Sivas Tanıtım Günleri’nin 12’ncisi de Yoğun Katılımla Gerçekleştirildi

 Sivas Tanıtım Günleri’nin 12’ncisi de Yoğun Katılımla Gerçekleştirildi

Sivas Konfederasyonu ve İstanbul Sivas Platformu tarafından İstanbul Yenikapı Fuar Alanı’nda ‘Sivas Tanıtım Günleri’nin bu yıl 12’ncisi düzenlendi. Sivas Valisi Salih Ayhan’ın açılış kurdelesini kestiği etkinlikler, yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Düzenlenen etkinliğe Sivas Valisi Salih Ayhan, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, AK Parti İl Başkan V. Adem Yıldırım, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Sivas Belediye Başkan Vekili Ahmet Duman, Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, Sivas Platformu Başkanı İsmail Erdem, Sivas eski Milletvekili Selami Uzun, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, Sivas ve İstanbul’dan gelen ilçe kaymakamları, belediye başkanları ve çok sayıda Sivaslı katıldı.

– Etkinlik, Sivas’ın Tanıtımına ve Sıla Hasretine Katkı Sağlıyor

Programın açış konuşmasını yapan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu Üyesi ve Sivas Platformu Başkanı İsmail Erdem, etkinliğin İstanbul’da bulunan Sivaslılar için sıla hasretini gideren, Sivas’ın tanıtımına büyük katkı sağlayan bir çalışma olduğunu belirterek, “12 senedir tüm kurum-kuruluş ve Sivaslı hemşerilerimizle beraber bu etkinliği yapmaktan onur duyuyoruz.” dedi.

– Şehit Liderimizin Memleketi Sivas, Bizim Kıymetlimiz

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ise, “Merhum Muhsin Yazıcıoğlu’un aşkı olan Sivas, birlik ve beraberliği örnek olan şehirlerimizdendir. Sonradan da olsa Sivaslı olan bir kardeşiniz olarak burada bulunmaktan çok mutluyum.” diye konuştu.

– Sivas, Eşsiz Şehirlerimizden Birisidir

Sivas Valisi Salih Ayhan ise tarihiyle, kültürüyle, mimarisiyle, sazıyla sözüyle, âşıklarıyla, geleneğiyle, medeniyetimize hizmeti hayatlarının gayesi haline getirmiş nice mümtaz simalarıyla Sivas’ın, bugün de eşsiz şehirlerimizden birisi olduğunu ifade etti. Sivas’ın, Anadolu’nun en eski kültür merkezlerinden biri olduğunu vurgulayan Vali Ayhan, “Binlerce yılın izlerini taşıyan, Selçuklu’ya başkentlik, Osmanlı’ya ise eyalet merkezliği yapan Sultan Şehir, Cumhuriyet döneminin ise Millî Mücadele karargâhı olarak tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır.” dedi.

Konuşmaların ardından kurdele kesimi gerçekleştirildi. Vali Salih Ayhan ve beraberindekiler daha sonra stantları gezdi. İlçelerden katılan kadın kooperatiflerinin el emeği, göz nuru ürünlerini yakından inceledi.

– Vali Ayhan’ın İstanbul Programları, Sivaslı İş İnsanlarını Ziyaret ile Devam Etti

Her fırsatta ülkemize ve Sivas’a değer katan iş insanlarıyla buluşan Vali Salih Ayhan, İstanbul programları kapsamında STSO Başkanı Mustafa Eken ile Anadolu Aslanları İşadamları Derneği’ni (ASKON) ziyaret ederek Genel Başkan Orhan Aydın ve yönetimiyle bir araya geldi.

Vali Salih Ayhan, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, STSO Başkanı Mustafa Eken, Sivas 1. OSB ve Demirağ OSB müdürlerinin katılımıyla İstanbul’da faaliyet gösteren Sivaslı üreticiler; Jakamen-Ayan Tekstil Ürünleri, Cansoy İç Giyim, Önyıldız Tekstil, Çuhadaroğlu Metal Sanayi ve İstanbul Sütlü Tatlı’yı da ziyaret etti.

Vali Salih Ayhan, ardından ‘Baruthane Pilavcısı’ olarak tanınan Sivaslı Nedim Şahin’i işyerinde ziyaret etti. Vali Ayhan’ı folklor ve spor gösterileriyle karşılayan Baruthane Pilavcısı, Sivas’a ve Sivaslılara yakın zamanda bir sürpriz yapacaklarının da müjdesini verdi.

– Biz Birlikte Güçlüyüz…

Vali Ayhan, İstanbul programları kapsamında Sivaslı iş insanlarıyla akşam yemeğinde bir araya geldi. Vali Ayhan’a, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Alim Yıldız, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Mehmet Kul, STSO Başkanı Mustafa Ekin ve 1. OSB Müdürü Emre Torun, Demirağ OSB Müdürü Mustafa Beştepe de eşlik etti.

Sivas’ın sanayi ve istihdam hedeflerinin konuşulduğu toplantıda, üretim potansiyelinin giderek yükseldiğini söyleyen Vali Ayhan, “2023 vizyonumuz Sivas’ı üretim şehri yapmak için, sizleri doğduğunuz topraklara yatırım yapmaya davet ediyoruz.” dedi.

Sıcak ve samimi bir havada gerçekleştirilen toplantı, karşılıklı soru-cevaplar ile devam etti. Program sonunda Vali Ayhan, Sivas’ta son dönemde yapılan değişikliklerin yer aldığı kaynak kitaplar ve Sivas’a özgü hediyeler de takdim etti.

– SAHA EXPO Savunma Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı’nda Sivas’tan Ürünler de Sergilendi

Vali Ayhan, İstanbul’da CNR EXPO Fuar Alanı’nda yerli ve milli sanayi markalarını ağırlayan SAHA EXPO Savunma Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarını gezdi. Sivas’tan fuara katılan firma ve kurumların stantlarını da ziyaret eden Vali Ayhan, sergilenen ürünleri inceledi.

SAHA EXPO fuarında Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir ile bir araya gelen Vali Ayhan, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ile de görüştü. Bayraktar, Nuri Demirağ’ın memleketi Sivas’ta da TEKNOFEST heyecanını yaşatmak için planlama yapacaklarının müjdesini verdi.

– Sivas Tanıtım Günleri 3. Gününde Protokol Konuşmalarıyla Devam Etti

TBMM Başkan Vekili Celal Adan’ın da katıldığı etkinliğe, Sivaslı bürokratlar, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda Sivaslı yoğun ilgi gösterdi. Programda konuşan STK başkanları, belediye başkanları ve siyasi parti temsilcilerinin ortak paydası Sivas oldu. Tüm konuşmacılar, Sivas’ın daha fazla kalkınması ve gelişmesi için ele ele vererek birlik beraberlikle katkı sağlanması gerektiğinin altını çizdiler.

Vali Ayhan ise, “12 yıldır büyük bir emek ve gayret ile Sivas’ı İstanbul’a, İstanbul’daki yürekleri Sivas’a taşıyan, İstanbul’da adeta bir Sivas rüzgârı estirerek ilimizin tanıtımına büyük katkı sağlayan bu organizasyonu düzenleyen Sivas Günleri Tertip Komitesine (Sivas Platformu, İstanbul Sivas Konfederasyonu, Sivas Konfederasyonu) teşekkürlerimi sunarak sözlerime başlamak isterim. Valiliğimiz, belediyemiz, milletvekillerimiz, kamu kurum ve kuruluşlarımız, meslek odalarımız, üniversitelerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımız ile ortak aklı referans alan bir anlayış içerisinde şehrimizi yönetiyoruz.” şeklinde konuştu.

Vali Salih Ayhan, Sivas’ta tamamlanan ve devam eden yatırımlar hakkında da bilgi verdi.

TBMM Başkan Vekili Celal Adan ise, Anadolu’nun birlik ve dirlik yurdu olan Sivas’ın, beraberlik ve dayanışmasını göstermesi açısından önemli bir etkinlik yaptığını belirterek, hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Programda; Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, Semiha Ekinci, Ahmet Özyürek, Ulaş Karasu, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle de yer aldı.

Program, stantların gezilmesi ile son buldu. Foto: Sivas Valiliği

Benzer Haberler