Sivas Halk Eğitimi Merkezi’nde Kurslar Devam Ediyor

 Sivas Halk Eğitimi Merkezi’nde Kurslar Devam Ediyor

Kursiyer sayısı her geçen gün artan Sivas Halk Eğitim Merkezi, halkın ilgi/istek ve hobilerine yönelik kursların yanında mesleki gelişim ve kişisel gelişim kursları da açıyor. Halk eğitimi merkezinde ayrıca, yüksek öğretime hazırlanan mezun öğrencilere destekleme ve yetiştirme kursları da veriliyor.

Sivas Valisi Salih Ayhan, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı ile birlikte merkezi ziyaret ederek Sivas Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Ramazan Baker’den kurslar hakkında bilgi alarak, kursiyerlerle de sohbet etti.

– Eğitimde Çok Daha İyi Olacağız

İlk olarak, Kurslarda Öğretimin Planlanması ve Rehberlikte Üstünleşme (KÖPRÜ) Projesi kapsamında Sivas genelinde 8. sınıflara yapılan 5’inci izleme sınavında dereceye giren öğrencilerle bir araya gelen Vali Ayhan, öğrencilerle sohbet ederek, bu zorlu salgın sürecinde her şekilde onlara destek olacaklarını vurguladı.

Öğrencilerin Türkiye derecesi yapacaklarına inandığını kaydeden Vali Ayhan, “Çok fazla izleme sınavı yapıyoruz. Analiz ediyoruz, ona göre hareket ediyoruz. İnşallah Sivas, eğitimde sizlerin desteği ile çok daha iyi olacak. Eğitim alt yapımız Türkiye’nin en iyi illerinden birisi. Çok modern binalarımız var. İyi okullar yapmak ve iyi ortamlar hazırlamak bizim görevimiz. Çok çalışmak, gayret göstermek ve derslerinde başarı göstermek de sizlerin görevi. Sınava 3 ayımız kaldı. Fedakârlık yapacaksınız ve arzu ettiğiniz liseye gideceksiniz. Gayretli ve azimli olun hayallerinize ulaşın.” dedi.

Vali Ayhan, daha sonra sınıfları gezerek, Sivas Halk Eğitim Merkezi’nde yapılan kurslar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Her yaştan kursiyerin ilgisine ve yeteneklerine hayran kaldığını söyleyen Vali Ayhan, kursiyerleri tebrik etti. Bireylerin yaşam standartlarının yükseltilmesinin ve toplumun değişiminin hayat boyu öğrenme ile mümkün olduğunu ifade eden Vali Ayhan, “Halk eğitim merkezleri, kişinin kendini geliştirme ihtiyacını karşılamada çok önemli bir rol üstlenmektedir” şeklinde konuştu.

– Toplam 41 Kurs Veriliyor

Sivas Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü ana hizmet binasında, hali hazırda haftalık 41 çeşit kurs kursiyerlerle buluşuyor. Bu kurslar arasında; halıcılık, filografi, kağıt rölyef, kuaförlük, yağlı boya resim, kalorifercilik, nakış, suzeni, deri çanta yapımı, çini, kat-ı, bağlama, gitar, F klavye, bilgisayar işletmenliği, her türlü bilgisayar kursu, pasta yapımı, yöresel ev yemekleri, aşçılık gibi kurslar yer almakta. Bunların dışında kurumda Sivas yöresi başta olmak üzere birçok yörenin halk oyunları kursu veriliyor. Merkezde bir de Türk Halk Müziği Korusu çalışmalarını sürdürüyor ve kursiyerler bu koroya gerek sazıyla gerekse de sözüyle gelip katılabiliyor.

Merkezde el sanatlarına yönelik birçok kursun yanında bir meslek sahibi olunabilecek istihdama yönelik kurslar da açılmakta. Bu kurslardan en çok talep görenler; aşçılık, kuaförlük, MTSK direksiyon eğiticiliği, kalorifercilik, kaynakçılık, overlokçu, düz dikiş makineci, egzoz emisyon elemanı, çocuk gelişimi ve eğitimi, gümüşçülük, emlak danışmanlığı kursları olarak sayılabilir. Bu kurslara toplam 760 saat katılan kursiyerlere kalfalık ve ustalık belgesi verilebilmekte. Ayrıca işyeri açma belgesine sahip olabilmektedirler. Özellikle tekstil alanında kendini geliştiren merkezde bu alanda kursa katılan kursiyerler organize sanayi bölgesi tekstil fabrikalarında istihdam edilmektedirler.

Sivas Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü’nde kurslar sabah saat 08.00’de başlayıp akşam saat 20.30’da bitmekte. Merkezdeki her atölye ve derslik sabah, öğle ve akşam olmak üzere üç periyotta halka hizmet etmektedir. Kursiyerler kendilerine uyan gün ve saatte halk eğitimden faydalanma imkânına sahip olabilmektedir.

Sivas halkı, katılmak istediği kursa 0346 221 10 45 numaralı telefonu arayarak veya halk eğitimi merkezine bizzat giderek kurslara ön kayıt yaptırabilmektedir. Başvuru sayısı 12 kişi olduğu zaman kurs açılmakta ve kursiyerlere mesaj ile katılmak istedikleri kursun tarih ve saati bildirilmektedir.

 

Benzer Haberler