Müzeler Küçükler Tarafından Ziyaret Edildi

 Müzeler Küçükler Tarafından Ziyaret Edildi

Üniversite Tabiat Tarihi Müzesi ve Üniversite Tarihi Müzesi, 18 – 24 Mayıs Uluslararası Müzeler Haftası kapsamında küçük ziyaretçilerini ağırladı.

 Şehit Hamit Kandur İlköğretim Okulu 2. sınıf öğrencileri ve Cumhuriyet Üniversitesi Vakfı Anaokulundan 5 sınıf olmak üzere toplam 6 sınıftan oluşan öğrenciler müzeleri ziyaret etti. İlk olarak, 4 Eylül Kültür Merkezinde bulunan kırmızı salonda Üniversite tanıtım filmini izleyen öğrencilere Tabiat Tarihi Müzesi Müdürü Prof. Dr. Nazire Özgen Erdem bir sunum gerçekleştirerek öğrencilere müzeler hakkında bilgi verdi. 

 Öğrenciler sonrasında müzeleri ziyarete geçtiler. İlk olarak Üniversite Tarihi Müzesini ziyaret eden öğrenciler, Üniversite kuruluşundan bugüne kadar kullanılan akademisyen cübbeleri, telefon rehberleri, elektronik aletler, üniversite matbaası tarafından basılan eserler gibi materyalleri gözlemleyerek üniversitemizin tarihi hakkında bilgi edindiler. Ardından Tabiat Tarihi Müzesine geçen öğrenciler, burada fosilleri, değerli taşları, kangal köpeği iskeletini, hayvan maketleri ve yapay volkan maketini inceleyerek eğlenceli dakikalar geçirdiler.

Tabiat Tarihi Müzesi Müdürü Prof. Dr. Nazire Özgen Erdem yaptığı açıklamada “Ülkemizde 1982 yılından itibaren her yıl 18-24 Mayıs tarihleri arası Uluslararası Müzeler haftası olarak kutlanmaktadır. Birçok müze, her yıl bu tarihler arasında, müzelerin toplumdaki işlevi ve önemi konusunda farkındalık oluşturmak için çeşitli etkinlikler düzenler ve birçok müze ücretsiz olarak gezilebilmektedir. Biz de Sivas Cumhuriyet Üniversitesi müzeleri olarak, Üniversite Tarihi ve Tabiat Tarihi müzelerinde etkinliklerle bu günü kutluyoruz.” dedi. Haber Foto: G. ÖZAT

Benzer Haberler