Şems-i Sivasi İl Halk Kütüphanesinden Büyük Başarı

 Şems-i Sivasi İl Halk Kütüphanesinden Büyük Başarı

Her türlü bilgiyi kullanıcılarına etkin biçimde sunan Şems-i Sivasi İl Halk Kütüphanesi, 2022 yılında büyük başarı elde etti.

Modern hizmet binası ve zengin içeriği ile vatandaşlarımıza 24 saat hizmet veren Şems-i Sivasi İl Halk Kütüphanesi, 2022 yılı içerisinde en çok etkinlik yapan ve kullanıcı sayısı ile en çok ziyaret edilen Türkiye’nin 2’nci kütüphanesi oldu.

363 Adet Etkinlik ve 911 bin 486 Ziyaretçi

363 adet etkinlik ve 911 bin 486 ziyaretçi sayısı ile büyük başarı sağlayan Şems-i Sivasi İl Halk Kütüphanesi, aynı anda 700 kişiye hizmet verebiliyor.

84 bin üyesi bulunan halk kütüphanesinden yine yıl içerisinde 78 bin 169 kitap ödünç alınırken, 20 bin 520 kişiye de ücretsiz internet erişimi imkânı sunuldu.

İnternet erişim merkezi, çocuk bölümü, süreli yayınlar ve müracaat kaynakları bölümü, 2. bahar köşesi, sergi salonu, konferans salonu, bay- bayan mescid, kent arşivi, yemekhane, depolar, kafeterya ve çocuk atölyeleri bulunan Şems-i Sivasi İl Halk Kütüphanesi, ziyaretçilerinde tam not alıyor.

– Çocuklara Yönelik Ücretsiz Atölye Etkinlikleri Düzenleniyor

Şems-i Sivasi İl Halk Kütüphanesi’nde çocukların okuma alışkanlığını artırmak ve kitaba ilgi duymalarını sağlamak amacıyla da ücretsiz atölyelerde oluşturuldu. Fen, matematik, zekâ, kimya, resim ve sanat, masal oyuncağı ve maker ahşap atölyelerinde haftanın her günü etkinlik düzenleniyor. 2022 yılı içerisinde yapılan 363 adet etkinlikte 3 bin 801 çocuğa hizmet verilirken, atölyeler sayesinde çocukların kütüphaneyi ve kitabı sevmeleri, anne ve babaları ile beraber okuma alışkanlıklarını artırmayı sağlandı.

114 bin kitabın yer aldığı kütüphanede koleksiyonun devamlı güncel tutulmasına da önem veriliyor. 216 süreli yayın aboneliği, 5 merkez, 10 ilçe olmak üzere 15 çeşit yerel gazete kütüphanenin koleksiyonunda bulunurken, kent arşivinde ise ilimize ait basılı, görsel ve dijital yayınlar yer alıyor.

– Gezici Kütüphane 16 Köyde Hizmet Verdi

Şems-i Sivasi İl Halk Kütüphanesi, sosyal ve kültürel alanda bir önemli görevi daha yerin getirerek, kütüphane ve kitap hizmetinden uzak kalan 16 köye giderek Gezici Kütüphaneyi vatandaşlarımızla buluşturdu.

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek; Şems-i Sivasi İl Halk Kütüphanesini başarısından dolayı kutlayarak, “Halk kütüphaneleri bilginin toplanması, depolanması ve dağıtılması noktasında önemli bir misyon üstlenmektedir. Kütüphanemiz de etkili bir iletişimin sağlanması noktasında 7’den 77’ye herkese en iyi hizmeti veriyor.” dedi. Haber Foto: Sivas Valiliği

Benzer Haberler