Tarihi Bağımsızlığımızın Sembolü; İstiklal Marşımız 100 Yaşında

 Tarihi Bağımsızlığımızın Sembolü; İstiklal Marşımız 100 Yaşında

İstiklal Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 100’üncü yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü, Türkiye genelinde olduğu gibi Sivas’ta da düzenlenen programlarla icra edildi.

Valiliğimiz himayelerinde, Sivas Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile İstiklal Marşımızı anlamak milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anmak amacıyla İl genelinde 30 bin ‘Safahat’ kitabı dağıtıldı. 5 bin öğrencinin katılımı ile de yarışma yapıldı. Bu kapsamda, Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde “Safahat Kitap Okuma Yarışması”nın ödül töreni düzenlendi.

Ödül töreni öncesi, ömrünü vatanına ve milletine adamış olan istiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u her yönüyle öne çıkaran ve İstiklal Marşımızın kaleme alındığı milli mücadele yıllarını anlatan serginin açılışı yapıldı.  Sergi açılışının ardından ödün töreni programına geçildi.

-İl Milli Eğitim Müdürü Savaş’çı İstiklal Marşımız Gök Kubbede Yankılanacak

Dünya var oldukça bayrağımız göklerde dalgalanacak, İstiklal Marşımız da gök kubbede yankılanacak diyerek programın açış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, “Gençlerimizin millet olma şuuruyla yetişmesi, ülkesini ve manevi değerlerini çok iyi öğrenmesi gerekmektedir. Bu düşüncelerle, Valiliğimiz öncülüğünde Safahat konusu ile 5 bin öğrencimizle sınav yaptık. Çok anlamlı ve duygusal olduğunu düşündüğümüz yarışmanın Mehmet Akif Ersoy’a vefanın borcu olarak düşünülmesi son derece önemli.” dedi.

– Başkan Bilgin Mehmet Akif Ersoy İlim İrfan Sahibi Önemli Bir Şahsiyet

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise, “Bizi biz yapan değerlerin satıra döküldüğü İstiklal Marşımız, TBMM tarafından çıkarılan kanunla “2021 Yılı İstiklal Marşı Yılı” ilan edildi. Bizde Sivas Belediyesi olarak Safahat yarışmasına dağıttığımız 30 bin kitapla katkı sağladık. Mehmet Akif Ersoy, ilim irfan geleneğinin öncülerinden olup milletimizin gönlünde müstesna bir yer edinmiştir.” dedi.

-Milletvekili Semiha Ekinci Öğrencilerimize Teşekkür Ediyorum

Sivas Milletvekili Semiha Ekinci ise, Mehmet Akif Ersoy’u daha iyi anlamak ve onun değerlerine sahip çıkmak amacıyla düzenlenen “Safahat” Yarışmasının gerçekleştirilmesinde emeği olan herkese teşekkür ederek, “Bugün bu güzel programda en güzel teşekkürü öğrencilerimiz hak ediyor.” diye konuştu.

-Vali Salih Ayhan, İstiklal Şairimizi İyi Anlamalı, Genç Nesillere Tanıtmalıyız

Programda son olarak konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan, İstiklal Marşının milletimizi tek yürek haline getirdiğini dile getirerek, “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da İstiklal Marşımız vatanımızın semalarında yankılanmaya devam edecektir. İstiklal şairimizi iyi anlamalı, genç nesillere tanıtmalıyız.” dedi.

Konuşmaların ardından Halis Gülle Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan “İstiklal Yolunda” isimli tiyatro oyunu sergilendi. Oyunda İstiklal Marşımızın yazılma süreci duygusal sahnelerle anlatıldı.

Daha sonra İstiklal Marşı Güzel Okuma Yarışması ve Safahat Kitap Okuma Yarışması’nda dereceye giren merkez ve ilçelerdeki okullardan gelen öğrenciler, Vali Salih Ayhan ve il protokolü tarafından ödüllendirildi.

Programın sonunda kahramanlık türküleri söylenerek hatıra fotoğrafı çekildi.

-Şehitlerimiz İçin Mevlid-i Şerif Okundu

Programlar kapsamında; ayrıca istiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve vatanımız uğruna şehadete erişen tüm şehitlerimize ithafen Osmanpaşa Cami’nde cuma namazı öncesinde Mevlid-i Şerif programı düzenlendi. Programda görme ve bedensel engelli vatandaşlarımız, Kur’an-ı Kerim tilaveti yaparak, dualar okudu.

Anma programlarına, Tugay Komutanı Tuğgeneral Hakan Tutucu, Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, Gençlik ve Spor İl Müdürü Erdoğan Tunç, İl Müftüsü Yusuf Akkuş, kamu, kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Benzer Haberler