Terleme botoksu yaz aylarinda kurtarici oluyor

 Terleme botoksu yaz aylarinda kurtarici oluyor

Yaz aylarında sıcaklığın artması ile terleme sorunları da birlikte geliyor. Özellikle koltukaltı terlemeleri günlük hayatta insanları olumsuz etkileyebiliyor. Medicana Sağlık Grubu Estetik Cerrahi Uzmanı Doç.Dr. Neşe Kurt Özkaya terleme botoksunun yaz aylarında kurtarıcı olduğunu ileterek uygulamaları hakkında bilgi verdi.

Medicana Sivas Hastanesi Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Neşe Kurt Özkaya, terleme sorunu yaşayan kişilerin sosyal, ev ve iş hayatının olumsuz yönde etkilendiğini ileterek “Günlük yaşama olumsuz birçok etkisi olan terlemeye karşı terleme botoksunu kurtarıcı niteliğinde oluyor.  Koltukaltı, el, ayaklardaki aşırı terleme kıyafetlerin üzerinde görünür olması ve koku oluşturabilmesi nedeniyle kişiyi olumsuz etkiler. Son yıllarda aşırı terlemeye karşı insanlar tarafından en çok tercih edilen tedavi yöntemi terleme botoksu. Daha çok koltuk altına uygulanan terleme botoksu, şikâyete göre yüz, el ve ayaklara da yapılabiliyor. 15 dakika gibi kısa bir süre de uygulanan terleme botoksu, insanların günlük yaşamına da engel olmuyor” dedi.

Terleme botoksu uygulaması basit bir tedavi yöntemidir

Terleme botoksunun etki süresinin ortalama 6 ay olduğunu söyleyen Dr. Özkaya, “bazı kişilerde ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Hiperhidrozis adı verilen durumda, vücudun özellikle el, koltukaltı, ayaklar gibi belli bölgelerinde aşırı miktarda terleme görülür. Koltuk altı, el ve ayak terleme botoksunun en sık uygulandığı alanlardır. Terleme botoksu basit bir tedavi yöntemidir. Botoksun uygulanacağı alan temizlenir, botoksu uygun dozlarda uygun miktarda, uygun konsantrasyon ile cilde uygulanır. Bununla amacımız terlemeyi sağlayan sinir uçlarını bloke etmektir. Terleme botoksunun etki süresi ortalama 6 aydır, tekrarlayan uygulamalar etkinin devamlılığını sağlar. İşlem süresi ortalama 15 dakikadır. Kişi işlem sonrasında günlük hayatına devam edebilir” şeklinde konuştu.

El terlemesi olanlara da uygulanıyor

El terlemesi içinde botoks yöntemi uygulandığını ileten Dr. Özkaya “Ellerin terlemesi ile insanlar bazen tokalaşırken dahi çekingen davranabiliyor, hatta öğrenciler el terlemesi nedeni ile sınav kağıtlarının ıslandığından dahi şikayetçi olabiliyor. Avuç içine belli bölgelere uyguladığımız botoks ile bu sorunlar ortadan kalkmış oluyor” dedi.

Benzer Haberler