Su Sorunu Çözülüyor

 Su Sorunu Çözülüyor

Sivas’ta yaşanan içme suyu sorununu çözmek adına Pusat Özen Barajından, 4 Eylül Barajına çekilen ishale hattında çalışmalar son aşamaya geldi.

Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve DSİ Bölge Müdürü Zafer Aslan ile birlikte Sivas’ın içme suyu problemine çözüm olacak isale hattının Seyfebeli Mevkiinde devam eden çalışmalarında incelemelerde bulunarak projede gelinen aşama hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Dr. Yılmaz Şimşek, çalışmalarda son aşamaya gelindiğini yıl başında Sivas’ta su sorunu kalmayacağını söyledi. Çalışmaların 4 ay önce başladığını ifade eden Vali Şimşek, “Bu projeyle Pusat Özen Barajı’ndan yine bildiğiniz üzere 4 Eylül Barajımıza derivasyon yöntemiyle içme suyu akıtılması hedeflenmişti. Bugün de yerinde gördük, işin yüzde 95 kısmı tamamlanmış durumda. İnşallah önümüzdeki günlerde yüzde beşlik kısımda bitirilmiş olacak. Böylece 11 bin 282 metrelik bir bu hatta döşemiş durumda ve geriye 250 metrelik bir boru kaldı.” dedi.

 Yılbaşına Kadar Çalışmalar Bitecek

En geç yılbaşına kadar çalışmaların tamamlanacağını ifade eden Vali Şimşek, “Belirttiğim gibi inşallah önümüzdeki bir hafta, on gün içerisinde en geç yılbaşına kadar da bu çalışmalar bitmiş olacak ve su 4 Eylül Barajı’na akmış olacak. Ben şimdiden hayırlı olsun diyorum. Vatandaşlarımıza göstermiş oldukları sabırdan, anlayıştan dolayı teşekkür ediyorum. Yine bir teşekkürü de burada gece gündüz demeden, yağmur çamur demeden çalışan yüklenici firma çalışanlarımıza, belediye çalışanlarımıza, yine Devlet Su İşleri çalışanlarımıza da teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımıza da buradan bir uyarı yapmak istiyorum. Lütfen suyu tasarruflu kullansınlar, israf etmesinler. Bu tür sorunlarla bir daha karşılaşmayalım. Tekrar hayırlı olsun.” İfadelerini kullandı.

– 50 Milyon Metreküp Su Var

Pusat Özen Barajında yeterli suyun da olduğunu ifade eden Vali Şimşek “Pusat-özen barajında Şu anda elli milyon metreküp suyumuz hâlihazırda baraj haznemizde bulunmakta Bu da getireceğimiz suyun yani beş altı yıllık suyumuz şu anda var. Bir sıkıntı gözükmüyor. Barajımızda yeterli suyumuz şu an itibariyle var.” diye konuştu.

Anlayışları İçin Teşekkür Ediyorum

Çalışmalarda son aşamaya gelindiğini ifade eden Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise “Öncelikle Sayın Valime teşekkür ediyorum. Projenin başladığı günden itibaren tüm Sivas olarak projeyi hep birlikte yakinen izledik. Sayın valim de arz ettiği üzere artık son aşamadayız. İnşallah kalan kısımları da en kısa zamanda tamamlayarak çok çok kısa bir zamanda suyu şebekeye vermenin gayreti içerisindeyiz. Aslında geçmişe doğru çok gitmenin bir anlamı yok. Süreci hep birlikte yaşadık. Ben bu noktada başta hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Özellikle son bir aydır ciddi manada su kesintilerinden dolayı sıkıntı yaşanıldığının farkındayız. Ama hep söyledik. Biz bu sorunu çözmek için ilk günden itibaren tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızla birlikte başta DSİ Genel Müdürlüğü, DSİ Bölge Müdürlüğü olmak üzere süreci hassasiyetle takip ettik. Bazı hususlar elimizde olmayan, bizden kaynaklanmayan nedenlerden dolayı kısmen gecikti ama Allah’a şükürler olsun, inşallah en kısa zamanda suyu vererek bu mağduriyeti ortadan kaldıracağız. Ben bu nokta Bölge müdürümüzün şahsında DSİ çalışanlarımıza, müteahhit firmamızın şahsında burada gece gündüz eksi derecelerde çalışan işçi kardeşlerimize ve belediyeci ekiplerimize teşekkür ediyorum. Amacımız gayretimiz bir an önce suyu şebekeye bağlayarak bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak.” dedi.

Uzun Vade Planlamaları Yapıldı

Gelecekte de aynı sorunla karşılaşılmaması için gerekli çalışmaların başlandığını belirten Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Uzun vadede de Sivas’ın bir daha aynı sorunlarla karşılaşmaması için DSİ bölge müdürlüğümüzle birlikte farklı projelerde inşallah devreye alacağız. Bu noktada DSİ Genel Müdürlüğümüz, bölge müdürlüğü aracılığıyla farklı alternatif su temin projelerinde çalışıyor. İnşallah en kısa zamanda onlar da devreye alınarak bu tip sorunlarla karşılaşmamak için biz bugünden yarın tedbirini alarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ben tekrar anlayışlarından dolayı Sivas halkına sabırlarından dolayı hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Çalışanlara teşekkür ediyorum. Süreci hep söyledik Şeffaf bir şekilde yürüttük. Tüm gelişmeleri kamuoyuyla birebir şeffaf, doğru bir şekilde paylaşarak süreci götürmeye gayret ettik. Sıkıntının farkındayız ve sıkıntıyı da bir an önce çözeceğiz çözeceğimizi de hemşerilerimizin bilmesini arzu ediyorum.” ifadelerini kullandı. Haber Foto: Sivas Valiliği

Benzer Haberler