Kaymakam PAPAKER; Muharrem ayında sunulan aşurenin birlik ve beraberliğimizin en güzel sembolüdür

 Kaymakam PAPAKER; Muharrem ayında sunulan aşurenin birlik ve beraberliğimizin en güzel sembolüdür

Divriği Cemevi ve Kültür Merkezi tarafından Muharrem Ayı münasebetiyle düzenlenen aşure dağıtım programına katılan Kaymakam Yakup PAPAKER, vatandaşlarla hem sohbet etti hem de aşure ikramında bulundu.

18 Ağustos Perşembe günü Divriği Cemevi ve Kültür Merkezinde gerçekleşen aşure dağıtım programına Kaymakam Yakup PAPAKER’in yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı İsmail GENÇAY, İlçe Jandarma Komutanı Abdullah SAVAŞ, İlçe Emniyet Müdür V.İlhan GÜLER, İlçe Protokolü ve Divriği Cemevi Ve Kültür Merkezi Başkanı Orhan Gazi TÜRKYILMAZ katıldı.

Divriği Cemevi Ve Kültür Merkezi’nin hazırladığı Aşure Lokmaları Divriğili vatandaşlara ikram edildi.

Vatandaşlarla hem sohbet eden hem de aşure ikram eden Kaymakamımız PAPAKER, aşure dağıtımının ardından bir açıklama yaptı.

Kaymakam Yakup PAPAKER, Birlik ve beraberliğin önemli olduğunu belirterek; Muharrem ayında sunulan aşurenin birlik ve beraberliğimizin en güzel sembolü olduğunu söyledi.

Kaymakam Yakup PAPAKER,” İslam tarihi açısından bir milat ve insanlık açısından büyük manalar ihtiva eden hicret, muharrem ayında gerçekleşmiştir. İslam tarihinden günümüze kesitler ve mesajlar taşıyan aşure, 10 Muharrem’de idrak edilmektedir. 10 Muharrem 61 tarihinde vuku bulan Kerbela hadisesi ve orada yaşanan katliam ise, o günden bugüne bölgesi, kültürü, mezhep ve meşrebi ne olursa olsun bütün Müslümanları derin acılara gark etmiştir “dedi.

Kerbela olayından alınacak derslerle birlikte, gönüllerimizi Kerbela çölü olmaktan kurtarmak için her zaman kardeşliğe, uhuvvete, kenetlenmeye ve muhabbete ihtiyacımız olduğunun altını çizen Kaymakam PAPAKER, “Hazreti Hüseyin (R.A.) ile Ehl-i Beyt’in tüm mensuplarını rahmetle yad ediyor, tutulan Muharrem oruçlarının ve ifa edilen ibadetlerin Hak katında kabul olmasını diliyorum” şeklinde konuşmasını tamamladı. Haber Foto: T. ÇAKMAK

Benzer Haberler