Palandöken, “Prim günü eşitlenmesi meclisin ilk işi olmalı”

 Palandöken, “Prim günü eşitlenmesi meclisin ilk işi olmalı”

Sosyal Güvenlik konusunda bir an önce düzenleme yapılması gereken konular olduğunun altını çizen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bağ-Kur’lu esnaf ve sanatkârların 9000 gün olan prim günü sayısının 7200 güne düşürülerek eşitleme müjdesi binlerce esnaf ve sanatkarımızı sevindirmişti fakat halen hayata geçirilmedi. Bununla birlikte mevcut Bağ-Kurlu esnafımızı en çok zorlayan noktalardan biri de 4 bin 628 lira olan prim ücreti. Staj mağdurlarının da artık seslerinin duyulması, Bağ-Kur prim ücretlerinde devlet desteği sağlanması için geç kalınmamalı” dedi.

“BİNLERCE ESNAFIMIZ EMEKLİ OLABİLMEYİ BEKLİYOR”

Meclis açıldıktan sonra verilen prim günü eşitleme müjdesinin hayata geçirilmesi gerektiğini hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Sosyal Güvenlikteki norm birliği yani prim günü eşitleme müjdesi geç kalınmadan hayata geçirilmeli. Meclisin açıldıktan sonra ilk gündeme alması gereken konulardan biri 9 bin prim gününün 7 bin 200’e eşitlenmesi. Bununla birlikte vergi dairesine kayıt olmuş fakat Bağ-Kur’a kayıt olmamış esnafımız da emekli olabilmek için müjdeli haber bekliyor. Emeklilikte prim gününe takılan mağdur esnafımızın unutulmaması ekonomik anlamda da devletimizin yararına olacaktır. Kazanılmış hakların verilmesi için binlerce esnafımız bu müjdenin gerçekleşmesini bekliyor. Aynı zamanda staj mağdurlarının staj döneminin emekliliğe sayılması, mesleki eğitimin de prestijini artırır. İnsanlar çocuklarını mesleki eğitime yönlendirirken hak kayıpları olmayacağını bildiğinden ara eleman açığı büyük oranda kapanır” diye açıklamalarda bulundu. 

“BAĞ-KUR PRİMLERİNDE DESTEK VE ÖDEME KOLAYLIĞI OLMALI”

Esnafın sigorta primlerini ödeyemediği için devlet desteği ve indirimin kaçınılmaz olduğuna dikkati çeken Palandöken, “Kiralar, faturalar, akaryakıt, hammadde, yanındaki sigortalı çalışan derken esnafımızın maliyeti çok fazla arttı. Bayramı, hafta sonu, özel günü olmayan esnafımız Bağ-Kur primlerini ödeyemez noktaya geldi. Devlet desteği ve ödeme kolaylığı ile bir indirim de gerçekleşirse esnafımızın emekliliği hayal olmaktan çıkar. Primlerini düzenli ödeyebilir. Düzenli prim ödeme teşvik primi oranının yüzde 5’ten yüzde 10’a çıkarılması bile esnafımızı rahatlatır.” şeklinde belirtti. Haber Foto: G. ÖZAT

Benzer Haberler