Sivas, Projelerle Adından Söz Ettirecek

 Sivas, Projelerle Adından Söz Ettirecek

Doğu Anadolu Projesi (DAP) ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) Sivas Projeleri Toplu İmza Töreni Sivas Valiliği Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantıda ilk olarak, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü DAP’tan, İl Özel İdaresi ise ORAN’dan destek alan projeleri hakkında katılımcılara bilgilendirme yaptı. 

Programda söz alan Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Emin Kilci ve Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen Sivas’ın kalkınmasına ve proje üretme kültürüne katkı sunmaktan dolayı duyduğu memnuniyetlerini ifade etti.

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve Sivas Milletvekili Semiha Ekinci de ilimizde proje üretimi noktasında yoğun bir gayretin olduğunu belirterek, bu çalışmalara destek veren ORAN ve DAP’a teşekkür etti. Bilgin ve Ekinci, hayata geçecek projelerin Sivas’a hayırlı olmasını diledi.

“İyi Proje Her Zaman Kaynağını Bulur”

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Kırsal Kalkınmanın Desteklenmesi Programı tarafından desteklenen 10 Projenin ve DAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından 2021 yatırımları kapsamında desteklenen 16 projenin sözleşmelerini imzalayacaklarını vurgulayan Vali Salih Ayhan, “İyi proje her zaman kaynağını bulur” dedi.
Vali Ayhan tüm kurumların proje üretmesini isteyerek, “Sorunların nasıl çözüleceğine yönelik fikirler ortaya koyun. Nihayetinde ortaya çıkan şey gerçekten iyi bir proje ise, çantanızda iyi bir proje varsa buna finansman bulmak da çok zor olmayacaktır” diye konuştu.


DAP 2016’dan Günümüze 74 Projeye 55 Milyon TL’nin Üzerinde Kaynak Sağladı
Sivas’ta üretilen projelere Orta Anadolu Kalkınma Ajansı ve DAP Bölge Kalkınma İdaresi’nin büyük katkıları olduğunu ifade eden Vali Ayhan, “2011 yılında kurulan DAP’ın hinterlandına 2016 yılında ilimiz de dâhil oldu. DAP Bölge Kalkınma İdaremiz 2016 yılından bugüne kadar Sivas’a sulamadan bitkisel üretime, hayvancılıktan eğitim ve kültüre 74 projede 55 Milyon TL’nin üzerinde bir kaynak sağladı” diye konuştu.


DAP 2021 Projelerimizin Toplam Destek Miktarı 8.117.000 TL
İl Özel İdaresi’nin, İl-İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinin, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün, il ve ilçe belediyelerinin, meslek yüksekokulu ve meslek liselerinin 16 projesinin imzalanacağını ifade eden Vali Salih Ayhan, “DAP 2021 projelerimizin toplam destek miktarı 8.117.000 TL DAP Bölge İdaremiz ile oldukça güçlü bir işbirliğimiz var. Bu işbirliğinin artarak süreceğine inanıyorum. Sayın DAP Başkanımıza bu güçlü işbirliği için bir kez daha teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.


ORAN 130 Milyon TL Bütçeli 166 Projeye 82 Milyon TL’nin Üzerinde Hibe Desteği Sağladı 
Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) tarafından Kırsal Kalkınmanın Desteklenmesi Mali Destek Programı kapsamında desteklenen projelerin de olduğunu vurgulayan Vali Ayhan, “Orta Anadolu Kalkınma Ajansı, şehrimizin kalkınmasında gerek bilgi gerekse finansman noktasında en önemli kuruluşlardan biri. Kurulduğu günden bu yana 130 Milyon TL bütçeli toplam 166 Projemize 82 Milyon TL’nin üzerinde hibe desteği sağlayan ORAN, bölgesel kalkınmada ilimize önemli avantajlar sağlamaktadır. Bugün ilimizde yürüttüğümüz Kale Projesi, Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi, Kangal Köpeği Üretim, Eğitim ve Koruma Merkezi, İnovasyon Merkezi, İleri Alaşımlar Üretim Merkezi, Gemerek OSB Altyapı Projesi, Hamidiye Engelli Aktif Yaşam Merkezi gibi birçok vizyon projemiz Orta Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir” şeklinde konuştu.


ORAN 8.894.558 TL’lik 10 Projeye 6.315.045 TL Hibe Desteği Sağlayacak
İl Özel İdaresi’nin, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin, kooperatiflerin, birliklerin, meslek odalarının ve Ticaret Borsası’nın sunduğu proje bedeli 8.894.558 TL olan 10 projeye 6.315.045 TL hibe desteği sağlanacağını vurgulayan Vali Ayhan, “Bu projeler arasında doğrudan takibini yaptığım bir proje de Üreten Kadınlar Akademisi Projesi. İlimizde kooperatifçiliğin yaygınlaştırılması, kadınların ekonomik hayata katılımlarının artırılması ve özellikle tarımsal alanında üretimin örgütlü olarak yapılması amacıyla bir süredir üzerinde çalıştığımız kadın kooperatiflerinin bir çatı mekanizması şeklinde çalışacak Üreten Kadınlar Akademimiz; eğitim merkezi, online akademi, danışmanlık birimi, pazarlama birimleri ile kadınlarımız için önemli bir merkez olacak. Şarkışla ve Kızılcakışla Kooperatiflerimizin projelerinin kabul edilmiş olması da bizleri ziyadesiyle memnun ederken Bilim ve Teknoloji Üniversitemizin Tarımsal Üretim ve Kadın İstihdamının artırılmasına yönelik projesinin kabulü, özellikle kadın istihdamı ve örgütlü üretim açısından şehrimizi önemli bir noktaya taşıyacak” ifadelerini kullandı.


Projelerin desteklenmesi ve kaynak sağlanmasından dolayı Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansına teşekkür eden Vali Salih Ayhan, ayrıca proje sahibi kurumları da tebrik etti.


Konuşmaların ardından Vali Salih Ayhan, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen, ORAN Yönetim Kurulu Üyeleri ve proje sahipleri arasında protokoller imzalandı.

Benzer Haberler