Sivas Kadın Kooperatifleri Gücüne Güç Katıyor

 Sivas Kadın Kooperatifleri Gücüne Güç Katıyor

Sivas Valiliği’nin destekleriyle, ilimiz merkez ve ilçelerde sayıları artan kadın kooperatifleri hazırladıkları projelerle hibe almaya hak kazandı.

Vali Salih Ayhan’ın hassasiyetle takip ettiği kadın kooperatifleri, bir taraftan iş gücü piyasasına katkı sunarken diğer yandan da hibe destekleriyle gücüne güç katıyor.

-Sivas’ta Kadın Kooperatifleri İstihdama Katkı Sağlıyor

Kadın istihdamının artmasında ve kırsal alanda yaşayan kadınların ekonomik bağımsızlıklarını kazanmalarında etkili olan kadın kooperatifleri, Sivas merkez ve ilçelerde de çok sayıda kişiye iş imkânı sunuyor. 

Bu kapsamda, 2021 yılı için ortaklarının çoğunluğunu kadınların oluşturduğu ve kadın emeğini değerlendirme amacı güden kooperatif ve üst kuruluşlarına hibe desteği verilmesi amacıyla, 1-28 Şubat 2021 tarihleri arasında Ticaret İl Müdürlükleri tarafından alınan başvuruların ardından 57 ilde faaliyet gösteren 127 kooperatifin hazırladığı 140 adet projeye Ticaret Bakanlığı tarafından hibe desteği verildi.   

-KOOP-DES Kadın Kooperatiflerine Büyük Katkılar Sağlıyor

Ülkemizde kooperatifçiliğin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması hedefi çerçevesinde Ticaret Bakanlığı tarafından kurulan ‘Kooperatiflerin Desteklenmesi Programı’ (KOOP-DES) ile Sivas’ta proje hazırlayan 10 kadın kooperatifinden 5’i 1. etapta makine desteği için hibe almaya hak kazandı.

-Sivas’ta 5 Kadın Kooperatifine Makine Alımı İçin Hibe Desteği Sağlanacak

200 bin TL bütçeli projelere 150 bin TL hibe desteği sağlayan Ticaret Bakanlığı, Sivas’ta proje hazırlayan ilimiz merkez, Gemerek, Akıncılar, Yıldızeli ve Zara ilçe kadın kooperatiflerine toplamda makine alımı için 750 bin TL hibe desteği sağlayacak.

Benzer Haberler