İlçede Pastane Yoktu, Kadınlar Birlik Olup Pastane Açtı

 İlçede Pastane Yoktu, Kadınlar Birlik Olup Pastane Açtı

Sivas’ın Akıncılar ilçesinde pastane olmaması, ihtiyaç halinde ise 26 km uzaklıktaki Suşehri ilçesine gidilmesi kadınları harekete geçirdi. İlçede kurulan kadın kooperatifi Akıncılar’a ilk pastaneyi kazandırdı.


Her biri kendi alanında örnek teşkil edecek şekilde üretime geçmeyi başaran kadın kooperatiflerinden birisi de Sivas Valisi Salih Ayhan’ın talimatları ile kısa süre önce Akıncılar ilçesinde kuruldu. Sivas Valiliği öncülüğünde ilçe kaymakamlığının destekleri ile hayata geçen kooperatif ilçenin ihtiyacı olan bir pastaneyi de hizmete açtı.


Pastaneyi ilçeye kazandıran ve kadın girişimciler adına görüşlerini dile getiren Akıncılar ve Köyleri Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Meziyet Çelen, birçok unlu mamulün imalatını yaptıklarını belirterek, “Yedi arkadaşımız ile Sivas Valiliğimizin öncülüğünde, kaymakamlığımızın destekleri ile kooperatifimizi kurduk. Hızlı bir şekilde çalışmalarımıza başladık. İlçede pastanenin eksikliğini hissediyorduk ve ilk pastaneyi kadın girişimciler olarak açtık. Şu an yaptığımız imalathanede unlu mamullerimiz, pastamız, poğaçamız, böreğimiz ve daha çok sayıda ürünümüz mevcut. Ayrıca kadınlarımıza burada istihdam da sağlamış olduk. Pastanemize olan ilgi de bizleri çok mutlu ediyor” dedi. 


Doğal Ürünleri de Değerlendirip Sosyal Medya Hesaplarından da Sipariş Alıyorlar
Akıncılar ilçesinde yetişen doğal ürünleri de değerlendiren Akıncılar ve Köyleri Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi kiraz ve kayısı reçeli, konserve, turşu, hamur işleri gibi ürünleri de yaparak akincilar.kadin.girisimcileri adlı sosyal medya hesapları üzerinden sipariş de alıyor. Haber foto: Sivas Valiliği

Benzer Haberler