Sivas’ın Köklü Firması ESTAŞ’tan İlimize Bir yatırım Daha

 Sivas’ın Köklü Firması ESTAŞ’tan İlimize Bir yatırım Daha

Türkiye’nin ilk ve en büyük kam mili üretim tesisi olan, yurt içi ve dışında 16 araç üreticisine satış yapan, 46 ülkenin yedek parça piyasasına kam mili ihraç eden ESTAŞ, ilimize eldiven fabrikası kazandırıyor.

Üreten ve gelişen Sivas, her geçen gün yeni yapılan yatırımlarla istihdama ve ekonomiye katkı sağlamaya devam ediyor. Dünyaca tanınan markaların ağır vasıta araçları, otomobil, lokomotif ve gemi jeneratör motorları için eksantrik mili üreterek, ABD, Fransa, Almanya’nın da aralarında bulunduğu 40’dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren ESTAŞ, büyümeye devam ediyor. 112 bin metrekare alanda “Talaşlı imalat, döküm, ARGE, medikal” sektöründe bin 100 personel ile hizmet veren ESTAŞ’ın 4 bin metrekare alanda 100 kişinin istihdam edileceği eldiven fabrikasının temeli düzenlenen törenle atıldı.

– ESTAŞ, Üretmeye ve Sivas’a Katma Değer Sunmaya Devam Edecek

Törenin açılış konuşmasını yapan ESTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Timuçin, ESTAŞ’ın eksantrik mili üretiminin yanı sıra hem savunma sanayisi hem de araç sektörünün ihtiyacını karşıladığını ifade etti. Medikal sektörüne yönelik üretim de gerçekleştirdiklerini anlatan Timuçin, yakın zamanda ESTAŞ bünyesine motor bloku işleme ünitesi ile eldiven fabrikasını kazandıracaklarını söyledi.

Türkiye’nin her geçen gün geliştiğini, buna paralel olarak Sivas sanayisinde de ciddi atılımlar yaşandığına dikkat çekten Timuçin, ilimizde mevcut firmaların üretim kapasitelerini artırdığını, yeni müteşebbislerin yatırım yapmaya başladıklarını ve 1.OSB’de arsa kalmadığını dile getirerek, “ESTAŞ üretmeye, Sivas’a katma değer sunmaya devam edecek.” dedi.

– TSO Başkanı Eken’den ESTAŞ’a Teşekkür

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (STSO) Mustafa Eken ise Sivas’a yatırım yapan ESTAŞ’ın temel atma programına katılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Sanayide ciddi gelişmeler yaşanıyor. Daha çok uluslararası ihracat yapacağımız ürünlerin yer alacağı fabrikaların da ilimize kazandırılması çok önemli. ESTAŞ ailemize ilimize kazandırdığı yatırımlardan dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

– Başkan Bilgin: ESTAŞ Birlikteliğin ve Ortak Aklın Adıdır

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise, ESTAŞ’ı ilimize kazandırılacak olan yatırımdan dolayı tebrik ederek, Sivas’ın önemli bir değeri olan firmanın Türkiye ekonomisine katkı sunacak tesisleri bir bir ilimize kazandırdığını söyledi. Eldiven fabrikasının kısa sürede tamamlanacağını ifade eden Başkan Bilgin, “ESTAŞ, birlikteliğin, ortak aklın ve doğru karar vermenin adıdır. Bizler her zaman iş insanlarının yanında olmaya ve destekleme devam edeceğiz.” dedi.

– Vali Ayhan: Sivas’ın Hedeflerini Gerçeğe Dönüştürüyoruz

Vali Salih Ayhan ise yaptığı konuşmada; Cumhuriyet’in 100. yılına doğru ‘100 Üretim ve İstihdam Kapısı’ vizyonu kapsamında atılan temellerden biri olan fabrikanın ülkemize hayırlı olmasını dileyerek, ESTAŞ’a teşekkür etti.

Sivas’ın markası ve yüz akı olan ESTAŞ’a her zaman destek olduklarını anlatan Vali Ayhan, firmanın zamanın ruhuna uygun bir şekilde Türkiye’nin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak yatırım yaptığını söyledi.

Vizyon ile söylemi bütünleştiren kurumların başında ESTAŞ’ın geldiğini ifade eden Vali Ayhan, “Şehrimizin hedefleri var, hayalleri var. Bizlerde 2019 yılında çıktığımız Cumhuriyet’in 100. yılına doğru ‘100 Üretim ve İstihdam Kapısı rotasıyla hedeflerimize bir bir ulaşmaya başladık.” dedi. Vali Salih Ayhan, salgına rağmen 1. OSB’de 10 bine yakın personelin çalıştığını ifade ederek, “2023 yılında 500 milyon dolar ihracatı olan Sivas’a kavuşacağız.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Ayhan ve beraberindekiler dualar eşliğinde yeni fabrikanın temelini attı. Daha sonra Vali Ayhan ve katılımcılar, 2020 yılında kurulan ve ilk etapta dental üst yapı çözümleri sunan ESTAŞ Medikal Dijital Tasarım ve Uygulama Merkezini de gezerek ESTAŞ Genel Müdürü Osman Mavuş’tan bilgi aldı.

Benzer Haberler