Şanlı Zaferin 99. Yıldönümü Büyük Bir Coşkuyla Kutlandı

 Şanlı Zaferin 99. Yıldönümü Büyük Bir Coşkuyla Kutlandı

1922’de Dumlupınar’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkumandanlığında kahraman Türk askerinin mücadelesi ile zaferle sonuçlanan ve Büyük Taarruzu anmak için Türkiye başta olmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde her yıl kutlanan 30 Ağustos Zafer Bayramı, Sivas’ta da çeşitli etkinliklerle icra edildi.

Kutlama programı ilk olarak Atatürk anıtına çelenk sunulmasıyla başladı. Çelenk sunma törenine il protokolü, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.

-30 Ağustos Kahramanlık Destanıdır

Törende şeref defterini imzalayan Vali Salih Ayhan, 30 Ağustos Zaferi’nin dünya tarihinde eşine az rastlanılır bir kahramanlık destanı olduğunu ifade ederek, “Şanlı zafer, bu topraklarda yaşayanların vatanı, bayrağı ve bağımsızlığı uğruna neler yapabileceğinin en somut göstergesidir.” ifadelerini kullandı.

-Vali Salih Ayhan Tebrikleri Kabul Etti

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlama Programları, Valilik makamında tebrikat töreni ile devam etti. Vali Salih Ayhan, 5. Piyade Eğitim Tugay Komutan Vekili Piyade Albay Ayhan Ocak, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, tebrikleri kabul ettiler.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99. Yıldönümü Kutlamaları, Atatürk ve Kongre Müzesi önünde Vali Salih Ayhan, 5. Piyade Eğitim Tugay Komutan Vekili Piyade Albay Ayhan Ocak ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’in askeri araç üzerinde halkı selamlaması ile devam etti.

-Türk Milleti Her Zaman Millet Olma Bilincini Göstermiştir

Törenin açış konuşmasını yapan Muharip Gaziler Derneği Başkanı Fuat Ahıskalı, Türk milletinin tarih boyunca gösterdiği millet olma bilinci içerisinde işgallere karşı Kuvay-ı Millîye hareketini başlattığını dile getirerek, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm kahramanlarımızı saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz. 30 Ağustos Zafer Bayramı’mız kutlu olsun.” dedi.

-30 Ağustos Birçok Ulusa Örnek Oldu

Garnizon Komutanlığı adına konuşan P. Üsteğmen Lokman Atak ise, “Tarihimizin en önemli dönüm noktası olan ve milletimizin hürriyet ve bağımsızlık fikrinin ölmez bir abidesi olarak tarihteki yerini alan 30 Ağustos Zaferi aynı zamanda bağımsız yaşamak isteyen birçok ulusa da örnek olmuştur. 30 Ağustos Zaferi, önemli bir askeri başarı olmanın yanında, milletimizin sarsılmaz azminin, sahip olduğu üstün iradenin, vatan ve millet sevgisinin, eşsiz kahramanlığının da unutulmaz sembolüdür.” dedi.

-30 Ağustos Türk Ordusu’nun Ortaya Koyduğu Eşsiz Bir Eserdir

Valilik adına konuşan Cumhuriyet Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Serkan Akıncı ise “99’uncu yıldönümünü ilk günkü gurur ve heyecandan hiçbir şey kaybetmeden, aynı duygularla kutladığımız 30 Ağustos Zaferi ile Başkomutan Mustafa Kemal’in önderliğindeki yüce Türk ulusu, emperyalist güçlerin işgalci ordularını, anavatan topraklarından kesin olarak atarak, ebedi özgürlük ve bağımsızlığına kavuşmuştur. Bu zafer, bütün otoritelerin tartışmasız bir askeri deha kabul ettiği Ulu Önder, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk tarafından, Anadolu da sağlanan millî birlik ve beraberliğin mutlak bir sonucu olarak kazanılmıştır. Her safhası tek tek düşünülerek hazırlanan bu zafer, aziz Türk yurduna ve bağımsızlığına kasteden işgal kuvvetleri karşısında Türk ordusu’nun ortaya koyduğu eşsiz bir eserdir.” diye konuştu.

-Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan Şanlı Zaferle Gurur Duyuyoruz

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama mesajı okundu. Cumhurbaşkanımız mesajında şu ifadelere yer verdi:

Gazi Mustafa Kemal’in Başkomutanlığında 26 Ağustos 1922 tarihinde başlayan Büyük Taarruz, 4 gün süren göğüs göğse çarpışmaların ardından Dumlupınar’da kesin bir zaferle sonuçlanmıştır. Dünya savaş tarihine geçen bu şanlı zaferle Türk Milleti, şehit kanlarıyla sulanan vatanı üzerinde asla boyunduruk kabul etmeyeceğini göstermiştir. 30 Ağustos, milletimizin kendisine ömür biçen emperyalist niyetleri kursaklarda bıraktığı ve Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolu açtığı tarihimizin en kritik dönüm noktalarından biridir. Milletimiz, her türlü yokluk ve imkânsızlığa rağmen kazandığı bu zaferle 1071 Malazgirt’te bize yurt kılınan bu toprakların ezeli ve ebedi vatanımız olduğunu bir kez daha tescil etmiştir. Büyük Zafer’e ilham veren ruh, inanç ve irade, 99 yıl önce olduğu gibi bugün de milletimize istikamet çizmektedir. Dumlupınar’da şaha kalkan imanın rehberliğinde, 84 milyon birlik, dirlik ve kardeşlik içinde aydınlık yarınlarımıza hep beraber yürüyeceğiz. Bu düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını minnetle yâd ediyorum. Vatanımız, ezanımız, bayrağımız ve bağımsızlığımız uğrunda can veren aziz şehitlerimize ve gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum.”

Tören programı daha sonra Kazım Karabekir Paşa İlköğretim Okulu Gençlik ve Spor Kulübü folklor ekibinin halk oyunları gösterileri ile tören geçişinin ardından sona erdi.

Vali Salih Ayhan ve il protokolü, daha sonra Muharip Gaziler Derneği ile Şehit Aileleri ve Gazileri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğini ziyaret etti.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99. Yıldönümü Kutlama Programları, Valilik ek binada düzenlenen kabul töreni ile Sivas Tren Garı’ndan başlayıp Cumhuriyet Meydanına kadar süren Fener Alayı Yürüyüşü ile son buldu. Haber Foto: Sivas Valiliği

Benzer Haberler