gülle Anadolu Lisesi’nde düzenlenen tatbikatta ilk önce deprem anı alarmı çaldı. Ardından çök-kapan-tutun yapan öğrenciler güvenli bir şekilde okul binasından tahliye edildi. Bahçede güvenli alana toplanan öğrencilere Belediye İtfaiye ekipleri tarafından yangın söndürme anlatıldı. Destek ekipler bahçede çadır kurulumu yaptı. Kızılay aracı ise öğrencilere sıcak çorba ikramında bulundu.

Ülkemizin büyük bölümünün tabii afetler riski, nüfusun çoğunluğun da deprem tehlikesi içerisinde olduğunu ifade eden Vali Salih Ayhan, “Afetlerin yoğun yaşandığı bir ülkenin yurttaşları olarak, özellikle deprem bilinci ve depreme hazırlık, güvenli yaşam kültürümüzün bir parçası olmalıdır. Unutmayalım bir afetin ilk anlarında,  ilk dakikalarında hep tek başınayızdır. Bizi sadece o anlardaki bireysel hazırlığımız ve bilgimiz koruyabilecektir. Sonrasında devletimizin kurumları eskiye nazaran daha iyi koordine olabilmekte, acil müdahale ve sonrasında rehabilitasyon konusunda profesyonelleşse de bireysel anlamda hepimize çok önemli görevler düşüyor.” dedi.

– 504.674 Vatandaşımıza “Temel Afet Farkındalık Eğitimi” Verildi

2021 yılında il genelinde 504 bin 674 vatandaşa AFAD tarafından eğitim verildiğini kaydeden Vali Ayhan “2022 yılı İçişleri Bakanlığımız tarafından  “Afet Tatbikat Yılı” ilan edildi. 2021 yılında ilimiz genelinde 504.674 vatandaşımıza “Temel Afet Farkındalık Eğitimi” verdik. Bu eğitimlerimizi 2022 yılında da devam ettireceğiz. Ayrıca verdiğimiz eğitimlerin davranışa dönüşmesi için, bugün de olduğu gibi yıl boyunca ilimizde çeşitli tatbikatları İl Afad Müdürlüğümüz tarafından planlayarak icra etmeye devam edeceğiz. Bugün ilimiz genelindeki 625 okulumuzda, 115.869 öğrencimiz ve 9.640 öğretmenimizle birlikte eş zamanlı  “Deprem Anı ve Acil Durum Tahliye Tatbikatını “gerçekleştireceğiz. Bugün icra edeceğimiz tatbikatla, toplumda afetin farklı türlerine dikkat çekmek ve temel farkındalık oluşturmak, tatbikatlar yoluyla da öğrenilen bilgilerin davranışa dönüştürülmesini hedefliyoruz. Emeği geçenlere bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu tatbikat inanıyorum ki bilinçlenmenize katkı sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Vali Ayhan, tatbikata katılan kurumları tebrik ederek, açılan stantları ziyaret etti. Haber Foto: Sivas valiliği

Benzer Haberler