Nevruz, Türk Milletinin Toprağa Bağlılığının Simgesidir

 Nevruz, Türk Milletinin Toprağa Bağlılığının Simgesidir

Baharın müjdesi ve gün dönümü olarak tabir edilen doğa olayının gelenekselleşmiş bir diğer adı olan Nevruz, her yılın 21 Mart’ında Orta Asya toplumlarınca ve ülkemizde coşkuyla kutlanır. Bu kapsamda, ilimizde de Nevruz Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Atatürk ve Kongre Müzesi bahçesinde gerçekleştirilen etkinlik, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından günün anlam ve öneminin vurgulandığı konuşmalar gerçekleştirildi.

Daha sonra söz alan Vali Salih Ayhan, Nevruz’un Türk milletinin toprağa bağlılığını, muhabbetini, sadakatini çok güzel anlattığını belirtti. 21 Mart’ta toprağın bereketlendiğini, filizlendiğini, doğanın yeniden şahlandığını ve bunların insana müthiş bir heyecan verdiğini ifade eden Vali Ayhan, baharın tüm güzelliği ile idraki ve yaklaşan Ramazan ayının huşu içinde geçirilmesi için de vatandaşlara Covid-19 salgın tedbirlerine daha çok uymalarını istedi.

Belediye Başkan Hilmi Bilgin ise Nevruz’un özünde birlik, beraberlik, dayanışma, kaynaşma, sevgi ve barış olduğunu vurgulayarak, “Birlik ve beraberlik içerisinde daha müreffeh bir Türkiye, daha yaşanabilir bir Sivas için hep birlikte çalışacağız” diye konuştu.

Halk oyunları ekibinin gösteri sunduğu programda, il protokolü tarafından yumurta tokuşturuldu. Vali Ayhan ve Başkan Bilgin ile il protokolü Nevruz ateşinin üstünden atladı. Temsili olarak örste demir dövdükten sonra okçuluk ekibinin gösterisini izleyen protokol üyeleri, ok atmaktan da geri durmadı.

Etkinliğin sonunda 21-26 Mart Orman Haftası münasebetiyle Sivas Orman İşletme Müdürlüğü tarafından, Atatürk ve Kongre Müzesi bahçesinde Ücretsiz Fidan Dağıtım Standında Vali Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, vatandaşlara fidan dağıttı.

 

Benzer Haberler