“Piyasalardaki Belirsizlikler Ortadan Kalktı”

 “Piyasalardaki Belirsizlikler Ortadan Kalktı”

Başkan Karakaya Hububat Alım Fiyatlarını Değerlendirdi
TOBB Borsalar Konseyi Üyesi ve Sivas Ticaret Borsası Başkanı Hayrullah Karakaya, TMO’nun 2023 dönem hububat alım fiyatının Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilk kabine toplantısı sonrası açıklanmasının çiftçilerin ve tüccarların buğday sezonu öncesinde önünü görebilmesi açısından çok önemli olduğunu söyledi.
Çiftçilerin dört gözle beklediği hububat alım fiyatlarının açıklanmasını değerlendiren Sivas Ticaret Borsası Başkanı Karakaya; “İlimizde bu yıl yağan yağmurlardan dolayı rekoltenin yüksek olmasını bekliyoruz. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 2023 dönemi hububat alım fiyatlarının buğday sezonu öncesinde açıklaması da çiftçilerimizin ve zahire alım satımı yapan üyelerimizin önünü görebilmesi açısından çok önemli.
Üreticilerimizin girdi maliyetlerinde geçen yıla göre büyük ölçüde artış yaşandı. Değişen dünya konjonktüründe Rusya ve Ukrayna savaşı ile Hindistan ve Romanya’nın buğday ihracatına yasak getirmesi uluslararası piyasada dünya fiyatlarını hareketlendirdi. Çiftçilerimizin de beklentisi TMO’nun geçen yılki fiyatlardan saha yüksek bir fiyat açıklaması yönündeydi. Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan TMO 2023 yılı hububat alım fiyatları, “Hububat Üretim Primi” desteğiyle birlikte üreticilerimizin eline ton başına ekmeklik buğdayda 9 bin 250 TL, arpada ise 7 bin 500 TL olarak açıklanan hububat fiyatları piyasalardaki belirsizlikleri de ortadan kaldırmış oldu.” dedi.
Başkan Karakaya, Sivas Ticaret Borsası olarak her zaman üreticilerin ve üyelerinin yanında olduklarını belirterek; “Tüm Üreticilerimize emeklerinin karşılığını alacakları bereketli bir yıl olmasını diliyorum. Açıklanan buğday fiyatları üreticilerimiz hayırlı olsun. Başta Cumhurbaşkanı’mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Tarım ve Orman Bakanımız İbrahim Yumaklı ile TMO Genel Müdürümüz Ahmet Güldal’a teşekkür ediyoruz.” İfadelerini kullandı. Haber Foto: T. ÇAKMAK

Benzer Haberler