Sivas Kırsalına KÖYDES’ten 171 Milyon TL Ödenek

 Sivas Kırsalına KÖYDES’ten 171 Milyon TL Ödenek

default

Kırsalda yaşam standartlarının artırılması için uygulanan Kırsal Kalkınmayı Destekleme Projesi (KÖYDES) kapsamında Sivas’ın ödeneği belli oldu.  

171 milyon 395 bin TL’lik ödenek için il tahsisat komisyonu toplantısında KÖYDES programı belirlenerek bakanlığa gönderildi ve bakanlık onayına sunuldu.

Türkiye’nin en büyük ikinci yüzölçümüne sahip şehri olan Sivas’ta KÖYDES ödeneği 2023 yılında önceki yıla göre artış gösterdi. Sivas’ın 2022 yılında KÖYDES ödeneği 139 milyon 547 bin 962 TL olarak açıklanırken, 2023 yılı ödeneği 171 milyon 395 bin TL olarak belirlendi.

KÖYDES projelerinde kullanmak üzere; içme suyu için 47 milyon 203 bin TL, yol ve ulaşım için 54 milyon 469 bin TL, sulama için 6 milyon 257 bin TL, atık su için 8 milyon 851 bin TL ödenek ayrıldı.

Söz konusu KÖYDES ödeneği ile ilimizdeki susuz veya suyu yetersiz köy ve bağlılarının sağlıklı ve yeterli içme suyuna kavuşturulması, köy yollarının kalite ve standartlarının yükseltilmesi ve küçük ölçekli sulama alt yapısının geliştirilmesi çalışmaları yapılarak kırsal kesimde yaşayan insanlarımızın yaşam standartları yükseltilecek, yapılacak ekonomik tesislerle de kırsaldaki insanımızın sosyo-ekonomik seviyelerinin artırılmasına katkıda bulunulacaktır.

İlimiz merkez ve ilçeler bazında belirlenen ödenek ile çok sayıda proje kırsalda vatandaşlarımızla buluşturulacak. İlimize KÖYDES ödeneğinin gönderilmesinde emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm bakanlarımıza teşekkür ediyoruz. KÖYDES programı Valimiz Sayın Yılmaz Şimşek öncülüğünde, Genel Sekreterimiz Sayın Kadir Algın koordinesinde 2023 yılında ilimizde hayat bulacak. Haber Foto: G. ÖZAT

Benzer Haberler