Kanserde erken tanı hayat kurtarıyor

 Kanserde erken tanı hayat kurtarıyor

Kadınlarda en çok meme ve rahim ağzı kanseri, erkeklerde ise prostat ve akciğer kanserleri görülüyor. Düzenli kontroller, bu kanser türlerine karşı erken teşhis açısından kritik önem taşıyor. Medicana Sağlık Grubu Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Celal Alandağ, “Kanserlerin tamamının taraması yapılamasa da, son teknolojik cihazlarla yapılan taramalarla kanserin erken dönemde fark edilmesi, tedavide başarı şansını arttırıyor” dedi.

Dünyada kadınların en çok yakalandığı kanser türünün meme kanseri olduğunu ifade eden Medicana Sivas Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Celal Alandağ, “Kanser oluşumunu erken evrede yakalayabilmek için kendi kendine muayene çok önemli. 20 yaşından itibaren ayda bir kez meme muayenesi yaparak memenizi tanımanız ve en ufak rutin dışı değişiklikte hekiminize başvurmanız şart” dedi. Doç. Dr. Celal Alandağ, şöyle devam etti: “20-40 yaş arasında 2-3 yılda bir doktor muayenesini de öneriyorum. 40 yaşından sonra yılda 1 kez hekim değerlendirmesi ve mamografi hayat kurtarıcı olacaktır.”

Kadınlarda sık görülen kanser türlerinden biri olan rahim ağzı kanseriyle ilgili bilgiler aktaran Doç. Dr. Alandağ, şunları söyledi: “İlk cinsel deneyimden sonra yapılacak bir muayene ve smear testi sonrası, yılda bir değerlendirme yapılmalı. Testler 3 yıl üst üste normal ise, 2-3 yılda bir tekrarlanabilir. Ancak immün sistemini zayıflatacak hastalıklar veya ilaç kullanımı varsa kontroller yıllık yapılmalı. 50 yaşından sonra yapılacak kolonoskopi, ileri evre hastalıktan önemli oranda sizi koruyacaktır. 10 yılda bir tekrarlanması da yeterli. Ancak daha kolay olan gaitada gizli kan testinin 3 kez negatif çıkması da önemli. Gaitada gizli kan testinde pozitiflik gelişirse mutlaka kolonoskopi ile değerlendirilmesi önerilir.”

“Kaygılar muayeneye engel olmamalı”

Muayene sırasında tespit edilen enfeksiyonların erken dönemde yakalandığında basit tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılabileceğini vurgulayan Alandağ, “Hastaların muayene olma korkusu ve yoğun iş temposu teşhis ve tedavi olanağını geciktirmektedir. İlerleyen enfeksiyonlar daha yoğun tedaviler gerektirir. Bu nedenle; yumurtalık kisti olan, miyomu bulunan, sigara kullanan, ailesinde kanser öyküsü olan, erken yaşta cinsel ilişkiye başlayan ve partner sayısı birden fazla olan, adet düzensizliği yaşayan kadınlar açısından düzenli kontroller son derece önemlidir.” dedi.

Akciğer kanserinde en büyük etken sigara kullanımı

Ailesinde prostat kanseri hikayesi olanların 45 yaşından itibaren, olmayanların ise 50 yaşından itibaren prostat muayenesi ve PSA testlerinin yaptırmalarının önemine dikkat çeken Alandağ, “Prostat kanseri erkeklerde akciğer kanserinden sonra en sık görülen kanser olduğu da bilinmeli” ifadelerini kullandı.

Akciğer kanserinin ise en önemli sebebinin sigara olduğunu anlatan Medicana Sivas Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Celal Alandağ şunları kaydetti: “Bilindiği üzere akciğer kanseri için en önemli sebep sigara kullanılmasıdır. Bu nedenle 55-74 yaşları arasında, 30 paket-yıl ve üzerinde sigara kullanımı öykünüz varsa yılda bir kez düşük doz akciğer tomografisi çektirilmesi önemlidir. Tarama yapılması önerilen diğer riskli bireyler ise 50 yaş ve üzeri, 20 paket-yıl ve üzerinde sigara kullanan, beraberinde en az bir risk faktörü bulunan bireylerdir.”

Benzer Haberler