Sivas, Sağlık Alanında Yeni Hizmetlere Kavuştu

 Sivas, Sağlık Alanında Yeni Hizmetlere Kavuştu

Ülkemizin son yıllarda sağlık alanında gösterdiği değişim ve dönüşüm Sivas’ta da devam ediyor.


Bu kapsamda; Kardeşler Mahallesi, Kızılırmak Mahallesi, Gültepe Mahallesi ve Çayyurt Mahalleleri, yeni Aile Sağlığı Merkezlerine kavuştu.


Ayrıca; Gültepe Aile Sağlığı Merkezi, 2 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu ile Çayyurt Aile Sağlığı Merkezi de Ağız Diş Sağlığı Semt Polikliniği ile vatandaşlarımıza hizmet verecek.


Sivas’a kazandırılan sağlık yatırımlarının açılışlarına Vali Salih Ayhan, Sivas Milletvekilleri İsmet Yılmaz, Semiha Ekinci, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Vali Yardımcısı Yunus Emre Temel, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. F. Selçuk Moğulkoç, il müdürleri, sağlık çalışanları, ilgili mahalle muhtarları ile diğer davetliler de yer aldı.


İlk olarak Kardeşler Aile Sağlığı Merkezi ile 2 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunun açılışı ve 4 Adet 4×4 kara ambulans aracının anahtar teslimi gerçekleştirildi.


Açılışta konuşan İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Selçuk Moğulkoç, ilimiz için 4 yeni ASM’yi hayata geçirdikleri için çok mutlu olduklarını belirterek, Sivas’ın sağlık anlamında çok önemli yol kat ettiğini söyledi.


– Hilmi Bilgin: Sağlık Alanında Çağ Atladık


Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin de, zor bir yılı geride bıraktığımızı belirterek, “İnsanoğlu ciddi bir sınavla karşı karşıya kaldı. Devletimiz milletimizle kurduğu gönül bağının ne kadar önemli olduğunu bu süreçte ortaya koydu. Milletin devletine güvenmesini ve devletini arkasında hissetmesinin ne kadar önemli olduğunu bu zor süreçte gördük. Devletimize şükranlarımızı sunuyoruz. İlimizde sağlık anlamında çok çok önemli yatırımlar oldu. Sağlık alanında çağ atladık. Salgın döneminde başarımızın nedeninin sağlık alanında yapılan yatırımlar olduğunu gördük. Tüm sağlık çalışanlarına da teşekkürlerimizi sunuyorum.” diye konuştu.


– Semiha Ekinci: Biz Susacağız Eserlerimiz Konuşacak


Sivas Milletvekili Semiha Ekinci ise, 4 yeni aile sağlık merkezinin açılışını yaptıklarını hatırlatarak, 2021 yılında ise 3 yeni ASM’yi Sivas’a kazandıracaklarını söyledi.


Sağlık alanında Sivas’a çok önemli yatırımlar yapıldığını kaydeden Milletvekili Ekinci, “Halka hizmet, hakka hizmettir prensibiyle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde halkımızın en yakın sağlık kuruluşundan yardım alması için çalışan kadrolarız. Aile sağlık merkezlerimiz ilimize hayırlı olsun. İnşallah en kısa zamanda devlet hastanemizi de hizmete alarak bir sağlık kuruluşumuzu tekrar ilimize kazandıracağız. Numune Hastanemizin 3’üncü bloğu bitti. Onu da hizmete alıyoruz. Biz hizmet edeceğiz. Biz susacağız eserlerimiz konuşacak. Sivas’ın en güzel hizmetleri alması için gayretimiz devam edecek.” ifadelerini kullandı.


– İsmet Yılmaz: Sağlık Hizmetlerine Erişim Kolaylaştırıldı


TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz da aile sağlık merkezlerinin ilimize kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerine başladı.


Halkın kamu hizmetlerinden daha iyi faydalanması için hep beraber çalıştıklarını kaydeden Milletvekili Yılmaz, “Amacımız, insanımız yarına umutla baksın. Geleceğinden kaygı duymasın ve hiçbir hususta şikayeti kalmasın. Eğitimde, sağlıkta, ekonomide, tarımda, ulaşımda, çevrede, enerjide geçmiş dönemlere kıyasla çok daha fazlası, çok daha iyisi halkın hizmetine sunuldu. Bazı alanlarda 80 yılda yapılan hizmetten kat ve kat fazlası bu dönemde halkımızın hizmetine sunuldu. İlimizde bu hizmetlerden payını aldı. Tüm bu hizmetlerde en önemlisinin sağlık olduğunu düşünüyoruz. 2002’de pratisyen hekim sayımız 297 iken, bugün 761’e yükseldi. Uzman ve yan dal uzmanı 2002’de 333 iken, bugün 583’e yükseldi. Tüm sektörlerde hastane yatak sayımız bin 987 den 2 bin 682’ye çıktı. Nitelikli yatak sayımız 2002’de 24 idi. Bugün bin 789. Yoğun bakım yatak sayımız 389’a ulaştı. Ambulans sayımız 20’den 82’ye çıktı. 112 Acil İstasyonu sayımız 17’den 41’e çıktı. Helikopter ambulansa kavuştuk. Sağlık hizmetlerine erişim kolaylaştırıldı. Bu dönemde 800 milyon liralık sağlık yatırım yapıldı. Sağlıkta dönüşümde emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

– Salih Ayhan: Sağlık Hizmetleri Ağımızı Her Geçen Gün Daha da Güçlendiriyoruz


Programda son olarak konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan da, salgın döneminde zamanın ruhuna uygun bir açılış gerçekleştirdiklerini belirterek, “Sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması, zaman ve kaynak tasarrufu ve hizmete erişebilirlik adına çok önemsediğimiz 1. basamak sağlık hizmetleri ağımızı her geçen gün daha da güçlendiriyoruz. Bugün 4 aile sağlığı merkezimizin açılışını gerçekleştirerek ilimizdeki aile sağlığı merkezi sayımızı 59’a, aile hekimliği birim sayımızı da 210’a yükseltmiş olacağız. Hedefimiz 10 ASM kazandırmak.” dedi.


– Aile Hekimleri 2 Milyon Muayene Yaptı


2020 yılında aile hekimliklerinden 2 milyona yakın muayene yapıldığını kaydeden Vali Ayhan, “Bugün hizmete girecek aile sağlığı merkezlerimiz 52 bin 390 vatandaşımıza hizmet verecek. Toplamda 10 Milyon TL’nin üzerinde bir yatırımla tamamlanan 4 aile sağlığı merkezimiz, şehrimizin sağlık altyapısına önemli bir güç verecektir. Aile hekimliği modelinin ülkemizin sağlık sisteminde ne kadar önemli bir fark yarattığını salgın döneminde bir kez daha görmüş olduk. Gerek filyasyon gerekse hasta takibi noktasında aile hekimlerimiz salgın ile mücadelede en önemli güçlerimizden biri oldu.” diye konuştu.


– Sivas’ta 7 Bin 430 Kişiye 1 Ambulans Düşmektedir


Sivas’ta acil sağlık hizmetleri noktasında envanteri her geçen gün attırdıklarını söyleyen Vali Ayhan, “2002 yılında 20 ambulans, 17 acil sağlık hizmetleri istasyonu ile hizmet verilirken bugün kara, hava, paletli, özel donanımlı olmak üzere toplam 87 ambulans 41 acil sağlık hizmetleri istasyonu ile hizmet vermekteyiz. Ülkemizde 16 bin 701 kişiye 1 ambulans düşerken, ilimizde 7 bin 430 kişiye 1 ambulans düşmektedir. Acil sağlık hizmetlerinde ise ülkemizde 29 bin 983 kişiye 1 istasyon düşerken, ilimizde 15 bin 584 vatandaşımıza 1 istasyon düşmektedir. Bu sayılar Sivas’ın sağlık alt yapısındaki gücünü görmemiz adına önemli sayılar. 2020 yılında 88 bin 809 acil yardım vakasına ekiplerimiz müdahale de bulundu. Ambulanslarımız 4 Milyon kilometrenin üzerinde yol yaptı. Hava ambulansımız 131 vatandaşımızı il içinde, 27 vatandaşımızı ise iller arası taşıyarak sağlık tesislerine daha hızlı ulaştırdı.” dedi.


Vali Ayhan, sözlerini şöyle tamamladı:


“İlimizin sağlık sistemine katkılarından dolayı Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, sağlık bakanımıza ve ilimizin kıymetli vekillerine teşekkür ediyor, yeni aile sağlığı merkezlerimiz ve ambulanslarımızın ilimize hayırlı olmasını diliyorum. Her şey vatandaşımız için. 2021 yılının da Sivas’ımız için güzel bir yıl olmasını diliyorum.”


Konuşmaların ardından Vali Ayhan ve il protokolü Kardeşler Aile Sağlığı Merkezi Açılışını gerçekleştirerek ilimize kazandırılan 4 yeni ambulansın anahtarını teslim etti. 


Vali Ayhan ve beraberindekiler ardından, Kızılırmak Aile Sağlığı Merkezi, Gültepe Aile Sağlığı Merkezi ve 2 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu ile Çayyurt Mahallesi Muhittin Altınok Aile Sağlığı Merkezi ziyareti ve Ağız Diş Sağlığı Merkezi açılışını gerçekleştirdi. Haber: E.Sönmez

Benzer Haberler