Karla Mücadele Toplantısı Gerçekleştirildi

 Karla Mücadele Toplantısı Gerçekleştirildi

Sivas’ta beklenen yoğun kar yağışları, buzlanma ve don olayları öncesinde ilgili kurumların koordinasyonunda sıkıntı yaşanmaması, karla mücadelede gerekli önlemlerin alınması ve afet yönetimi konularında öngörülen çalışmaların masaya yatırılması amacıyla Karla Mücadele Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Vali Salih Ayhan, Sivas’ta bu geceden itibaren beklenen yoğun kar yağışı ile buzlanma uyarısı sonrasında mevcut durumumu ve sahada yaşanabilecek sıkıntıları değerlendirmek açısından bir araya geldiklerini kaydetti.

Bu sene kış boyunca devam eden düzenli bir kar yağışının görülmediğini aktaran Vali Ayhan, “Fakat kısa zamanlı yoğun kar yağışları ile karşı karşıya kaldık. Bu tip yağış şekli karla mücadelede yüksek bir hız ve koordinasyon gerektirmekte. Gerek araç gerekse personel imkânı olarak karla mücadeleyi etkin bir biçimde yürütecek tecrübe ve donanıma sahibiz. Son kar yağışlarında sahada karşılaştığımız sorunlardan biri de yaşanan elektrik kesintileri oldu. Hatta bu durum karla mücadeledeki genel başarımıza da gölge düşürdü diyebilirim. Çünkü kısa süreli dahi olsa elektrik kesintisi kış döneminde vatandaşlarımız açısından oldukça sıkıntılı bir durum” diye konuştu.

– Asılsız İhbarda Bulunanlarla İlgili Gerekli İşlemleri Tereddütsüz Yapacağız

Karla mücadelede her kurumun üzerine düşen sorumluluğu eksiksiz bir biçimde yerine getirmesi gerektiğini belirten Vali Ayhan, “Kar yağışıyla beraber merkez ve 16 ilçemizde tüm kapasitemizle sahaya çıkmamıza rağmen bazen vatandaşlarımızın hizmetin daha erken kendine ulaşması amacıyla asılsız ihbarlarda bulunduğunu da görüyoruz. Bu tür durumlarda asılsız ihbarda bulunanlarla ilgili gerekli işlemleri tereddütsüz yapacağız. Aynı şekilde vatandaşlarımızın tüm iletişim kaynaklarını bu süreçte etkin kullandığını görüyoruz. Bunların başında da valiliğimizin sosyal medya hesapları geliyor. Karla mücadele noktasında yapılan paylaşımları ilgili kurumlarımızın hassasiyetle takip etmesini istiyorum. Yol açma çalışmalarımızda önceden belirlenen bir öncelik sırası vardır. Acil hasta, eğitim, gebe hastalar vb. önceliğimizdir.” dedi.

Özellikle Doğa Koruma ve Milli Parklar başta olmak üzere tüm kurumların gerek sokakta gerekse arazide yaşayan hayvanların aç kalmamaları noktasında kış mevsimi boyunca gerekli duyarlılığı göstermesini isteyen Vali Ayhan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Kar yağışını bir külfet değil, bereket olarak gören bir anlayış ile yürüttüğümüz karla mücadelemizi tüm kurumlarımızla beraber vatandaş odaklı bir anlayış içerisinde sürdürmeye devam edeceğiz.”

Vali Ayhan, daha sonra kurum temsilcilerine tek tek söz vererek, paydaş kurum ve kuruluşların araç, ekipman ve personel durumları hakkında bilgi aldı.

Sivas Valisi Salih Ayhan başkanlığında yapılan toplantıya; Vali Yardımcısı Abdullah Seçkin Koçak, Yeliz Yıldızhan, Yunus Emre Temel, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Mevlüt Soysal, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı İdris Tataroğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Levent Olgun, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Nazif Ekinci, Karayolları 16. Bölge Müdürü Mustafa Horuz, TCDD İşletmesi 4. Bölge Müdürü Ali Karabey, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, İl Sağlık Müdürü Selçuk Moğolkoç, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Alpaslan Ceyhan, Meteoroloji Müdürü Haydar Bacanlı ve ilgili kurum müdürleri ile diğer ilgili kurum müdürleri katıldı. Haber: T.Erdoğan

Benzer Haberler