Silajlık Mısır Üretiminde 200 Bin Ton Üretim Yapılması Hedefleniyor

 Silajlık Mısır Üretiminde 200 Bin Ton Üretim Yapılması Hedefleniyor

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Yıldızeli’nde mısır hasadı programına katıldı.

Üreten alın teri ortaya koyan çiftçimiz emeğinin karşılığını alıyor. Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Yıldızeli ilçesine bağlı Töngel köyü ve Mumcuçiftliği köylerini ziyaret ederek, hem sebze ürünleri inceledi, hem de mısır hasadına katıldı.

Vali Yılmaz Şimşek, ilk olarak Tarım ve Orman Müdürü Seyid Yıldız ile birlikte Töngel köyünde sebze üreticisi Mustafa Kaydaş’a ait 80 dekar arazide hasadı yapılan sebze ürünleri inceledi.

Kaydaş ailesine bereketli kazançlar dileyen Vali Şimşek, “Töngel köyünde Sivas’ın en büyük yeşillik ve sebze bahçesiniz ziyaret ettik. Gerçekten büyük ve örnek bir bahçe. Yaklaşık 80 dönümlük arazi üzerinde 10 çeşit yeşillik üretiliyor. Bizlerin manavda pazarda gördüğü her türlü yeşillik burada mevcut. Köyümüzde karalahana, maydanoz, nane, yeşil soğan, ıspanak, kıvırcık, semizotu gibi çeşitli ürünler Kaydaşlar ailesi tarafın üretiliyor. Hasadı yapılan ürünler ilimizin sebze ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Çiftçimize bu örnek üretimi gerçekleştirdikleri için teşekkür ediyorum.” dedi.

Vali Yılmaz daha sonra Yıldızeli Mumcuçiftliği köyünde silajlık mısır hasat programına katıldı. Traktöre binerek silajlık mısır hasadı gerçekleştiren Vali Şimşek, “İlimizde hasadı yapılan silajlık mısır alanı 40 bin dekar alanda olup, 200 bin ton üretim/hasat yapılması hedeflenmektedir” dedi.

Vali Yılmaz Şimşek, yaptığı açıklamada; “Silajlık mısır üretimi hayvancılıkta önemli bir girdi oluşturmaktadır. İlimizde sulak alanların artmasıyla birlikte mısır üretimi de artıyor. Silajlık mısır üretimi hayvancılıkta yem maliyetlerinin düşmesine de imkân sağlıyor. Yüzde 70’lerdeki maliyet, mısır üretiminin atmasıyla yüze 30’kadar düşmüş durumda.” dedi.

Programlara Yıldızeli Kaymakamı Altay Karadağ, Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, Ticaret Borsası Başkanı Hayrullah Karakaya ve Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ katıldı. Haber Foto: Sivas Valiliği

Benzer Haberler