Sivas, Uluslararası Film Festivaline Ev Sahipliği Yapacak

 Sivas, Uluslararası Film Festivaline Ev Sahipliği Yapacak

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültesi öncülüğünde, Sivas Valiliği ve Sivas Belediyesi’nin katkılarıyla Sivas’ta ilk kez uluslararası film festivali düzenlenecek.

27-31 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan ve birçok etkinliğe yer verilecek uluslararası film festivalinin tanıtım toplantısı Sivas Valisi Yılmaz Şimşek başkanlığında gerçekleştirildi.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Yılmaz Şimşek, Sivas’ın sinema alanında ilk kez bir film festivaline ev sahipliği yaptığını ve bunun heyecanını şehir olarak hep birlikte yaşadıklarını ifade etti.

 Festival Sivas’ın Tanıtımına Katkı Sağlayacak

Vali Şimşek, festival ile şehirde bir kültür sanat rüzgârı eseceğini belirterek, “Sinemaya ilgi duyan öğrencileri, akademisyenleri ve sektörde çalışan profesyonelleri bir araya getirerek sinemaseverlerin Sivas’ı daha yakından tanımasına vesile olacaktır. İnşallah bu etkinlik sayesinde yapımcılar bundan sonra Sivas’a daha çok ilgi gösterecekler. Bu da şehrimizin dizi, sinema ve belgeseller ile de anılmasını sağlayacaktır. Festivalin hayata geçmesinde emeği olan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne, değerli hocalarına yöneticilerine ve katkı koyan herkese tüm kuruluşlara teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Toplantıda festivalin içeriği hakkında sunum yapılarak katılımcılar bilgilendirildi.

 Festival Kortej Yürüyüşü ile Başlayacak

Uluslararası film festivali, 27 Mayıs Pazartesi günü saat 09.30’da kortej yürüyüşü ile başlayacak. Dünyanın farklı ülkelerinden gönderilen toplam 2 bin 328 filmden kurmaca ve belgesel kategorileri için ön jürilerin belirlediği on film finale kaldı. Bu filmlerin yönetmenleri veya temsilcileri Sivas’a gelecek, asıl jürilerin belirlediği filmlerin ödülleri kapanış programında sahibini bulacak.

 Festivalin Jüri Üyeleri Belli Oldu

Festival jürileri kurmaca kategorisi için Kazak yönetmen Adilkhan Yerzhanov, Azeri yönetmen Ilgar Najaf, yönetmen Mustafa Kara, oyuncu Selen Uçer, senarist Akın Aksu, belgesel kategorisi için yönetmen Emre Karapınar, yönetmen Ertuğrul Karslıoğlu, yönetmen Kerime Senyücel, yönetmen Kurtuluş Özgen ve Roman yönetmen Marian Tutui’den oluşuyor.

Festivalde Söyleşilere Yer Verilecek

Festival boyunca düzenlenecek söyleşilerde, oyuncu Toprak Sağlam, oyuncu Burç Kümbetlioğlu, oyuncu Mert Turak, yapımcı Hande Ertaş, yönetmen Nazif Tunç, senarist Şule Köklü, senarist Burak Kum, yapımcı Mehmet Bahadır Er, yapımcı Aydın Sarman, akademisyen Mehmet Ali Sevimli, yönetmen Hasan Özgen, akademisyen Prof. Dr. Enderhan Karakoç, akademisyen Prof. Dr. Serdar Öztürk, TRT Sinema Müdürü Faruk Güven, sanat yönetmeni Osman Çankırılı, Türsoy temsilcisi Kemal Göz, yazar Burçak Evren, yazar Mustafa Aburşu, akademisyen ve yönetmen Turgay Kural sinemaseverlerle bir araya gelecek.

– Film Müzikleri Konserleri Düzenlenecek

Festivalin ilk günü Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde Yeşilçam Film Müzikleri Konseri düzenlenecek. Öğr. Gör. Kürşat Taydaş tarafından hazırlanan konserde, yeşilçam filmlerinin müzikleri seslendirilecek. Ayrıca festivalde bir bölümü Divriği’de çekilen Anne Türkler Geliyor isimli filmin halka açık ilk gösterimi Divriği’de yapılacak. Filmin gösterimi sonrasında yönetmenler Hasan Özgen ve Hüseyin Kurtuluş Özgen’in söyleşisi Divriği’de gerçekleşecek.

 Ücretsiz Sinema Gösterimleri Olacak

Festival süresince Beyaz Perdeden Tuvale, Geçmişten Günümüze Sinemanın Yolculuğu ve Hepimiz Bir Kilimin Desenleriyiz Geleneksel Sivas Kıyafetleri isimli sergileri ücretsiz olarak halkın gösterimine açılacak. Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde festival boyunca dünya sinemasından seçkiler, çizgi film kuşağı ve Finalist filmlerin gösterimi ücretsiz olarak yapılacak. Haber Foto: Sivas ValiliğiFestivalde yeşilçam kuşağında Türk sinemasının önemli filmleri arasında yer alan Battal Gazi Destanı, Selvi Boylum Al Yazmalım ve Gelin filmleri Cinanora sinemasında ücretsiz gösterime açılacak. Buruciye Medresesi’nin önünde ise 28-30 Mayıs günleri açık hava film gösterimleri yapılacak, Neşeli Günler, Ertuğrul 1890 ve Hababam Sınıfı filmleri izlenecek. Festivalin son günü ise Filistinli yönetmen Nawraz Abu Salah’ın Büyük Gelen Palto isimli filmi gösterilecek, kendisiyle hem filmi hem de Filistin üzerine söyleşi yapılacak.

Benzer Haberler