Kooperatifleşen Kadınlar Üretime ve İstihdama Güç Katıyor

 Kooperatifleşen Kadınlar Üretime ve İstihdama Güç Katıyor

Sivas ve ilçelerinde devlet desteğiyle gıda ve el işi ürünleri üreten 21 kooperatifin kadın üyeleri, üretime, istihdama ve aile ekonomilerine katkı sunuyor. 

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, kırsaldaki kadınların istihdama katılarak sosyalleşmesi amacıyla Sivas Valiliği koordinesinde kooperatifleşme yoluna giden Sivas Kadınlar Kooperatifi (Siv-Koop) ziyaret etti.

– Kadınlar Hem Üretiyor Hem Kazanıyor

Sivas Kadınlar Kooperatifi (Siv-Koop) Başkanı Semra Temurbaş Mavibulut’dan üretim hakkında bilgi alan Vali Yılmaz Şimşek, çalışan kadınlara kolaylıklar diledi.

Vali Yılmaz Şimşek, yaptığı açıklamada; kooperatifler sayesinde özgüveni artan kadınların üretime katıldığını söyledi. Kooperatiflerde kadınların girişimcilik yönlerinin önemli ölçüde geliştiğini vurgulayan Şimşek, “Kooperatiflerde daha da sosyalleşiyorlar. Çünkü kadın kooperatiflerimiz buluşma yeri, kafe gibi de kullanılabiliyor. Kadınlarımız üretken hale geliyor ve hem aile ekonomilerine hem de istihdama katkıda bulunuyor.” dedi.

21 Kadın Kooperatifinde 150 Kişi Çalışıyor

Vali Şimşek, il genelinde 21 kadın kooperatifinde 150 kadının çalıştığına dikkati çekerek, “Kadınlarımız bu kooperatiflerde yöresel gıda ve el işi ürünleri üreterek pazarlıyor. Biz de Valilik olarak pazarlama aşamasında onlara destek veriyoruz. Örneğin, bünyemizdeki Üreten Kadınlar Akademisi’nde e-ticaret, dijital pazarlama ve kooperatifçilik konusunda eğitim veriyoruz. Böylece e-ticaret platformlarından, sosyal medyadan ürünlerini pazarlayabiliyorlar. Aynı zamanda zincir marketlere de satış yapabiliyorlar.” diye konuştu.

Kooperatiflerimiz, Yaklaşık 5 Milyon Liralık Hibe Desteği Aldı

Valilik olarak kooperatiflerin yurt içi ve dışı fon ve hibelerden yararlanması için yol gösterici rol üstlendiklerini de anlatan Şimşek, “Şu ana kadar bu kooperatiflerimiz, yaklaşık 5 milyon liralık hibe desteği almış durumda. Bu destekler, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ORAN Kalkınma Ajansı, Ticaret Bakanlığının KOOP-DES Programı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğünün Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Fonu’ndan alınmıştır.” ifadelerini kullandı. Haber Foto: Sivas Valiliği

Benzer Haberler