Sivas Kongresi’nin 104. Yıl Dönümü Kutlandı

 Sivas Kongresi’nin 104. Yıl Dönümü Kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı 4 Eylül Sivas Kongresi’nin 104. yıl dönümü, Millî Mücadele karargâhı Sivas’ta coşkuyla kutlandı.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Sivas Kongresi’nin 104. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında geldiği Sivas’ta, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Kurtulmuş ve beraberindekiler, Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende, saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı’nı okudu.

Temsili Canlandırma Yapıldı

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Sivas Kongresi’nin 104. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, tiyatro oyuncuları tarafından Sivas Kongresi’nin temsili canlandırılmasını izledi.

Tarihi binayı gezen Kurtulmuş, salondaki sıraya oturarak Mustafa Kemal Atatürk’ü canlandıran Sivas Devlet Tiyatrosu sanatçısı Abdülsamet Sünbül ve sanatçılar tarafından Sivas Kongresi’nin temsili canlandırılmasını izledi. Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, milletvekilleri, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve diğer ilgililer de tarihi salondaki sıralara oturarak canlandırmayı takip etti.

Kongre Müzesi Bahçesinde Tören Düzenlendi

Törende konuşan Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, 104 yıl önce gerçekleşen 4 Eylül Sivas Kongresi’nin millî hafızaya nakşolan büyük hadiselerden biri olduğunu belirterek, “Türk tarihinin dönüm noktalarından olan Sivas Kongresi, bağımsızlık azminin dosta ve düşmana ilan edildiği bir millî irade şahlanışıdır. İşte bu meydan, bu binalar millî şahlanışın mekânı ve şahidi olmuştur. 104 sene sonra aynı yerde, aynı azim ve kararlılıkla bağımsızlık ruhunu canlı tutuyor, tam bağımsızlık fikrinden zerre taviz vermeyeceğimizi hep birlikte haykırıyoruz. Ana yurdumuzun dört bir yandan düşman çizmeleriyle çiğnendiği, tarihimizin en karanlık döneminde, kurtuluş için yola çıkan Mustafa Kemal Paşa ve yol arkadaşlarının Anadolu’daki en önemli durağı Sivas olmuştur. Sivas’ta bir millî kongre toplanması kararıyla, kurtuluş mücadelesinin istikameti tayin edilmiştir. Çünkü Sivas, Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları tarafından, Anadolu’nun en emin yani güvenilir yeri olarak tanımlanmıştır. Şehir eşrafından sıradan vatandaşa kadar tüm Sivaslılar, Millî Kongre’ye ve Heyet- i Temsiliye’ye verdikleri destekle bu güvene layık olduklarını, tarih önünde ispat etmiştir.” dedi.

Vali Şimşek, Anadolu’daki kurtuluş mücadelesinin 108 gün boyunca karargâhı olan Sivas’ın, tüm istila tehditlerine karşı milli mücadelenin ve onun önderlerinin yanında yer aldığını belirterek, “Sivaslılar o günlerin hatıralarını nesilden nesile aktararak canlı tutmaktadır. Sivas’ın o gün sergilediği dirayet ve feraset bugünümüze de ışık tutmakta, birbirimize ve ortak geleceğimize olan güvenimizi artırmaktadır. Tarihî ve milli sorumluluğunu her zaman yerine getiren Sivas, bundan sonra da Anadolu’nun çarpan yüreği olarak her daim dimdik duracak, birliğimizin ve beraberliğimizin sarsılmaz kalesi olacaktır. Sözlerime burada son verirken Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ve kongre delegelerini hayırla yâd ediyor, Anadolu’yu bize vatan yapan ve o günden bugüne kadar ülkemizin ve milletimizin bekası için canını esirgemeyen bütün şehitlerimize ve gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Sivas Kongresi’nin 104. yıl dönümünün ülkemiz ve şehrimiz için hayırlara vesile olmasını diliyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” diye konuştu.

– Numan Kurtulmuş: Sivas Kongresi’nden Alacağımız Fevkalade Dersler Var

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ise konuşmasında, “Tarihin hiçbir bölümü de bir diğerinin karşıtı değildir. Büyük Selçuklu başka bir şey, Anadolu Selçuk başka bir şey, Cumhuriyet bambaşka bir şey değildir. Her birisi bu büyük milletin bu asil milletin tarihsel süreçlerinin birer parçasıdır. Her birisinin içerisinde atılmış nice güzel adımlar olduğu gibi nice eksiklikler de vardır. Milli duruşa sahibi olanlara yarışan tarihin bütün müktesebatından olumlu dersler çıkararak eksiklikleri, hataları bir daha tekrarlamamak üzere geride bırakmaktır. Onun için cumhuriyetimizin ilk asrını geride bıraktığımız bu günlerde ikinci asrına son derece kuvvetli, son derece güçlü bir şekilde girmek için hazırlıklarımızı yapıyor ve Türkiye’nin ikinci asrına ilişkin hedeflerimizi ortak, milli hedeflerden birisi haline getiriyoruz. İşte böylesine önemli bir dönüm noktasında Sivas Kongresinden de alacağımız fevkalade önemli dersler vardır. Bunların hiç şüphesiz birincisi milli iradenin hakimiyeti fikrinin güncelleştirilmesidir. O günün şartları içerisinde bırakınız kazmasın topu tüfeği, kazması, küreği olmayan bir millet koskoca Osmanlı cihan devletinin yıkıntıları üzerinden ‘ya Allah’ diyerek ayağa kalkmayı başarmış, atalarımızın ecdadımızın omuzları üzerinde bir bağımsızlık destanı yazmıştır. Ardından cumhuriyetimizi kurmuştur. Sivas Kongresi’nde en önemli hususiyetlerden birisi zaten milletimizde var olan bu milli hakimiyet fikrinin milli iradenin güçlü olması fikrinin yaşatılması kararı ve iradesidir. Bunun ciddi bir şekilde gündeme getirilmesidir.” dedi.

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, Sivas milletvekilleri Ahmet Özyürek ve Ulaş Karası da günün anlam ve önemine değinen birer konuşma yaptı.

Etkinlikler, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin gökyüzündeki gücü muharip uçaklarımızın geçiş gösterisiyle devam etti. Halk oyunları ve Millî Savunma Bakanlığı Mehteran Birliğinin icra ettiği marşların da yer verildiği gösteriyi Sivaslılar ilgiyle izledi.

– Sivas Valiliği Ziyaret Edildi

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Sivas Valiliğini ziyaret etti. Vali Yılmaz Şimşek, vali yardımcıları ve il protokolü tarafından karşılanan Başkan Kurtulmuş, valilik şeref defterini imzaladı. Haber Foto: Sivas Valiliği

Benzer Haberler