Sivas Üretmeye Devam Ediyor

 Sivas Üretmeye Devam Ediyor

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek ve Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, ilde faaliyet gösteren mantar ve yumurta tesisi ile ayçiçeği tarlalarında incelemede bulundu.

Mantar ve yumurta üretiminde bölgenin lideri konumunda bulunan Sivas, ürün çeşitliliğini de her geçen yıl arttırarak devam ettiriyor. Vali Dr. Yılmaz Şimşek ve Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, İncesu Tarım’a ait mantar ve gezen tavuk yumurtası üretim tesisini inceledi.

Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)’nın katkıları, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün destekleriyle kurulan, günlük 3 bin 500 kg. kültür mantarı ve 13 bin gezen tavuk yumurtası üreten tesisleri gezen Vali Şimşek ile Milletvekili Yılmaz, tesis hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Sivas’tan yetişen leziz mantarlar 36 ile gönderilerek il ekonomisine de büyük katkı sağlıyor.

– Ayçiçeği Üretiminde Rekor Artış

Vali Dr. Yılmaz Şimşek, Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız ve Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, merkez Yaramış köyünde 3 bin 500 dönüm alanda ekili bulunan ayçiçeği tarlasını da ziyaret ederek üreticilerden bilgi aldı.

Hafta sonu mesaisini tarıma ayırdıklarını söyleyen Vali Şimşek, “Yaramış köyünde bulunan ayçiçeği tarlalarını ve mantar üretim ile yumurta tesisini yerinde inceledik. Memnuniyetle gördük ki ilimizde tarım her geçen gün gelişiyor, tarımda ki çeşitlilik artıyor. Devletimizin teşvikleriyle vatandaşımız daha çok üretiyor. Özellikle ay çiçeğindeki üretim son 3 yılda büyük artış gösterdi. Yıllık 6 bin dekar üretimden 130 bin dekara çıktı.” dedi.

Ayçiçeği üretimin stratejik bir üretim olduğunu söyleyen Vali Şimşek, “Çiftçimize de çok kazandıracak bir üretim. Bu üretimi teşvik ediyoruz. Bundan sonra ayçiçeği üretimini ilimizde daha çok göreceğiz. Bunun yanında mantar üretimi ile yumurtacılık da gelişiyor. Bugün gezdiğimiz tesiste yılda 100 bin ton mantar üretiliyor. Vatandaşlarımızı daha çok üretim yapmaları konusunda teşvik edeceğiz.” ifadelerini kullandı. Haber Foto: G.ÖZAT

Benzer Haberler