Özlenen kar Şubat’ta yağacak

 Özlenen kar Şubat’ta yağacak

Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde (SCÜ) görevli Dr. Öğretim Üyesi Fatih Kartal, İç Anadolu bölgesinde hasretle beklenen karın şubat ayı içerisinde yağabileceğini söyledi.

SCÜ Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitim Bölümü Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı’nda görevli Dr. Öğretim Üyesi Fatih Kartal, küresel ısınmanın etkileri ve mevsim normallerinin üstünde seyreden sıcaklıklar nedeniyle önemli açıklamalarda bulundu.

Mevsiminde karın yağmaması, kuraklık, yağış azlığı gibi birçok senaryoya kapı açarken vatandaşları endişelendiriyor. Mevsim sarkmaları, beklenen kar yağışının gerçekleşmemesi hakkında Kartal yaptığı açıklamada “Küresel ısınma, kimi yerlerde yağış miktarını artırarak sel ve taşkına sebep olurken kimi yerlerde ise kuraklığa neden olmaktadır. Kuraklık ve yağış azlığı sadece ülkemizin karşılaştığı sorun değil dünya genelini ilgilendiren bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde bu kuraklıktan nasibini alan ülkelerin başında gelmektedir.” ifadelerine yer verdi.

“7 coğrafi bölgede en az yağış İç Anadolu’da”

Kartal, Ülke genelinde yağış dağılımına değinerek, “Yağışların bölgesel bakımdan dağılışını incelediğimizde 7 coğrafi bölgenin en az yağış alan bölgesi olarak İç Anadolu Bölgesi’ni görmekteyiz. Buradaki en önemli etken kuzeydeki Kuzey Anadolu Dağları ile güneyde Akdeniz’de yer alan Toros Dağları’nın bir sıradağ gibi uzanması ile nemli havaların iç kesimlere sokulamamasıdır. Kuraklık, akarsuların azalması, yeraltı su debilerinin azalması ve içme sularının yetersizliği gibi sonuçlar doğurmaktadır. Kuraklık, tarım ve sulama faaliyetlerini de olumsuz etkilemektedir. Bu tabloya baktığımızda baraj yapımları önem kazanmaktadır. Bu da insanların ileride radikal kararlar alıp planlamalar yapması gerekliliğini bize gösteriyor” dedi.

“Şubat ayında yağış bekleniyor”

Dr. Öğretim Üyesi Kartal, son olarak beklenen yağışın Şubat ayında yaşanacağını belirterek, “Ocak ayı başlarından itibaren İç Anadolu Bölgesi’nde ciddi oranda yağış beklenirken tam tersi yağışların azaldığını görüyoruz. Bu yağışların dönemsel kaymalarını göz önünde bulundurduğumuz zaman şubat ayı gibi İç Anadolu Bölgesi’nin beklenen yağışa kavuşacağını düşünüyoruz” dedi.

Sivas’ta ekmek 4.5 TL oldu

Sivas’ta fırıncıların 3.5 TL’den satılan 200 gramlık ekmeği 5 TL’den satmak istemesi Sivas Belediyesi tarafından kabul edilmedi. Fırıncılar bakkal ve marketlere ekmek vermeyeceklerini açıklayınca toplanan komisyon, 200 gram ekmeğin fiyatını 4.5 TL olarak belirledi.

Sivas’ta fırıncılar 3.5 TL’ye satılan 200 gram ekmeğin fiyatını 5 TL’ye yükseltti. Sivas Belediyesi bu zammı reddetti. Bunun üzerine fırın sahipleri, bakkal ve marketlere ekmek vermeyeceklerini duyurdu. Toplanan komisyon, 200 gram ekmek fiyatını 4.5 TL olarak açıkladı.

“200 gram ekmeği 3.5 TL den sattık”

Ekmek fabrikası müdürü Cengiz Yiğiter, 2022’nin şubat ayında alınan zam kararı sonrası artış talepleri olduğunu fakat bunu halka yansıtmadıklarını ve ekmeği 3.5 TL’den sattıklarını söyledi. Yeni artışa belediyenin itirazı olduğunu kaydeden Yiğiter, “Belediyenin itirazı üzerine valilik, belediye, esnaf odaları birliği, ticaret odasını tekrar komisyona getirerek 200 gram ekmeğin fiyatını 4.5 TL olarak belirlemiştir” dedi.

Mehmet Çetinkaya isimli tüketici, ekmek fiyatındaki artıştan memnun olmadıklarını söyledi.

Öte yandan, Sivas’ın Suşehri ilçesinde 300 gram ekmeğin fiyatı 7.5 TL’ye yükseltildi. Sivas merkezde ise bazı bağımsız fırın sahipleri, 200 gram ekmeği 2.5 TL’den satmaya devam ediyor.

Haber Foto: G. ÖZAT

Benzer Haberler