Kitap İyileştirir

 Kitap İyileştirir

Sivas’ta, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünce ‘Kitap iyileştirir’ sloganıyla ceza infaz kurumu kütüphaneleri için kitap bağış kampanyası başladı.

Cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülerin zamanlarını daha verimli geçirmelerini sağlamak için başlatılan kampanya Sivas’ta kentin ilk ve tek alışveriş merkezi olan İVA Park AVM’nin zemin katında stand açılarak başladı. Kampanyanın açılış programına Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu ve vatandaşlar katıldı.

Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu; “İnfazın temel amacı doğrultusunda Ceza İnfaz Kurumlarımızda hükümlü ve tutukluların kendilerini geliştirmeleri ve boş zamanlarını etkin olarak değerlendirmeleri amacıyla Ceza İnfaz Kurumlarında kütüphaneler oluşturulmuştur. Bu kapsamda 2021 yılının mayıs ayında “bir kitap bir umut” sloganıyla ülke genelinde Ceza İnfaz Kurumu Kütüphaneleri için kitap bağış kampanyası başlatılmış olup 18 Haziran 2021 tarihinde sona ermişti. Bu kampanya sonucunda Türkiye genelinde 216 stant ve kitap kumbarasında toplamda 256 bin 376 adet kitap toplanmıştır. Bu yıl da Adalet Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda “kitap iyileştirir” sloganıyla Ceza İnfaz Kurumu Kütüphanelerimiz için kitap toplama kampanyasını başlatıyoruz” dedi. Başsavcı Uğurlu, “kitap iyileştirir” sloganımız çerçevesinde iyileşmeye, şifa olmaya sizlerin de katkısını talep ediyoruz diyerek tüm Sivas halkını kampanyaya destek olmaya davet etti. 

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek ise “Suça karışmış vatandaşlarımızı ne kadar iyi eğitebilirsek, onlara ne kadar çok kitap okutabilirsek, eğitilmiş bireyler olarak toplumdaki yerlerini alacaklardır” dedi.

Yaklaşık 40 gün açık olacak standa kitap bağışı yapmaya davet eden Vali Şimşek, “Suça karışmış vatandaşlarımızı ne kadar iyi eğitebilirsek, onlara ne kadar çok kitap okutabilirsek, eğitilmiş bireyler olarak toplumdaki yerlerini alacaklardır” dedi.

Konuşmaların ardından Sivas İva Park Avm’de oluşturulan kitap bağış standının açılışı için kurdele kesildi. 

Demir Grup Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay ve takım kaptanları Hakan Arslan ile Ziya Erdal kitap bağış standının açılışına katılarak kampanyaya destek oldular. 

15 Şubat 2023 tarihine kadar sürecek kitap bağış kampanyasında Sivas Adliye binasında ve Sivas İva Park AVM’de açılan stantlarda vatandaşlardan gelen kitap bağışları kabul edilecek.

Haber Foto: T. ÇAKMAK

Benzer Haberler