‘Mah-ı Matem Oruç Açma Programı’ Düzenlendi

 ‘Mah-ı Matem Oruç Açma Programı’ Düzenlendi

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in torunu Hz. Hüseyin’in şehit edildiği Muharrem Ayının 10. günü nedeniyle Cem Vakfı Sivas Şubesi tarafından ‘Mah-ı Matem Oruç Açma Programı’ düzenlendi.

Cem Vakfında düzenlenen iftara, Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas Milletvekilleri Hakan Aksu, Ulaş Karasu, il protokolü çok sayıda vatandaş katıldı

Sivas Cem Vakfı Şube Başkanı Ünal Karataş, “Allah, yapılan ibadetleri, tutulan oruçları, sunulan lokmaları, verilen bağışları, çekilen matemi, tüm dua ve niyetleri Hâkk katında kabul ve makbul eylesin.” dedi.

Programda konuşan Başkan Bilgin, “Bugün bize düşen Kerbela’yı doğru okumak, doğru anlamak, ondan gereken dersleri çıkarmaktır” dedi.

Vali Şimşek; “Matemleri bir olan milletin geleceği de idealleri de, bu coğrafya üzerindeki kaderi de birdir. Hem inancımız hem de Anadolu irfanı bizlere her dem sevgiyi ve saygıyı, dayanışmayı ve paylaşmayı öğütlemektedir. Bizim coğrafyamız sevgi ve hoşgörü medeniyetidir. Hoca Ahmet Yesevi’lerin, Hacı Bektaş-i Velilerin, Horasan Erenlerinin yetiştiği bu topraklar sevgi dilinin anavatanıdır. Bu gün de ortak acımızı hafifletmek için et ve tırnak gibi birbirimize kenetlendik. Çünkü yaralarımızı ancak birbirimizin elleriyle sarabiliriz. Aşure ve muharrem lokması, sevgi ve saygıya, bölüşmeye çağrıdır. Ezelden ebede uzanan birlik çağrısı, dirlik daveti ve vahdet kazanıdır. Bölmenin değil bölüşmenin adıdır. Aynı kazana çiğ olarak giren aşure aşının taneleri gibi, aynı ateşte pişip olgunlaşmaktır. Hazreti Hüseyin, bizim Hüseyin’imiz… Ehl-i Beyt, bizim Ehli beytimizdir. Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’nin dediği gibi; bizim yolumuz ilim, irfan ve insanlık sevgisidir. Ülkemizin yarınlarının, bugünden daha güzel olabilmesi için en çok ihtiyaç duyduğumuz şey, birlik ve beraberliktir. Vakit birlik ve beraberliğimizi daim kılma vaktidir. Kederlerimizde, sevinçlerimizde beraber olacağız ki İnşallah bir daha Kerbela’lar yaşanmasın. Allah milletimizi, devletimizi, kardeşliğimizi de daim kılsın.” ifadelerine yer verdi.

Birlik beraberlik mesajlarının verildiği programa; siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.  Haber Foto: G. ÖZAT  

Benzer Haberler