Sivaslılar ‘Gardaşlık Festivali’nde Buluşacak

 Sivaslılar ‘Gardaşlık Festivali’nde Buluşacak

2017 yılında Sivas Belediyesi tarafından sosyal medya üzerinden başlatılarak Sivaslılar tarafından kabul gören ve sonraki yıllarda ise Sivas Valiliği himayesinde “Gardaşlık Festivali”ne dönüştürülen “5 Ağustos (5.8) Dünya Sivaslılar Günü” bu sene de coşkuyla kutlanacak.

Sivas Valiliği’nde, Vali Dr. Yılmaz Şimşek başkanlığında basın bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

“Bugün 2019’ a kadar Dünya Sivaslılar Günü olarak çoğunlukla sosyal medya ortamında kutlanan; 2019’dan itibaren de Gardaşlık Festivali ile taçlanan 5-8 Ağustos tarihlerinde düzenleyeceğimiz festivalimize, kıymetli hemşerilerimizi davetimizi arz etmek için toplandık.” diyerek sözlerine başlayan Vali Şimşek, “Yurtiçinde yurtdışında milyonlarca Sivaslının beğeni ile takip ettiği, Gardaşlık Festivalimiz için bu yıl da Sivas Belediyemiz ile birlikte diğer kurumlarımızın da katkıları ile çok güzel bir hazırlık yaptık.” dedi.

– “Vakit, Gardaşlık Vaktidir”


“Halaylarda, türkülerde, konserlerde buluşacağımız birçok etkinlik planladık.” Diyen Vali Dr. Yılmaz Şimşek, “İnşallah Sivaslının gür sesini, omuz omuza birlikteliğini, neşesini, sevincini herkese göstereceğiz. Bu kapsamda; kültürel değerlerimizin gelecek nesillere aktarımı açısından son derece önemli gördüğümüz Gardaşlık Festivalimize “Vakit, Gardaşlık Vaktidir” diyerek etkinliğimize tüm hemşerilerimizi davet ediyoruz.” dedi.

– “Hazırlıklarımız Tamam”


Sivas Belediyesi Başkanı Hilmi Bilgin de yaptığı konuşmada, “Sivas’ta 13 yıldır her alanda ciddi manada büyük programlar, büyük organizasyonlar oluyor. Bu noktada gerek Valiliğimiz, gerek Belediyemiz gerekse bizlere katkı sağlayan diğer kurumlarımızla birlikte şehirde kültürel ve sosyal manada birçok programa imza attık. Pandemi nedeniyle ara vermek zorunda kaldığımız programı, inşallah bu sene yine Sivas Valiliği, İl Özel İdaresi, Gençlik Spor Müdürlüğümüz, Kültür Müdürlüğümüz, Kültür AŞ ve diğer paydaşlarımızla birlikte coşkulu bir şekilde yine 5 Ağustos’ta başlayıp 8 Ağustos’ta bitecek şekilde kutlamış olacağız.” dedi.
 
– Dolu Dolu Bir Festival Sivaslıları Bekliyor


Festivalin içeriği hakkında bilgi veren Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve Vali Yardımcısı Kadir Algın, 5 Ağustos 2022 saat 18.00’da ‘Gardaşlık Yürüyüşü’ ile başlanayacağını söyledi. Tarihi Şehir Meydanı’nda 1058 kişinin Sivas halayında buluşmasının ardından halk konseri düzenlenecek.


3 gün sürecek festivalde, ilçe tanıtımları, söyleşiler, atlı ve okçu geçiş töreni, motor, araç ve bisiklet geçiş töreni, yerel sanatçıların konserleri, ‘Sazını da Al Gel’ etkinliği, Mustafa Ceceli, Öykü Gürman ve Elif Buse Doğan konserleri gerçekleştirilecek. Haber Foto: Sivas Valiliği

Benzer Haberler