SCÜ’den Deprem Raporu

 SCÜ’den Deprem Raporu

“6 Şubat 2023 Kahramanmaraş (Pazarcık Mw=7.7 ve Elbistan Mw=7.6) Depremleri ve Artçılarını, Saha Gözlemlerini, Yapısal Hasarlarını ve İleriye Yönelik Önerileri İçeren Değerlendirme Raporu” yayınlandı.

Değerlendirme raporu; Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve Giresun Üniversitesinden uzman öğretim elemanları tarafından hazırlandı.

Üniversite Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Ana Bilim Dalı Öğretim Elemanı Arş. Gör. Fezayil Sunca rapora ilişkin yaptığı açıklamada, “T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre, “Asrın Felaketi” olarak adlandırılan depremler sonrası Üniversite akademisyenlerinin de gönüllü olarak katılmış olduğu saha çalışmaları esnasındaki gözlemlerin aktarıldığı rapor, deprem sonrasında meydana gelen zemin kayması, sıvılaşma, mühendislik hataları, binaların durumu gibi konuları ele almaktadır. Rapor, bölgenin depremselliği, deprem yer hareketi kayıtlarının değerlendirilmesi, zeminde, betonarme binalarda, yığma binalarda, sanayi yapılarında, tünel ve köprülerde, tarihi eserlerde, cami ve minarelerde gözlemlenen hasarları ve depremlerin ekonomik etkilerini, ayrı başlıklar halinde açıklamaktadır.” dedi. Haber Foto: T. ÇAKMAK

Benzer Haberler