Palandöken, “ücretsiz yolcular için verilen destek artırılmalı”

 Palandöken, “ücretsiz yolcular için verilen destek artırılmalı”

 Kamu hizmeti gören halk otobüsçü esnafının mazota gelen zam altında ezildiğini söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Akaryakıt fiyatları 2018’den bu yana adeta tavan yaptı. Son 4 yılda motorinin fiyatı yüzde 366 artmasına rağmen halk otobüslerine ücretsiz taşınan yolcular için verilen destek 2018’den bu yana yalnızca yüzde 50 artış gösterdi. Verilen destek halk otobüsçü esnafımızın maliyetlerini karşılamıyor. Ücretsiz ve indirimli taşımacılık yaparak kamu hizmeti gören özel halk otobüslerine verilen devlet destekleri kesinlikle artırılmalı” dedi.

-“ARTAN MAZOT FİYATI TAŞIMACI ESNAFIMIZIN BELİNİ BÜKÜYOR”

Halk otobüsçü esnafının yükünün hafifletilmesi gerektiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Tüm dünyada başta akaryakıt olmak üzere enerji fiyatları büyük ölçüde arttı. 2018’in Temmuz ayında 5.75 bandında olan motorin şu anda 26.8’den satılıyor. Öte yandan lastik ve yedek parça fiyatları, sigorta maliyetleri ve araç muayene ücretleri gibi tüm kalemlerde büyük bir artış söz konusu. Ancak ücretsiz taşınan yolcular için otobüs başına verilen destekler Ankara ve İstanbul için bin 330 TL’den bin 995 TL’ye, büyük şehirler için bin TL’den bin 500 TL’ye, taşra için ise 800 TL’den bin 200 TL’ye çıkarıldı. 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın, öğrenci, engelli, polis, basın mensubu gibi toplumun farklı kesimlerini ücretsiz ve indirimli taşıyan halk otobüsçülere verilen desteklerde artan enflasyon ve mazot oranında bir karşılık alınamadı” şeklinde konuştu.

-“HER İLÇENİN NÜFUS YOĞUNLUĞU VE YOLCU SAYISI AYNI DEĞİL”

Hizmette aksama yaşanmaması için desteğin otobüs başına değil yolcu başına değil yolcu başına verilmesi gerektiğinin altını çizen Palandöken, “Halk otobüsçüler kamu hizmeti vermekten ve ücretsiz taşıma yapmaktan değil, bu hizmetleri yaparken yeterli desteği alamamaktan mustarip. Destekler Ankara-İstanbul, büyük şehirler ve taşra olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Ancak Ankara’yı baz alırsak her ilçenin nüfus yoğunluğu ile ücretsiz ya da indirimli taşınan yolcu sayısı aynı değil. Bu yüzden verilen destekler otobüs başına değil yolcu başına güncel olarak hesaplanırsa sorun yaşanmaz ve esnafımızın mağduriyeti ortadan kalkar.  Bununla birlikte halk otobüsçü esnafımız kamu görevi yaptıkları için KDV muafiyeti, ticari akaryakıt vb. gibi teşvikleri de bekliyor” diye konuştu.

Benzer Haberler