Sivas, Endüstriyel Kenevir Yetiştiriciliği İznini Aldı

 Sivas, Endüstriyel Kenevir Yetiştiriciliği İznini Aldı

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 08 Şubat 2019 tarihinde Sivas’a yaptığı ziyarette, “Kenevir üretimini artırma kararımız çerçevesinde Sivas’ı 20’nci il olarak listeye eklemeyi planladık. Artık Sivas da kenevir üretecek.” açıklaması gerçeğe dönüştü.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Sivas Valiliğine gönderilen yazıda, Sivas’ta endüstriyel kenevir yetiştiriciliği yapmak üzere lif, sap ve tohum amaçlı kenevir ekim izni verildiği bildirildi.

Açıklamada şu ifadeler kullandı:

“Kenevire bağlı uyuşturucu madde üretiminin engellenmesinin sağlanması için izinli kenevir yetiştiriciliğine ve izinsiz kenevir yetiştiriciliğine dair yapılacak işlemlere ilişkin usul ve esaslar 29 Eylül 2016 tarih ve 29842 sayılı resmi gazetede yayınlanan kenevir yetiştiriciliği ve kontrolü hakkında yönetmelik hükümleri doğrultusunda bakanlığımızca yürütülmektedir.

Yönetmelik hükümleri doğrultusunda lif, sap ve tohum amaçlı kenevir yetiştiriciliğine 19 ilimizde izin verilmektedir. Yönetmeliğin 5. madde 2. fıkrasında ‘1. fıkrada izin verilen il ve ilçelerin dışında kenevir yetiştiriciliği yasaktır.’ Hükmünün yanısıra 6. maddede ‘İhtiyaç hallerinde kenevir yetiştiricilik bölgelerini azaltmak veya çoğaltmak bakanlık yetkisindedir.’ Bu kapsamda, bakanlık yeni yetiştiricilik bölgeleri ihdas edeceği gibi mevcut yetiştirme bölgelerini de iptal edebilir hükmü yer almaktadır.

Bu doğrultuda Sivas Valiliği’nin 06.01.2021 tarih ve E-27 145502-160.99-3718439 sayılı yazısında Sivas ilinde kenevir yetiştiriciliği yapmak için izin talebinde bulunulmuştur.

Ülkemizde endüstriyel kenevir üretiminin arttırılmasına yönelik çalışmaların desteklenmesi, kenevir sektörünün sanayi hammadde ihtiyacının karşılanması ve adaptasyon yönünden kenevir tarımına uygunluğu gibi hususların değerlendirilmesi neticesinde Sivas iline 2021 üretim yılından itibaren ilgili yönetmelik hükümlerine uygun olarak endüstriyel kenevir yetiştiriciliği yapmak üzere lif, sap ve tohum amaçlı kenevir ekim izni verilmesi karar verildi.”

– Kenevir ile İlgili Yasal Çalışmalar Nelerdir?

29/09/2016 tarihli, 29842 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Kenevir Yetiştiriciliği ve Kontrolü Hakkında Yönetmeliğe göre kenevir; lif, tohum, sap ve benzeri amaçlarla yapılan yetiştiricilik yanında, farklı organlarından münhasıran esrar elde edilebilen, mahalli olarak bazı yörelerde kendir, hint keneviri, çedene veya çetene olarak isimlendirilen; cannabis cinsine bağlı bütün tür ve alt türlere ait bitkileri ifade etmektedir. Yönetmelik gereği kenevirin izinsiz ekimi, izinli olsa dahi amacına uygun olmayan üretimi yasaktır.

Kenevir Ekimi için Başvurular Nereye ve Ne Zaman Yapılmalıdır?

Yönetmelik gereği ilimizde ekimine müsaade edilen iller arasındadır. Kenevir ekimi yapmak isteyen çiftçiler, 1 Ocak – 1 Nisan 2021 tarihleri arasında Başvuru Formu, Taahhütname, Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi, Nüfus Kayıt Örneği ve Arazi Kroki Belgesi ile bulunduğu yerdeki en yüksek idari kuruma (merkez ilçedekiler valiliği, diğer ilçedekiler ise kaymakamlığa) başvurmalıdır. Haber: E.Sönmez

Benzer Haberler