Sivas’ta asılsız çağrı oranı düştü

 Sivas’ta asılsız çağrı oranı düştü

Vali Salih Ayhan, “Acil Çağrı Merkezine gelen çağrıların birçoğu acil olaylar olmadığı gibi, bunların dışında yanlışlıkla aramalar, asılsız aramalar, suiistimal amaçlı aramalar, bilgi alma amacıyla aramalar söz konusu. 112 Çağrı Merkezini asılsız aramalara karşı İdari Para Cezası uygulandığının vatandaşlarımız tarafından bilinmesinde fayda var.” dedi.

112 Acil Çağrı Hizmetleri İl Koordinasyon Komisyonu Toplantısı, Vali Salih Ayhan başkanlığında komisyon üyelerinin katılımıyla Vali Ahmet Muammer Bey Salonunda gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Vali Ayhan, salgın sürecinde 112 Acil Çağrı merkezinin aktif bir şekilde çalıştığını, bakanlıklardan gelen genelgeler ve talimatlar doğrultusunda yoğun bir tempoyla çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Acil numaraların tek numarada birleştirilmesinin faydalarını gördüklerini ifadece eden Vali Ayhan “Bildiğiniz gibi tüm acil çağrıların 112’de birleştirilmesiyle acil durumlarda birden fazla numara bilme zorunluluğu ortadan kalkmıştı. Bunun en büyük faydasını da bir yıldır mücadele ettiğimiz salgın sürecinde görmüş olduk. Şu ana kadar verdiğiniz ve şu andan sonra da vermeye devam edeceğiniz bu eşsiz mücadele için teşekkür ediyorum.” dedi.

– Asılsız Çağrı Oranları Düştü

Geçmiş yıllara oranla asılsız çağrı oranlarda ciddi düşüşlerin olmasının sevindirici olduğunu ifade eden Vali Ayhan, “Her zaman olduğu gibi bu süreçte de, tüm acil çağrılar kayıt altına alındı. Ancak yaşadığımız en büyük sorun gereksiz, asılsız çağrılar. Acil Çağrı Merkezine gelen çağrıların birçoğu acil olaylar olmadığı gibi, bunların dışında yanlışlıkla aramalar, asılsız aramalar, suistimal amaçlı aramalar, bilgi alma amacıyla aramalar söz konusu. Geçmiş yıla nazaran asılsız çağrı oranlarında ciddi bir düşüş olması sevindirici.” ifadelerini kullandı.

– Asılsız Aramalara Karşı İdari Para Cezası

Sivas’ta 2020 yılında 112 Acil Çağrı Merkezine gelen çağrıların yüzde 42’sinin asılsız çağrı olduğunu aktaran Vali Ayhan, “İlimizde 2019 yılında 112 Acil numarasına yapılan 689 bin 556 çağrının yüzde 58’i asılsızdı. 2020 yılında ise 1 milyon 98 bin 729 çağrının 462 bin 472’si yani yüzde 42’si maalesef asılsız. Geçen yıla nazaran salgın sebebiyle çağrı sayısında ciddi bir artış var. Ancak asılsız çağrı sayımız hala yüksek. Asılsız çağrı oranı düşmüş olsa da vatandaşlarımızdan bu konuda hassas ve duyarlı olmalarını beklerken ilgili mercilerden de gerekli önlemleri almalarını istiyoruz. Bu bakımdan 112 Çağrı Merkezini asılsız aramalara karşı İdari Para Cezası uygulandığının vatandaşlarımız tarafından bilinmesinde fayda var. Bunun için tanıtım faaliyetlerine devam etmenin yararlı olacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

– Türkiye’de En İyi 2. İliz

Vali Salih Ayhan’ın konuşmasının ardından 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Alpaslan Ceyhan, merkezin faaliyetleri hakkında kurul üyelerine sunum yaptı. Merkezin çağrı istatistikleri hakkında bilgi veren Ceyhan, “Merkezimize 2020 yılında gelen çağrıların yüzde 42,09’sı asıl çağrılardan oluşuyor. Asılsız çağrı yüzdesinde 51 il arasında Sivas, en iyi 2. İl durumunda. 2021 yılında asılsız çağrı yüzdelerinde Türkiye’nin en iyi ili olmayı hedefliyoruz. Vatandaşlarımızdan bu konuda daha duyarlı olmasını istiyoruz. Toplam çağrılarda ise tüm iller arasında 1 milyon 98 bin 729 çağrı ile 23. sıradayız. Büyükşehirleri çıktığımızda çağrı sayısına göre en fazla çağrı alan il durumundayız.” dedi.

Benzer Haberler