Sivas’tan Kazakistan’a İlk İhracat Tırı Uğurlandı

 Sivas’tan Kazakistan’a İlk İhracat Tırı Uğurlandı

Sivas’ta üretilen sanayi ürünlerinin yüklü olduğu TIR, düzenlenen törenle Kazakistan’a uğurlandı.

Sivas sanayisinin ürettiği ürünlerin dünya pazarında hak ettiği yerini bulabilmesini sağlamak, Sivas’ın ihracatını arttırmak ve ihracat rotalarına yön vermek amacıyla Sivas Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan Sivas İhracatçılar Ligi AŞ (SİVEX)’nin girişimleri sonuç vermeye başladı.

Sivas’ta üretilen ev mobilyası, yatak, ofis mobilyaları ve diğer setlerden oluşan ürünlerin yer aldığı ilk ihracat tırının uğurlanması için Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi.

Sivas Valisi Salih Ayhan, burada yaptığı konuşmada, Sivaslı iş insanlarının bir süre önce Kazakistan ile ticaret konusunda görüşmeler yaptığını ve çalışma ofisi açtığını söyledi.

Kazakistan’a ilk ihracat tırının uğurlanmasından dolayı mutlu olduklarını belirten Vali Ayhan, “Son bir haftadır ‘yatırım, ihracat ve üretim’ diyoruz. İki gün önce de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Sivas heyeti olarak bir görüşme yaptık. Orada Cumhurbaşkanımız ihracatın önemine değindi. Dolayısıyla biz ilk ihracat tırını gönderiyoruz. Bunun arkasında büyük bir emek ve büyük bir mücadele vardı. Buradaki üretimi ve Kazakistan’daki ihtiyaçları görerek hamdolsun ilk adım atılmış oldu. İlk meyvesini de vermeye başladı. Bu daha da artacaktır. Bu ilk olduğu için duamızla, niyazımızla uğurluyoruz.” dedi.

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin de, “Bugün Sivas için önemli, hayırlı bir işin ilk meyvesini buradan uğurluyoruz. Bir fidan diktik, bu fidandan Sivas uzun yıllar boyu meyve alacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken ise, “Bu bir başlangıç, artarak devam edecek. Kazakistan’da büyük bir firmayla anlaşıldı. İnşallah başka ülkelere, yeni yeni ülkelere de gideceğiz.” ifadelerini kullandı.

SİVEX Genel Müdürü Muhammet Coşkun ise ikili ilişkilerin artması için çalışmaya devam edeceklerini ifade ederek ihracatın hayırlı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından yapılan dua sonrası TIR, Kazakistan’a gitmek üzere yola çıktı.

Benzer Haberler