Tarım ve orman bakanlığı kırsalı kalkındıracak projelere 1,2 milyar TL hibe desteği sağlayacak

 Tarım ve orman bakanlığı kırsalı kalkındıracak projelere 1,2 milyar TL hibe desteği sağlayacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım Reformu Genel Müdürlüğünce Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında; Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi, Modern Basınçlı Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi ve Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesine yönelik başvuruları sonuçlandırdı. Başvuruları uygun bulunan yatırımcılara toplam 1 milyar 222 milyon TL hibe desteği sağlanacak.

AFET BÖLGESİNDE 83 PROJEYE 222 MİLYON TL HİBE

Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi kapsamında 2006 yılından bu yana yatırımcılara yüzde 50 hibe desteği sağlanıyor.

Hibe desteği ile doğal kaynaklar ve çevrenin korunması gözetilerek kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, geriye dönük izlenebilirliğin sağlanması hedefleniyor.

2022-2023 dönemi için 70 ili kapsayan başvuru sonuçları 18 Nisan 2023 tarihinde açıklanmış, depremden zarar gören 11 ili kapsayan başvuruların süresi ise 8 Mayıs 2023 tarihine uzatılmıştı.

Destek programına başvuru süresi uzatılan afet bölgesindeki 11 ildeki değerlendirmeler bugün sonuçlandı. Bu kapsamda 11 ildeki yatırımcılara ait 83 proje için 222 milyon TL hibe desteği sağlanacak.

MODERN BASINÇLI BİREYSEL SULAMA SİSTEMLERİNE 750 MİLYON TL HİBE

Modern Basınçlı Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi kapsamında ise Bakanlıkça yüzde 50 hibe desteği sağlanıyor.

Destek programının 2023 yılı için 81 ili kapsayan başvuruları 25 Haziran 2023 tarihinde sonuçlandı. Bu kapsamda 7 bin 410 adet proje için başvuru sahipleri 750 milyon TL hibe desteği almaya hak kazandı. Hibe desteği sağlanan projelerin tamamlanmasıyla 985 bin dekar alan modern basınçlı bireysel sulama sistemine kavuşacak.

UZMAN ELLER PROJESİ KAPSAMINDA 250 MİLYON TL HİBE

Bakanlık, Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi kapsamında da kırsalın ayağa kaldırılması amacıyla hibe desteği sağlıyor.

Hibe desteğinden tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri alanlarında eğitim veren üniversitelerin fakülte ve meslek yüksekokulları ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı tarım, hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı, laboratuvar hizmetleri ve gıda teknolojisi alanlarında eğitim veren lise ve dengi okullardan mezun olan genç girişimciler yararlanıyor.

Bakanlık, başvuruları onaylanan bu girişimcilere kırsal alan/kırsal mahallede uygulayacakları bitkisel üretim, hayvansal üretim, su ürünleri üretimi, coğrafi işaretli ve geleneksel ürün üretimi ile bu ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projelerine 250 bin TL’ye kadar yüzde 100 hibe desteği veriyor.

2023 yılı için hibe desteği almaya hak kazanan bin 200 projeye toplam 300 milyon TL hibe desteği sağlanacağı 16 Haziran 2023 tarihinde açıklanmıştı.

Bununla birlikte destek programına bütçe dâhilinde 250 milyon TL ek bütçe ayrılarak bin projenin daha hibe desteğinden yararlandırılması kararlaştırıldı. Hibe almaya hak kazanan bu projeler de yine bugün açıklandı. Böylece, başvurusu uygun bulunan bin projeye 250 milyon TL hibe verilecek.

Böylece, Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi için 81 il genelinde, 2023 yılında 2 bin 200 projeye toplam 550 milyon TL hibe desteği sağlanmış olacak.

Destek programlarına ait gelişmeler Tarım Reformu Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesi ile sosyal medya hesaplarından duyurulacak.

Benzer Haberler