Kiraya verecek ev bulamıyoruz

 Kiraya verecek ev bulamıyoruz

Sivas Emlakçılar Birliği Başkanı Kerim Çayır; ilimizde emlak sektörünün son durumuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Sivas’ta kiralık ev arayanların daha çok küçük daireleri tercih ettiğini belirten Çayır; müteahhitlere 1+0, 1+1 ve 2+1 daire üretmeleri noktasında çağrıda bulundu. Çayır; yatırım yapmak isteyen vatandaşların da gönül rahatlığıyla küçük daireleri satın alarak eşyalı veya boş olarak kiraya verebileceğine dikkat çekti.

KÜÇÜK DAİRELERE İLGİ ZİRVEYE ÇIKTI

Başkan Çayır; “Pandemiyle birlikte artan küçük dairelere ilgi şu anda zirveye ulaştı. Bu dairelerin tercih edilme sebepleri arasında giderlerinin azlığı başı çekiyor. Isınma, elektrik faturası gibi giderleri daha az oluyor. Az eşya ile ev döşeyebilme ve kolay temizlik de sağladığı avantajlar arasında yer alıyor” dedi.

KİRAYA VERECEK EV BULAMIYORUZ

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen iki büyük depremin ardından Sivas’a gelen depremzedelerin de etkisiyle kiralık daire konusunda talep patlaması yaşandığını dile getiren Çayır, “Kiraya verecek ev bulamıyoruz. Özellikle eşyalı ve 1+1 evler yoğun ilgi var.  Bu nedenle 1+1 ve 2+1 daireler boş kalmaz ve karşılığı var. Buradan üretici firmalara da seslenmiş olalım: Yaptıkları üretimlerde 3+1, 4+1 büyük daireler yerine küçük dairelere yönlenebilirler hem satış açısından hem de kira açısından yoğun talep var” şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİLER YURTLARDA KALMAK İSTEMİYOR

Üniversite öğrencilerinin artık yurtlarda 4-5 kişilik odalarda kalmak istemediğine dikkat çeken Çayır, “Öğrenci kardeşlerimiz genelde tek kalmak istiyorlar. En fazla 1-2 kişi tercih ediyorlar. Küçük daireler bu öğrenciler açısından da yoğun ilgi görüyor. Şu anda 3+1 daireniz de varsa boş kalmaz. Kiralık daire talebi çok fazla. Her zaman söylediğimiz sözü tekrar ediyoruz; gayrimenkule yatırım her zaman kazandırır. Marmara ve Ege’deki iller kadar olmasa da Sivas’ta gayrimenkule yatırım yapan şu anda güzel bir kira geliri elde ediyor” ifadelerini kullandı.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE DARALMA YAŞANIYOR

Son dönemde ülkemizde yaşanan enflasyon dolayısıyla tüm yurtta olduğu gibi Sivas’ta da yeni konut üretimi konusunda sıkıntılar yaşandığını belirten Çayır, “Sivas’ta inşaat sektöründe çok ciddi daralma var. Ekonomik koşullardan dolayı maliyetler çok arttı. Müteahhitler önünü göremiyor.  Maliyetler eskiden 3-6-9 aylık periyotlar halinde değerlendiriliyordu. Şimdi günlük hesap yapmak zorunda kalınıyor. İnşallah bu sıkıntılar bir an önce çözülür” açıklamasında bulundu. Haber Foto: T. ÇAKMAK

Benzer Haberler