Sivas’ta Çıraklık Sistemine Kayıtlı Öğrenci Sayısı 743 İken 1 Ayda 1112’ye Çıktı

 Sivas’ta Çıraklık Sistemine Kayıtlı Öğrenci Sayısı 743 İken 1 Ayda 1112’ye Çıktı

Millî Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Cumhurbaşkanlığı Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdogan’ın Organize Sanayi Bölgeleri Mesleki Eğitim Merkezleri Toplu Açılış Programı Video Konferans Sistemi (VKS) üzerinden ilimizde de gerçekleştirildi.


Türk ekonomisi, sanayisi ve eğitim sistemi adına çığır açan bir projeyi daha gerçeğe dönüştürmenin bahtiyarlığını yaşadıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “Millî Eğitim Bakanlığımız ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın iş birliğinde gerçekleştirilen Organize Sanayi Bölgelerinde Mesleki Eğitim Merkezleri Projesi, ülkemizin temel ihtiyaçlarından birini daha gideriyor” değerlendirmesinde bulundu.


“Hazırladığımız Tüm Bütçelerde Aslan Payını Daima Eğitime Ayırdık”
Türkiye’de üretimin ve istihdamın lokomotifleri hâline gelen organize sanayi bölgelerinin, bu projeyle, eğitim alanında sorumluluk üstlendiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Teori ile pratiği başarıyla buluşturan, eğitimde kamu-özel dayanışmasını güçlendiren bu güzel projenin; ülkemiz, milletimiz, öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve iş dünyamız için hayırlara vesile olmasını diliyorum” temennisinde bulundu.


Hazırladıkları tüm bütçelerde aslan payını daima eğitime ayırdıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Hazırladığımız tüm bütçelerde aslan payını daima eğitim öğretime ayırdık. Mesela 2002 yılında eğitime bütçeden 7,5 milyar lira ayrılmışken, 2022 yılında bu rakam, yükseköğretim dâhil, 274 milyar 384 milyon liraya çıktı. Derslik sayımızı 343 binden 606 bin seviyesine çıkartarak, ülkemizin dört bir yanını modern eğitim kurumlarıyla donattık. Bugüne kadar yaptığımız 714 bin 429 atamayla, okullarımızın öğretmen eksiğini giderdik. İnşallah bu ay sonunda 15 bin öğretmen ataması daha yapıyoruz.”

“Kaliteli Eğitim Aydınlık Yarınlarımızın Teminatıdır”
“Eğitim öğretim, özellikle de kaliteli eğitim, aydınlık yarınlarımızın teminatıdır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ülkenin gençleri her alanda en iyisine, en güzeline layıktır. Milletimizin, küresel ölçekte iddia ve imkân sahibi bir konuma gelmesinin yolu eğitimden geçiyor. Bu anlayışla ülkemiz ekonomisinin güçlenmesi ve istihdamın artırılması için mesleki eğitime özel önem veriyoruz” dedi.


Programda Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da mesleki eğitim merkezleri hakkında birer konuşma gerçekleştirdi.


34 Meslek Lisesinde Mesleki Eğitim Merkezi Açıldı
Programa 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan İş Geliştirme Merkezi’nden katılan Vali Salih Ayhan, ilimizdeki mesleki eğitim merkezleri hakkında bilgi vererek, “Bakanlığımızın meslek liselerinde üretim ve istihdama yönelik yeni çıraklık sistemi ile ilgili; 34 meslek lisemizde, mesleki eğitim merkezi programları açılarak çıraklık eğitimi için bütün okullarımız hazır hale getirilmiştir” dedi.


Sivas ve Şarkışla OSB’lerde mesleki eğitim merkezi irtibat bürolarının da açıldığını anımsatan Vali Ayhan, “Bu sayede OSB’lerdeki firmalarla birebir iletişim ve firma ziyaretleri yapılarak yeni çıraklık sistemi anlatılacaktır. Ayrıca okullarımızda devamsızlıktan kalmış durumda olan veya okuma hakkını kaybetmiş öğrenci velilerine ulaşılarak yeni çıraklık sistemine kayıtları için bilgilendirme yapılmıştır” şeklinde konuştu.


Devletimiz Öğrencilere Büyük Katkı Sağlıyor
Sistem ve kayıt koşulları hakkında da bilgi veren Vali Salih Ayhan, “Bu sisteme kayıt için ortaokul mezunu olmak yeterlidir. Öğrencinin çalışacağı işletmeyle sözleşme yapması ve bu işletmede usta öğretici bulunma zorunluluğu vardır. Öğrenci çırak olarak kayda girdiğinde 11. sınıf sonuna kadar haftada 4 gün işletme 1 gün okula devam edecek ve asgari ücretin 1/3 ü olan yaklaşık 1.500 TL’yi devletimiz karşılayacak olup işyerine herhangi bir yük getirmeyecektir. Öğrenci 12. sınıfa geçtiğinde kalfa olacak ve asgari ücretin yarısı olan 2.250 TL ücreti devletimiz karşılayacaktır. Bu sisteme kayıtlı bütün öğrencilerin sigortası devletimiz tarafından yapılacaktır” ifadelerini kullandı. Vali Ayhan, Kasım ayı sonunda il geneli çıraklık sistemine kayıtlı öğrenci sayısının 743 iken bir aylık süre zarfı içerisinde 1.112’ye çıktığını da sözlerine ekledi.Haber Foto: Sivas Valiliği

Benzer Haberler