Prematüre bebeğe yatak başında kalp ameliyatı

 Prematüre bebeğe yatak başında kalp ameliyatı

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesinde prematüre doğan bebeğe yatak başında kalp ameliyatı yapıldı.

26 haftalıkken 800 gram olarak doğan Derin bebek SCÜ Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesinde Dr. Öğr. Üyesi Vural Polat ve Dr. Öğr. Üyesi Fatih Kılıçbay tarafından yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan SCÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ömer Tamer Doğan Sivas’ta bir ilke imza attıklarını belirterek, “Türkiye’de dahi nadir gerçekleştirilen bir ameliyat Hastanemizde çok başarılı bir şekilde yapıldı. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi olarak bu tür ameliyatları yapma imkânına ve teknik donanıma sahibiz. Bundan sonra da bu tür ameliyatları gerçekleştirmeye devam edeceğiz inşallah. Ben bu ameliyatı gerçekleştiren Vural Hocama, Fatih Hocama ve ameliyat sonrasında bebeğin bakımını üstlenen Yenidoğan Ünitesi ekibine çok teşekkür ediyorum.” dedi.

SCÜ Sağlık Hizmetleri Kalp-Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Polat ise, doğum öncesi her bebekte kalpten çıkan iki büyük atardamar arasında bir ara damarın olduğunu ve doğumdan sonraki günlerde bu damarın kendiliğinden kapandığını fakat bazı bebeklerde doğumdan sonra da kapanmayıp açık kaldığını, buna da Patent Duktus Arteriosus (PDA) dediklerini belirtti.

Konuşmasının devamında Polat, “PDA’sı kapanmayan bebeğimizi yatak başı bir operasyonla ameliyat ettik. Yenidoğan Ünitesinde küçük bir ameliyathane ortamı oluşturduk ve Hastanemizde ilk defa bu ameliyatı yapmış olduk. İnşallah bundan sonra da bu tür sıkıntısı olan bebeklerimize yardımcı olmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu. Haber Foto: T. ÇAKMAK

Benzer Haberler