SCÜ depremzedelerin yanında!

 SCÜ depremzedelerin yanında!

7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde bilanço her geçen dakika ağırlaşıyor. Depremlerin ardından arama kurtarma ekiplerinin çalışmaları devam ediyor. Türkiye’nin birçok ilinden yardımlar afet bölgesine gönderilmek üzere hazırlanıyor. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ), afet bölgesine temel ihtiyaç malzemelerinin bulunduğu bir kamyon yardım malzemesi gönderdi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız yaptığı açıklamada, “Ülkemizde yaşanan deprem felaketi sonrası Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ailesi olarak deprem bölgesindeki vatandaşlarımıza yardım elimizi uzatıyoruz. Bugün Üniversitemiz bünyesinde topladığımız yiyecek, giyecek, jeneratör, benzin gibi acil ihtiyaçları içeren bir kamyon malzemeyi Elbistan’a gönderdik. Ayrıca İnönü Üniversitesi Rektörümüzle görüşerek İnönü Üniversitesinde görev yapan akademisyen ve idari personel ile Üniversitemiz öğrencilerinden evi depremde zarar görenleri Sivas’ta misafir etmek için bir otobüs görevlendirdik. Diğer üniversitelerin de özellikle yardım için belli bir bölgeyi belirlemelerinin yardımların her yere dengeli dağıtılması için önemli olduğu kanaatindeyim. Bu sayede üniversitelerin destek olacağı noktaları belirlersek muhtemel karışıklıkları da önlemiş oluruz diye düşünüyorum. Çünkü şu anda henüz yardım ulaşmayan özellikle ekmek ve su başta olmak üzere gıda, battaniye ve kışlık giyeceğe ihtiyaç olan birçok bölge var. Afet bölgesindeki bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Devletimiz tüm gücüyle afet bölgesinde varlığını ve imkânlarını göstermektedir.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız son olarak, “Yapılan yardım çağrılarına sessiz kalmayan birlik ve beraberlik için çaba sarf eden, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi personeline teşekkür ediyorum. Yardımlara devam etmek isteyen personellerimiz 15 Temmuz Spor Salonu’na yardımlarını ulaştırabilirler.” dedi.

AFAD dışında kimseye inanmayın!

Sivas Valilliği deprem bölgesine yapılacak olan yardımlarla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada “Hepimizi derinden sarsan deprem felaketi sonrası ilimizde yüreği depremzedeler için

atmakta olan vatandaşlarımızın yardımlaşma ve dayanışma gayretlerini takdirle karşılıyor ve bundan büyük bir kıvanç duyuyoruz.

Hemşehrilerimizin yapacağı nakdi ve ayni yardımların belli bir düzen içerisinde, derhal yerine ulaştırılması için şu hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir;

Nakdi bağış ve yardımlar AFAD Koordinesinde gerçekleştirilmekte olup, https://www.afad.gov.tr web sayfasında belirtilen hesaplardaki İBAN numaraları dikkate alınmalıdır.

Nakdi yardım kampanyaları hususunda tek yetkili merci AFAD’dır. AFAD dışında hiçbir kişi kurum veya kuruluşun nakdi yardım toplama yetkisi kesinlikle bulunmamaktadır.

Ayni yardımlar AFAD organizasyonunda ilimizde İtfaiye Müdürlüğünde toplanmaktadır. Yapılacak yardımlarda 2.el malzeme ve eşyalar kabul edilmemektedir.

İlimizde toplanan yardımlar ihtiyaç olan bölgelere ve ilimizde misafir edilen depremzedelere AFAD eliyle ulaştırılmaktadır. Yardımda bulunmak isteyen vatandaşlarımız, acil ihtiyaç duyulan malzemeleri 112 ile irtibata geçerek öğrenebilirler.

Hastanelerde ve yurtlarda oluşabilecek yığılmaları engellemek için de bilgi alınmadan harekete geçilmemesi önem arz etmektedir. Haber Foto: T. ÇAKMAK

Benzer Haberler