İlan fiyatıyla tapu satış bedeli aynı olmalı

 İlan fiyatıyla tapu satış bedeli aynı olmalı

Sivas Emlakçılar Birliği Başkanı Kerim Çayır; kentte konut sektörünün son durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

2022 yılında gayrimenkul fiyatlarının ciddi artış gösterdiğini kaydeden Çayır, özellikle küçük dairelere ilginin arttığını ifade etti.

KÜÇÜK DAİRELER BİRÇOK AÇIDAN AVANTAJLI

“Gayrimenkule yatırım yapan her zaman kazandırır” diyen Çayır; “Üretici firmalarımız yaptıkları konutlarda büyük daireler yerine 1+0, 1+1 veya 2+1 dairelere yönlenebilirler. Bunlara talep var; hem satış hem de kiralama açısından. Üniversite öğrencileri de artık eskisi gibi bir evde 4-5 kişi kalmaktansa küçük evlerde 1 veya 2 kişi almayı tercih ediyor.  Kiralık konusunda 5-10 yıl öncesi 3+1, 4+1 daireler revaçtaydı. Geldiğimiz süreçte küçük dairelerin daha çok tercih edildiğini görüyoruz. 1+0, 1+1, 2+1 daireler giderlerinin azlığı ve ısınma noktasında sağladığı avantajlar açısından daha çok talep görüyor. Şu an kiralık ev bulmakta zorlanıyoruz. Ciddi talep var. Özellikle eşyalı ve 1+1 evlere karşı. Yatırımcılar da 1+1 ve 2+1 dairelere yatırım yapabilir. Kesinlikle boş kalmaz” açıklamasında bulundu.

FİYAT KİRLİLİĞİ İLE KARŞI KARŞIYAYIZ

2022’de ülke genelinde olduğu gibi Sivas’ta da gayrimenkul fiyatlarının prim yaptığının altını çizen Çayır, bazı gayrimenkul sahiplerinin de herhangi bir zemine dayanmadan fiyatları yükselttiğini söyleyerek “Fiyat kirliliği ile karşı karşıyayız” dedi.

Başkan Çayır; konuşmasının devamında şu şekilde konuştu:

“Fiyatlar nasıl belirleniyor? Lokasyonu, binanın yapım tarihi, binanın etrafında bulunan yerler, bisiklet yolları, yürüyüş yolları, otoparkı, cephesi , güneş alırlığı  gibi unsurların hepsi bir kriter. Ne yazık ki  bu kriterlere gelmeden önce bir de piyasadaki amatör fiyat belirleme olayı var. Örneğin Ali Bey evini 500 bin liraya satmış. Mehmet Bey; ‘Ali Beyin evinin balkonu yok; benim ev 600 bin lira eder’ diyor.  Diğeri ‘O zaman benim evim yeni 800 bin lira eder’ diyor. Son 6 aydır bu tarz fiyat kirlilikleri ile karşı karşıyayız. Ederinin üstünde inanılmaz rakamlarla karşı karşıyayız. Keyfi rakamlar.”

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI TAKİPTE

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın internet portalları aracılığıyla yayımlanan ilanları takip ettiğini kaydeden Çayır, gayrimenkulün satış bedeli ile ilanda belirtilen bedelin tutmaması halinde cezai müeyyidelerin uygulandığının altını çizerek vatandaşları uyardı.

İLAN PORTALLARINA KONULAN FİYATLARLA TAPU SATIŞ BEDELİ AYNI OLMALI

Çayır; “Maliye Bakanlığı’nın bir çalışması var. Bunu da halkımıza duyurmuş olalım. 30 Haziran itibariyle internete, sosyal medyaya, herhangi bir siteye attığınız gayrimenkul ilanını fiyatıyla birlikte sistem çekiyor. 4 aydır ilanlar fiyatlarıyla birlikte veri tabanına çekiliyor. Yani siz oraya 1 milyon lira yazdınız; satışını vereceksiniz 300 bin lira gösterdiniz. Maliye Bakanlığı bu konuda çok ciddi takip yapıyor. Halkımızın ilan portallarına attıkları fiyatla tapudaki satış bedeli birbirini tutmuyor. Emin olun süreç içerisinde bunların tek tek peşine düşülecek ve bu kişiler ciddi bir cezai müeyyide ile karşı karşıya kalacak. Tavsiyemiz; ilan portallarına konulan fiyatlarla tapu satış bedelinin aynı olmasıdır. Bu resmi olarak yayımlandı; Meclis’ten geçti. İnternete atılan her ilanın bilgilerini  fiyatıyla birlikte Maliye Bakanlığı çekiyor. O nedenle buna dikkat etmeleri lazım. Ama 1 milyon 500 bin lira yazılmıştır da 1 milyon 400 bin liraya, 1 milyon 300 bin liraya anlaşılmıştır; bu olabilir” açıklamasında bulundu. 

EMLAK SEKTÖRÜ SON 45 GÜNDÜR DURAĞAN VAZİYETTE

Bankalara da konut kredisi konusunda çağrıda bulunan Çayır; “Hükümetimizin aldığı kararlar doğrultusunda bankalardan kredi çıkmıyor. Çıksa bile örnek veriyorum 1 milyon 500 bin liralık bir dairenin kredisi 250-300 bin lira bandında kalıyor. Dolayısıyla bu meblağ da gayrimenkul yatırımcısı açısından yetersiz kalıyor. Emlak sektörümüz bu nedenle şu anda son 45 gündür durağan vaziyette. Bu noktada bankaların harekete geçmelerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler