Köy Okullarında Yüz Yüze Eğitim Başladı

 Köy Okullarında Yüz Yüze Eğitim Başladı

Sağlık Bakanlığı Salgınla Mücadele Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri ve Milli Eğitim Bakanlığının kararı ile Kasım 2020’de Covid-19 tedbirleri kapsamında yüz yüze eğitime verilen ara, kademeli olarak sonlandırılıyor. Birleştirilmiş sınıflarda, köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerinde ve anaokullarında yüz yüze eğitime başlandı.

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı yarıyıl tatilinin sona ermesi ile II. Dönem bugün başladı. Sivas genelinde 311 okulda 21 bin 473 öğrenci, 15 Şubat itibariyle okullarında yüz yüze eğitime başladı. Vali Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Esenyurt Mahallesi Şehit Adem Koç İlkokul/Ortaokulunu ziyaret ederek, öğrencilerin heyecanına ortak oldu. Vali Salih Ayhan, öğrencilerle yakından ilgilenerek kitap hediye etti. Öğretmenler odasında da öğretmenlerle buluşan Vali Ayhan, burada yaptığı açıklamada; il genelinde birleştirilmiş sınıflarda, köy okullarında ve köy olmayıp da seyrek nüfuslu mahallelerde ilk, orta ve müstakil anaokullarının tamamının İl ve İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile açıldığını söyledi.

– Rakamlar Ümidimizi Artırıyor

1 Mart itibariyle tüm resmi ve özel ilkokullarda ve bu ilkokulların bünyesindeki ana sınıfları ile özel eğitim sınıflarında yani 1., 2., 3., 4. sınıflarda, ayrıca tüm resmi ve özel ortaokulların 8. sınıfları ile liselerin 12. sınıflarında seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitime başlanacağını belirten Vali Ayhan, “Bugünkü açılışta sizlerin heyecanına ortak olmak hem il genelinde 600 okulumuzun eğitim öğretime hazır olduğunu beyan etmek için Belediye Başkanımızla beraber ilimizin bu minvalde hazır olduğunu kamuoyuyla paylaşmak için buradayız. Salgınla mücadele edilmeye devam ediliyor. Aşılamanın başlamasıyla ümidimiz daha da arttı. Vakalarda aşağı doğru ivme olan rakamlarla yüz güldürüyor. Bu rakamların eğitim öğretimi engelleyecek bir tarafı yoktur ama tedbiri elden bırakmamak şart, eğitimin tekrar inkitaya uğramaması, okullarımızın tekrar uzaktan eğitime geçmemesi için de ciddi tedbir almamız gerekiyor. Bu hepimizin toplumsal bir vazifesi, çok duyarlı olmamız lazım.” ifadelerini kullandı.

– Derslik Başına Düşen Öğrenci Sayısında İyi Noktadayız

İl genelinde derslik başına düşen öğrenci sayısında iyi bir noktada olunduğunu belirten Vali Ayhan, “Bakanlığımızın belirlediği temizlik, mesafe ve hijyen standartlarına uygun bir şekilde okulum temiz belgesini tüm okullarımız zaten aldı. Bu konuda da şanslıyız. Yerleşim yerinde derslik başına düşen öğrenci sayısında da yoğunluklu değiliz. İnşallah ilk aşama 15 Şubat, akabinde bunu uyumlu, sağlıklı bir şekilde arzu edilen kriterlere uyarak 1 Mart’tan itibaren devam ettirdiğimiz takdirde ben inanıyorum ki tüm öğrencilerimizi okullarımızla buluşturacağız. Bu kemalat yolculuğunda çocuklarımızın okullarından hayata hazırlamak için tüm değerleri güzel ahlaklı olması için ne gerekiyorsa yapacağız.” diye konuştu.

– Eğitimin Kalitesi Yüz Yüze Eğitimdir

Öğrencilerin her ne kadar uzaktan eğitim alsa da asıl eğitimin yüz yüze, göz göze olduğunu belirten Vali Ayhan, “Tabi uzaktan eğitimin bir bilgi aktarımı oldu. Şartlar zorlandı, çocuklarımız mahrum edilmedi ama eğitimin kalitesi yüz yüze eğitimde geçen süredir. Bu bilinçle olduğumuzu söyleyebilirim. Bu zaman zarfında ben öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Gerçekten hem bireysel anlamda görev ve sorumluluk içerisinde çocuklara ulaşmak için gayret gösterdi hem de vatandaş olarak kamu görevlisi sorumluluğu içerisinde salgınla mücadelede gerek Vefa Sosyal Destek Gruplarında olsun ve diğer sosyal projelerde görev aldılar. Ben emeklerinizden dolayı teşekkür ediyorum. Enteresan bir yıl oldu çocuklarımız bu zaman zarfında bir yıldır unutulmayacak bir zaman dilimi yaşadılar. Bütün alanlar, bütün sektörler etkilendi ama en çok eğitim etkilendi. İnşallah onu da aşacağız. Biraz daha gayret göstereceğiz, dikkatli olacağız. İnşallah bu küresel illetten hep birlikte kurtulacağız.” ifadelerini kullandı.  

– Salgın Hayatımızı Değiştirdi

Eğitim döneminin hayırlı uğurlu olmasını temenni eden Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise şu şekilde konuştu: “Tüm dünya olarak çok enteresan bir yıl geçirdik. Salgınla hep birlikte mücadele ettik. Hayatımız değişti, hiçbirimizin yaşamadığı bir tecrübeydi. Her sektör her alan etkilendi ama eğitim sektörü ciddi manada etkilendi. Okulu öğretmen ve öğrencilerden çok veliler özledi. Veliler okulun ve öğretmenin ne kadar zor meşakkatli bir iş yaptığını evde çocuğu olan tüm veliler anladı. Eğitim ve öğretimin eğitim kısmını bir şekilde yapabiliriz ama sizlerin çocuklarımızı hayata hazırlama noktasında verdiğiniz o ikinci kısmın çok çok önemli olduğunu bu süreçte anladık. 1 Mart’tan itibaren eskisi gibi olmasa da yeni döneme yeni normale dönüşerek çocuklarımız tekrar okullarıyla, öğretmenleriyle olması gerektiği noktaya gelecek.”  Haber: T.Erdoğan

Benzer Haberler