Matematik Seferberliği’ Başladı

 Matematik Seferberliği’ Başladı

Sivas’ta, “Matematik Seferberliği” kapsamında örnek bir çalışma başlatıldı. Kentte, Tarihi Şükriye Özçalı Konağı Matematik ve Sanat Evine dönüştürülürken, geliştirilen materyaller ve eğitim metotları ile matematik ve sanat, ilmek ilmek öğrencilerin zihnine nakşediliyor.

Kültürel ve sanatsal alanlarda yürüttüğü çalışmalarla geçmişle gelecek arasında köprü kuran Sivas Olgunlaşma Enstitüsü, Millî Eğitim Bakanlığınca başlatılan “Matematik Seferberliği” ve Sivas Valiliği himayesinde yürütülen HEDEF Projesi kapsamında önemli bir projeyi hayata geçirdi.

Kentte, İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinesinde eğitimin her alanında önemli çalışmalar yürütülürken, matematik eğitimi için de ayrı bir vizyon oluşturuldu. Bu doğrultuda hayata geçirilen; “Sanatla Uygulamalı Matematik Eğitimi” projesi ile ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine sanatsal eğitimler verilirken, öğretmen ve usta öğreticiler; sanatın her aşamasında olan matematiği de eğlenceli bir formatla öğrencilerin zihnine nakşediyor.

– Tarihi Konak Matematik Ve Sanat Evine Dönüştürüldü

Millî Eğitim Bakanlığının politikaları doğrultusunda Sivas Valiliği himayesinde Millî Eğitim Müdürlüğünce hayata geçirilen HEDEF Projesi kapsamında eğitimin her alanında yenilikçi uygulamalar geliştiriliyor. Bu kapsamda kentte, “Her yerde matematik” anlayışıyla yürütülen çalışmalar, tüm hızıyla devam ederken, Sivas Valisi Yılmaz Şimşek’in talimatıyla Olgunlaşma Enstitüsüne tahsis edilen Akdeğirmen Mahallesindeki Tarihi Şükriye Özçalı Konağı da “Matematik ve Sanat Evi”ne dönüştürüldü. Kısa süre önce öğrencilerin hizmetine açılan konakta, Sivas Olgunlaşma Enstitüsünce çalışma yürütülen sanatsal alanlarla bütünleşen, sanatın içerisindeki matematiğin keşfedildiği eğitim materyalleri geliştirildi. Bu çalışmalarla birlikte öğrencilere hem sanat hem de matematik eğitimin verildiği bir format oluşturulurken; tarih, sanat ve matematik kodlarının zihinlere nakşedildiği bir konseptle eğitimlere başlandı. Yaklaşık 2 aylık sürede 300’ün üzerinde öğrencinin katıldığı eğitimler, yarıyıl tatili süresince de devam edecek.

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, HEDEF Projesinin eğitimin her alanında öğrencilere hizmet etmek amacıyla hayata geçirildiğini hatırlatarak, “Bu seferberlik çerçevesinde öğrencilere küçük yaştan itibaren matematik dersini sevdirip hayatlarının her alanında kullanmalarını sağlamayı hedefliyoruz. Matematiğin sanatla buluştuğu bu tarihi konakta, İlk, ortaokul ve lise öğrencilerimizin hem başarılarının yükseltmek hem de matematiği sevdirmeyi hedefliyoruz.” Dedi.

İl Millî Eğitim Müdürü Ergüven Aslan’da “Sanatla Uygulamalı Matematik Eğitimi” programına katılan öğrencileri ziyaret ederek Sivas Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Aysel Şenlen ve projeyi yürüten eğitimci kadrosundan çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Haber Foto: Sivas Valiliği

Benzer Haberler