Kar Bizim İçin Engel Değil Nimettir

 Kar Bizim İçin Engel Değil Nimettir

Sivas Valisi Salih Ayhan, dün gece yoğun şekilde yağan karın ardından İl Özel İdare ekipleri tarafından Tepeönü-Armutlu grup yolunda, yol açma çalışmalarını yerinde inceledi.

Kar yağışı sonrası kapanan Armutlu grup köy yolunda çalışan İl Özel İdaresi ekiplerini ziyaret eden Vali Salih Ayhan, burada personele helva, baklava ve çay ikram etti. Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Ayhan, gece yoğun şekilde yağan kar yağışının ardından binin üzerinde yerleşim yerinin yolunun kapalı olduğunu söyledi. Ekiplerin yoğun çalışma içerisinde olduğunu belirten Vali Ayhan, “Biliyorsunuz dün gece çok güzel kar yağdı ilimize. Bundan dolayı şükrediyoruz. Mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Tabi kar yağdığı zaman bu bir nimet, nimet de bir külfeti var. İnsanların yaşam koşullarını zorlaştırır. Biz de bunu asgariye indirmek için gece boyunca çalışmalarımızı devam ettirdik. Şu an il merkezinde ilçe merkezlerinde belediyelerimiz, köylerimizi özel idaremiz ve devlet yollarındaysa karayollarımız yoğun bir çalışma gerçekleştirdi. Şu an karayolları olarak şöyle bir değerlendirme yaparsak, şu an sadece Yağdonduran ve Abdalboğan dediğimiz Ulaş-Kangal-Hekimhan istikametinde bir küçük sıkıntımız var onu da 1-2 saat içerisinde toparlamış olacağız.” dedi.

– 500 Kişi Misafir Edildi

Dün gece olumsuz hava koşulları nedeniyle araçların geçişlerine izin verilmediğini belirten Vali Ayhan “Dün gece itibariyle yaklaşık 500’e yakın vatandaşımızı misafir ettik. 100’ün üzerinde aracı da depolama dediğimiz bazı bölgelerde tuttuk. Ama şu an onlardan çoğunu da eritmiş vaziyetteyiz. Devlet yollarımızda öncelikli yollarımızda şu an trafik normale dönmüş vaziyette. İl ve ilçe merkezlerimizde de ana arterler açıldı. Şu anda belediyelerimiz hummalı bir şekilde çalışıyor. Köy yollarımızda da 2 bine yakın yerleşim yerimiz var. Bunun yaklaşık yüzde 50’den fazlası yani binin üzerinde yerleşim yerimiz ulaşıma kapalı. Gece sabaha kadar arkadaşlarımız çalıştı ve halen çalışmaya devam ediyorlar. Öğleden sonrasına kadar tamamını açacağımızı söyleyebiliriz. Yeter ki tipi olmasın. Kar yağdıktan sonra sorun yoktur.”

– Ekiplerimiz Gece Boyu Teyakkuzdaydı

Sivas genelinde bütün ekiplerin teyakkuzda olduğunu söyleyen Vali Ayhan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dün gece ufak tefek kazalar da oldu. Gemerek ilçemiz Eğerci köyünde bir ahırın çökmesi sonucu 70 hayvan mahsur kaldı. Yine gece 3’de arkadaşlarımız ulaştı. Hayvanlarımızı kurtardılar. Yani gece teyakkuzdaydık. Şu anda da hayatın normalleşmesi için arkadaşlarımız çalışıyor. Bugün de ekiplerimizi şehir merkezinde belediye ve karayolları ekiplerimizi ziyaret ettik. Şimdi de özel idare ekiplerimizi ziyaret ediyoruz.  Arkadaşlarımıza kolaylıklar diliyoruz.”

– Yabani Hayvanlar Unutulmadı

Karla mücadele ekiplerini ziyaretinin ardından Vali Ayhan, Armutlu grup köy yolu Tatlıca mevkiinde doğaya yem bırakma etkinliğine katıldı. HAYDİ, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri ile birlikte yaban hayvanları için doğaya yem bırakan Vali Ayhan, “Gelmişken de doğaya yem bırakacağız. Bu da bir mücadelemizin yanında insani tarafımız, İslami tarafımızı unutmamak adına da HAYDİ ekiplerimizle birlikte doğaya yem bırakacağız. Onları da ihmal etmememiz lazım.”

– Aldığımız Kararların Faydasını Gördük

Dün gece İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nca alınan tedbirlerin faydasının görüldüğünü belirten Vali Ayhan sözlerini şöyle tamamladı:

“Önümüzdeki 3 gün için almış olduğumuz idari kararların faydasını da gördük. Biliyorsunuz sabah 09:30’da mesai başladı. Bunun için de belediyemiz il merkezinde kamu kurum gidiş-geliş noktalarını ve ana arterleri açma konusunda bir zaman tanıdık. Bunun da faydalı olduğunu söyleyebilirim. Diğer eğitim kurumlarımız olsun, engelli, hamile, personellerimizin idari izinli sayılması şehirdeki hareketliliği minimize etmek için attığımız adımlardı. Bunun da faydasını görmüş olduk. Şehrimizin bu konuda iyi bir tecrübesi var. İyi bir süreç yönettiğini, hiçbir sonun olmadığını da çok net söyleyebilirim. Karın rahmetini ve bereketini doyasıya yaşıyoruz. Ben arkadaşlarımızın kazasız belasız güzel bir süreç yaşamalarını temenni ediyorum.” Haber Foto: Sivas Valiliği 

Benzer Haberler