Ölümünün 801. Yılında Selçuklu Sultanı 1. İzzeddin Keykavus Dualarla Anıldı

 Ölümünün 801. Yılında Selçuklu Sultanı 1. İzzeddin Keykavus Dualarla Anıldı

Ölümünün 801. yılında, Selçuklu Sultanı 1. İzzeddin Keykavus, Şifahiye Medresesi’ndeki türbesi başında dualarla anıldı.

Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan anma programına Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, Vali Yardımcısı Abdullah Seçkin Koçak, Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, İl Kültür ve Turizm Müdürü Teoman Karaca, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı İdris Tataroğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Kayhan Işık, protokol üyeleri ile diğer davetliler katıldı.

Programda; Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Kaya, Selçuklu Sultanı 1. İzzeddin Keykavus hakkında bilgi verdi. Türkiye Selçuklularının 10. hükümdarı Sultan İzzeddin Keykavus’un 6 Kasım 1180 yılında Konya’da dünyaya geldiğini, sultanın 31 yaşında hükümdar olduğunu anımsattı. 9 yıl tahtta kalan ve 39 yaşında ise vefat eden sultanın kısa sürede Anadolu Selçuklu Devleti’ni dünyanın önemli ticaret merkezi haline getirdiğini anlatan Kaya, 1. İzzettin Keykavus’un pek çok hayır içerikli tarihi yapıyı geleceğe miras bıraktığını söyledi.

– Onları Anlamak Ve Daha İyi Anlatmak Bizim Görevimiz

Sivas Valisi Salih Ayhan da erdemli, kimliği ve ruhu olan şehirlerin derinliklerinde bu tür müstesna şahsiyetlerin olduğunu belirterek, “Bu şahsiyetlerin inşa ettiği eserlerin varlığı bir şehre ruh ve kimlik verir. Bu gün Sivas denince akla Şifahiye, Buruciye ve Gökmedrese gibi eserlerin akla gelmesi bu muhterem şahsiyetlerin 800 yıl önceki eserleridir. Kadirşinas Sivas halkı vefasını göstermek açısından bu değerlerine sahip çıkmak, geçmişe ahde vefa göstermek açısından da anma programlarını mütevazi bir şekilde yapıyoruz. Onları anlamak ve daha iyi anlatmak bizim görevimiz. Sultan 1. İzzeddin Keykavus bir ilim insanı. Adil bir hükümdardı. Çok engin ve öngörülü bir hükümdardı. Anadolu onun çağında altın dönemini yaşadı. Özellikle tıp ilmine çok emeği geçmiştir. Tıp fakültelerinin kurulmasında Sivas’ın bunlarla anılmasında İzzeddin Keykavus’un çok emeği vardır. Rabbim ebediyen razı olsun. Dünya döndükçe bu toprakların üzerinde bu şahsiyetlerin emeklerini unutmayacağız, unutturmamız lazım.” şeklinde konuştu.

Program; Sultanın kabri başında yapılan dualarla sona erdi. Haber: Engin Sönmez

Benzer Haberler