Otağ “yeşil vatanın korunmasında görev başında

 Otağ “yeşil vatanın korunmasında görev başında

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN ENVANTERİNDEKİ “OTAĞ” İSİMLİ İNSANLI KEŞİF UÇAĞI, YAKIN ZAMANDA MEYDANA GELEN 4 BÜYÜK YANGININ SÖNDÜRÜLMESİNDE AKTİF GÖREV ALDI. (İHA/ANKARA-İHA)

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğünün orman yangınları ile mücadeledeki hava filosunun en önemli unsurlarından biri olan insanlı keşif uçağı “Otağ”, İzmir Torbalı ve Aliağa ile Muğla Milas yangınlarının yanı sıra Antalya Kaş’taki orman yangınlarında aktif görev aldı. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Yeşil Vatanı’nın korunmasında son dönemde Orman Genel Müdürlüğünün envanterine kazandırılan kara ve hava araçlarının güçlerine güç kattığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ismini verdiği, Bakanlığa bağlı Orman Genel Müdürlüğünün envanterine bu yıl giren yeni hava araçlarından biri olan “Otağ”, başta orman yangınları olmak üzere deprem, sel gibi doğal afetlerin yanı sıra diğer ormancılık ve tarımsal faaliyetlerde kullanılabilen ileri teknolojik sensör ve kameralı görev sistemlerine sahip bulunuyor.

Keşif uçağı bunun yanında, sensörler vasıtasıyla sayısal veri toplayıp bunları haritalandırabilen yüksek teknolojili görev sistemleri özelliği de taşıyor. İnsanlı keşif uçağı, 100 bin hektar büyüklükte bir alanın yüksek çözünürlüklü ortofoto haritasını 30 dakika gibi bir sürede üreterek uydu vasıtasıyla saha yöneticilerine aktarabiliyor. Uçakta yer alan FLIR kamerasının hedef görüntüsü, koordinatlı şekilde üç boyutlu araziye giydirilerek canlı takip mümkün olurken yanan alanlara ilişkin ölçümler de yapılabiliyor.

Dünyada ülkemiz ile birlikte sadece 5 ülkede kullanılan Otağ, İzmir Torbalı ve Aliağa ile Muğla Milas yangınlarının yanı sıra Antalya Kaş’taki orman yangınlarında aktif görev aldı.

Bu yangınlarda sahip olduğu teknoloji sayesinde, alevlerin ilerleyiş şekli, sıcak noktalar, duman altındaki yanan alanların konumlarını belirleyip orman yolları, kara birlikleri ve yangın araçlarının son konumlarını tespit eden Otağ, kara birliklerinin en kısa yoldan yönlendirilmesine yardımcı oldu.

TARIM VE ORMAN BAKANI YUMAKLI: “YEŞİL VATANIMIZI KORUYUP DAHA DA GELİŞTİRMEK İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ ARTARAK DEVAM EDECEK”

 Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, küresel iklim değişikliğine bağlı orman yangınlarında dünya çapında artışlar meydana geldiğini belirterek ülke olarak hem yangınların önlenmesi hem de erken müdahale amacıyla gerekli tedbirleri hayata geçirdiklerini hatırlattı. İleri teknolojiye sahip insanlı keşif uçağının orman yangınlarında aktif görev yaptığını vurgulayan Yumaklı, “Yeşil Vatanımızı korumak için son dönemde Orman Genel Müdürlüğümüzün envanterine kazandırdığımız kara ve hava araçlarımız gücümüze güç katıyor. Yeşil Vatanımızı koruyup daha da geliştirmek için çalışmalarımız artarak devam edecek” ifadelerini kullandı. Haber Foto: Tarım ve orman bakanlığı

Benzer Haberler