İl Pandemi Kurulu Toplantısı Yapıldı

 İl Pandemi Kurulu Toplantısı Yapıldı

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 01 Mart 2021 tarihinde açıkladığı ‘Yerinde Karar’ döneminin ardından ilk İl Pandemi Kurulu Olağan Değerlendirme Toplantısı, Sivas Valisi Salih Ayhan başkanlığında kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantı öncesi açıklamalarda bulunan Vali Ayhan, salgın ile mücadelede yeni bir döneme girildiğini söyledi.

Yerinde karar dönemine ilişkin olarak Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yapılan son kabine toplantısında risk grupları belirlenerek iller bazında alınacak tedbirlere ilişkin yeni yol haritasının paylaşıldığını ifade eden Vali Ayhan, Sivas’ın sarı alanda yer aldığını söyledi. 

Tedbirlere uyan Sivas halkına teşekkür eden Vali Ayhan, “Geçen hafta yapılan değerlendirmelerde ilimiz turuncu alanda yer alırken, alınan tedbirler, vatandaşlarımızın duyarlılığı ve yapılan denetimlerle bu hafta sarı bölgede yani orta risk grubunda yer almaktayız. Öncelikle tedbirlere uyarak bize güç veren Sivas halkı başta olmak üzere, tüm sağlık çalışanlarımıza ve kolluk kuvvetlerimize çok teşekkür ediyorum. Orta risk grubunda yer alan illerle ilgili belirlenen kriterlere yönelik bugün il ve ilçe hıfzıssıhha kurul kararlarımızı alacağız.” ifadelerini kullandı.

– Sivas’ta Hafta Sonu Yasağı Sona Erdi

Önümüzdeki süreçle ilgili bilgi veren Vali Ayhan, “Ülkemizin tamamında süren akşam 21.00 ile sabah 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması devam edecek. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması ilimizde hafta içi olduğu gibi akşam 21.00 ile sabah 05.00 arasında devam edecek. 65 Yaş üstü ve 20 Yaş altı grubundaki vatandaşlarımızın sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılmıştır. İlimizdeki restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane ve çay bahçesi gibi yerler sabah 07.00 ile akşam 19.00 arasında, yüzde 50 kapasite ile ve HES Kodu uygulaması yapılarak faaliyetlerini sürdürecekler.” dedi.

– Gerekli Tedbirlere Uyarak Açılabilecek

Halı saha, yüzme havuzu, hamam vb. tesislerin sabah 09.00 ile akşam 19.00 arasında faaliyet gösterebileceklerini belirten Vali Ayhan, “Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, kooperatifler vb. kuruluşların genel kurulları 300 kişiyi geçmeyecek şekilde ve en az üç gün öncesinden Valilik/Kaymakamlıklara dilekçe ile bilgi vermek kaydıyla yapılabilecek. İlimizde kamunun çalışma saatleri 08.00 – 12.00 / 13.00 – 17.00 olarak uygulanacaktır. Nikâh ve nikâh merasimi şeklindeki düğünler 100 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydı ile yapılabilecektir.” diye konuştu.

– Eğitim Kurumlarında Uygulanacak Kriterler

Yerinde karar sürecinde eğitim kurumlarının açılma ve uygulama kriterlerini de paylaşan Vali Ayhan şöyle konuştu:

“Okul öncesi eğitim kurumları ve özel eğitim okulları tam zamanlı yüz yüze eğitim vereceklerdir. Birleştirilmiş sınıflı okullar ve köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerlerdeki okullarımız tam zamanlı yüz yüze eğitim vereceklerdir. İlkokullarda seyreltilmiş sınıflarda haftada iki gün yüz yüze, üç gün uzaktan eğitim verilecektir. Ortaokul 5, 6, 7. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada iki gün yüz yüze, üç gün uzaktan eğitim verilecektir. Ortaokul 8. sınıflar seyreltilmiş gruplar halinde haftada 12-22 saat olacak şekilde yüz yüze eğitim alacaklardır. Lise hazırlık 9. 10. 11. sınıflar seyreltilmiş gruplar halinde haftada iki gün yüz yüze eğitim alacaklardır. Lise 12. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 16-24 saat olacak şekilde yüz yüze eğitime başlanacaktır. Liselerdeki sınavlar 8 Mart Pazartesi gününden itibaren salgın tedbirleri çerçevesinde yüz yüze gerçekleştirilecektir. Destekleme ve Yetiştirme Kurslarımızda yüz yüze eğitim devam edecektir. Yüz yüze eğitime katılım veli rızasına bağlı olarak gerçekleştirilecektir.”

– Bu Tabloyu Daha da İyiye Çevirebiliriz

Alınan kararların Sivas’a hayırlı olmasını dileyen Vali Ayhan;

“Bu elbette dinamik bir süreç. İlimiz olarak bu tabloyu korumak hatta daha iyiye çevirmek birey olarak her birimizin sorumluluğunda. Yerinde karar dönemiyle nerede olacağımıza il olarak bizler karar vereceğiz. Aslında oldukça net bir dönem var önümüzde. Eğitimden iş hayatına her alanda normalleşebilmenin anahtarı şuandan sonra bizlerin elinde. Tüm vatandaşlarımız bu süreçte sorumlu davrandığı sürece çok daha başarılı olabileceğimizi düşünüyorum. Yaklaşık bir yıldır toplumumuzun her kesimi büyük bir fedakârlık gösteriyor. Esnafımız, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, güvenlik güçlerimiz, yaşlılarımız, ailelerimiz topyekûn bir seferberlik örneği gösterdiler. Riskten korunma tedbirlerinin tedaviden kat kat üstün bir değerde olduğunu yaşayarak öğrendik.” şeklinde konuştu.

– Aşılama Çalışmaları Devam Ediyor

Aşılama çalışmalarının da devam ettiğini ve Sivas’ın kurallara uyma konusunda en iyi şehirlerden biri olduğunun altını çizen Vali Ayhan, “Buradan halkımıza bize verdikleri destek için tekrar teşekkür ediyorum. Sizler konunun ciddiyetinin farkındasınız ve bu sayede şu anda olduğumuz ‘sarı’ konumdayız. Bir yandan büyük bir hızla aşılama çalışmalarımıza devam ediyoruz. Aşı bu süreçte elbette en önemli silahımız. Fakat aşının bir rehavet oluşturmaması gerektiğine inanıyoruz. Önümüzdeki süreçte önemli olan vaka sayılarımız, vaka test oranımız ve yoğun bakım doluluk oranlarımız. Bu yüzden özellikle denetimlerimize çok yoğun bir şekilde devam edeceğimizin bilinmesini isterim. Çünkü mücadelemize tedbirler, tedbirlere de denetimlerimiz güç veriyor. Geldiğimiz noktada kapalı olan işyerlerimizi açıyor, çocuklarımızı okulları ile buluşturuyoruz. Bu bizim için çok büyük bir mutluluk. Bu mutluluğun sürdürülebilir olması için toplumun her kesimi ile birlikte özellikle uzun süredir kapalı durumda olan esnafımızın belirlenen tedbirlere daha sıkı sarılması gerekiyor. Bu anlamda esnaflarımızdan mücadelemize güç vermelerini bekliyoruz. Bakanlığımız tarafından illerimizin durumları iki haftada bir kontrol edilerek, iki haftanın sonunda hangi grupta yer alacağımız tekrar belirlenecektir. Artık her bir vatandaşımızın bir ödevi bir sorumluğu var. Herkes sorumluluğunu yerine getirirse öğrencilerimizin de esnafımızın da sağlık çalışanlarımızın da kısacası hepimizin yüzü güler. Tüm vatandaşlarımızın kurallara riayet etmesiyle iki hafta sonraki değerlendirmede düşük riskli iller arasında olmayı hedefliyoruz. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyarak mücadelemize destek veren tüm kadirşinas Sivas halkına siz değerli basın mensuplarına ve tüm kamu çalışanlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum.” dedi.

Toplantıda, vali yardımcıları, İl Pandemi Kurulu üyeleri, esnaf temsilcileri ile Video Konferans Sistemi (VKS) üzerinden ilçe kaymakamları hazır bulundu.

Benzer Haberler