Milli Sporcu Birgül Erken, Dünyanın En İyi 10 Buz Dalışı Noktası Arasında Gösterilen Tödürge Gölüne Daldı

 Milli Sporcu Birgül Erken, Dünyanın En İyi 10 Buz Dalışı Noktası Arasında Gösterilen Tödürge Gölüne Daldı

Sivas Valiliği’nin destekleri, Zara Kaymakamlığının ev sahipliğinde ilçeye gelen milli sporcu, serbest dalıcı Birgül Erken, dünyanın en iyi 10 buz dalışı noktasından biri olan Tödürge Gölü’ne 100 metre yatay deneme dalışı yaptı ve başarılı oldu.


Zara Balı Yiyerek Direncini Artırdı
Kayseri Türkuaz Doğa Sporları Su Altı ve Akarsu Arama Kurtarma ekibinin gönüllü katılımı ile Tödürge Gölü’nde gerçekleştirilen buz altı dalışı öncesi göl yüzeyinde oluşan yaklaşık 30-40 santimetre kalınlığındaki buz tabakası üzerinde delikler açıldı. Gölün 200 metre mesafedeki kısmından sonra, 20 metre aralıklarla açılan 6 adet üçgen kaçış delikleri sonrası milli sporcu, serbest dalıcı Birgül Erken, Zara ilçesinin meşhur balından yiyerek soğuk suya karşı direncini artırmak istedi.


Buz altına çekilen ip ve alınan güvenlik tedbirlerinin ardından rekor denemesi öncesi ilk antrenmanını gerçekleştiren dalıcı Erken’e, Sivas Doğa Sporları ve Arama Kurtarma Kulübü ile Zara Belediyesi İtfaiye ekipleri de eşlik etti.


“Rusya Yerine Sivas’ı Tercih Ettim, Burası Cazibe Merkezi Haline Gelebilir”
Milli sporcu Birgül Erken, buz altı tüpsüz serbest dalış dünya rekorunu elde etmek için Rusya’da bir gölü düşündüğünü, sonrasında ise Tödürge Gölü’nü tercih ettiğini söyledi.


Dünyada buz altı dalış lokasyonlarının çok benzer olduğunu belirten Erken, “Onlardan daha güzel ve daha da uygun hale gelebilecek bir cevher var elimizde. Biz burada yatay olarak bir dünya rekoru kırmayı planlıyoruz. Bugün bunun denemesini gerçekleştirdik, teknik olarak altyapıyı hazırladık. Gördük ki burası gerçekten bir cazibe merkezi haline gelebilir.” dedi.


“8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne Rekor Düşünüyoruz”
İlk buz altı dalışını gerçekleştirdiğini aktaran Erken, “Ssoğuktan dolayı bazı endişelerim vardı. Hızlı bir şekilde adapte oldum, dalış uzmanları ve güvenlik ekipleri destek oldular. Sivas Valimiz Sayın Salih Ayhan ve Zara’daki kurumlarımız destek verdiler, bu destek olmasaydı rekor denemesini Rusya’da yapmak zorunda kalacaktım ama ilk tercihimiz güzel ülkemiz ve güzel şehrimiz Sivas oldu. Üç yıldır geliyorum, bu yıl istediğimiz şartlara ulaştık. Rekorumuzu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne düşünüyoruz ancak hava şartları dolayısıyla nasıl olur bilemiyoruz, erkene de çekebiliriz.” ifadelerini kullandı.


Zara Tödürge Gölü’nde Rekorumu Kırmayı Düşünüyorum
Erken, rekorunu Zara Tödürge Gölü’nde kırmayı hedeflediğini anlatarak, şöyle devam etti:


“Rekoru buraya getireceğiz inşallah, burada rekoru küresel ısınmaya ithafen kıracağız. Geçtiğimiz yıl buz kalınlığı uygun değildi ama bu yıl muhteşem bir buz var. Suyun altı muhteşem, gölün dip yapısı da uygun. Yaz aylarında da keşifler yapmıştık, kuş gözlemiştik, doğasına hayran kalmıştık. Bugün burada rekorun ayak sesleri duyuldu. Bir daha elimizden alınamayacak bir rekor kıracağız, rekor Türkiye’de kalacak, bunun sözünü verebilirim. Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a, Valimiz Salih Ayhan’a, Milletvekilimiz Mehmet Habib Soluk’a, Kaymakamımız Meriç Dinçer’e, Türkuaz Doğa Sporları Kulübüne ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum”


Milli sporcu, serbest dalıcı Birgül Erken dünya rekoru olan 113 metreyi egale ederek, Guinness rekorlar kitabına girmeyi hedefliyor.

Benzer Haberler